Architektura MuratorKonkursyKonkurs SARP Bednarska: wyniki konkursu na projekt budyku dydaktycznego UW przy ul. Bednarskiej

Konkurs SARP Bednarska: wyniki konkursu na projekt budyku dydaktycznego UW przy ul. Bednarskiej

Konkurs SARP Bednarska na projekt nowego budynku naukowo-dydaktycznego Uniwersytetu Warszawskiego wygrała pracownia BBGK Architekci. Na podium także WXCA i Stelmach i Partnerzy. Przentujemy laureatów konkursu SARP Bednarska.

Konkurs SARP Bednarska: wyniki konkursu na projekt budyku UW przy ul. Bednarskiej
Konkurs SARP Bednarska, budynek dydaktyczny przy ul. Bednarskiej 2/4, proj. BBGK Architekci, I nagroda

Konkurs SARP Bednarska: nowa wizytówka stolicy

Konkurs SARP Bednarska na zlecenie Uniwersytetu Warszawskiego zorganizował ZG SARP. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie budynku u podnóża Mariensztatu, przy zbiegu ulic Bednarskiej, Dobrej, Nowy Zjazd i Wybrzeże Kościuszkowskie, tuż obok Wojewódzkiego Centrum Stomatologii. Zgodnie m.in. z zaleceniami konserwatora zabytków, północna i wschodnia fasada gmachu, dobrze widoczna od strony mostu Śląsko-Dąbrowskiego, miała być wielkomiejska i reprezentacyjna, od strony ulicy Dobrej elewacje powinny nawiązywać charakterem i wysokością do usytuowanych tam 4-kondygnacyjnych kamienic ze spadzistymi dachami, a od ulicy Bednarskiej do zabytkowych Łaźni, mieszczących obecnie siedzibę Wydziału Dziennikarstwa. Powierzchnia całkowita miała wynieść ok. 19 tys. m², użytkowa – ok. 15,7 tys. m².

Czytaj też: Dom studencki w Kampusie Służewiec – wyniki konkursu |

W założeniu nowy budynek zostanie przeznaczony na potrzeby Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych, ale jednocześnie ma być na tyle elastyczny i adaptowalny do zmieniających się potrzeb, aby mógł pełnić funkcję obiektu międzywydziałowego. W gmachu należało zaplanować m.in. tzw. Learning Center, specjalistyczne studia radiowe i telewizyjne, pracownie komputerowe, strefę badawczą dla pracowników naukowych, a także otwartą przestrzeń umożliwiająca organizację różnego typu wydarzeń.

Konkurs SARP Bednarska: wyniki

W jury konkursu SARP Bednarska znaleźli się reprezentanci stowarzyszenia: Zbigniew Maćków (przewodniczący), Mateusz Świętorzecki, Wojciech Małecki i Marek Szeniawski, przedstawiciele UW: architekt Andrzej Alinkiewicz, Anna Giza-Poleszczuk, Dariusz Kuźmina, Urszula Sztandar-Sztanderska, Jerzy Pieszczurykow i architekt  Michał Sikorski, a także Marlena Happach z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy oraz Anna Kurek z Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Spośród 19 prac złożonych w pierszym etapie konkursu do drugiego sędziowie zakwalifikowali pięć.

Ostatecznie pierwsze miejsce w konkursie SARP Bednarska przyznano pracowni BBGK Architekci. Jury zwróciło uwagę, że autorzy w świadomy sposób odnieśli się do lokalizacji projektu na Powiślu, umiejętnie włączając zieleń w strukturę gmachu i nawiązując do pobliskiej zabudowy. W czytelny i elegancki sposób rozwiązano główne wejście jako element zamykający ulicę Mariensztat. Sąd docenił kształtowanie architektury obiektu poprzez wielopłaszczyznową, wieloelementową elewację. (…) Wewnętrzny układ twórczo czerpie z kontekstu, kształtując na przecięciu osi ulicy Mariensztat oraz osi budynku Łaźni główną agorę. Jurorzy podkreślili, że w ten sposób wokół wielopoziomowego holu rozwijać się może idea wspólnoty i tożsamość uczelni. Rozwiązanie struktury budynku jako systemu umożliwiającego elastyczne kształtowanie przestrzeni, rozkładu funkcji, zielonych dziedzińców, dopływu światła dziennego, umożliwia ewolucję układu w czasie późniejszego użytkowania – uzasadniali, dodając, że praca w przemyślany sposób podchodzi do zagadnień energooszczędności budynku i jego wpływu na środowiskowo naturalne.

Konkurs SARP Bednarska: wyniki konkursu na projekt budyku UW przy ul. Bednarskiej
Konkurs SARP Bednarska, budynek dydaktyczny przy ul. Bednarskiej 2/4, proj. BBGK Architekci (Wojciech Kotecki, Konrad Grabowiecki, Jan Belina-Brzozowski, współpraca autorska: Aneta Kulesza, Agnieszka Roś, Martyna Dryś, Dawid Roszkowski, Filip Strzelecki, Weronika Urban, Aleksandra Cassino, Aleks Kacprzak, Wojciech Pruszkowski, Bartosz Marcol, Łukasz Bałaga), I nagroda

Drugie miejsce zdobyła pracownia WXCA. Autorzy odnieśli się przede wszystkim do  zabudowy pobliskiego Mariensztatu. Typowy kwartał Mariensztatu ma charakterystyczną strukturę przestrzenną. Obrzeżna zabudowa otacza wnętrza pełniące funkcje miejskie, jak place, i rekreacyjne, jak zieleń. Dokładnie taką logiką kierowaliśmy się, projektując obiekt dydaktyczny – mówi Paweł Grodzicki, współautor projektu z WXCA. Nasza propozycja jest interpretacją obecnego na Mariensztacie porządku i przełożeniem go na potrzeby nowego budynku – dodaje. Architekci zaplanowali, by czworoboczny wieniec rozmieszczonych po obwodzie sal dydaktycznych wyznaczał przestrzeń wewnętrzną o swobodnej aranżacji. Pracę cechuje bardzo dobra organizacja przestrzenna budynku, która poprawnie wypełnia założony program funkcjonalno-użytkowy. Kształt bryły właściwie koresponduje z ulicą Mariensztat, na przedłużeniu której, wprowadzono wielofunkcyjny miastotwórczy pasaż. Nowy obiekt dobrze koresponduje z zabytkowym budynkiem Łaźni m.in. dzięki umiejętnie dobranym proporcjom skweru pomiędzy budynkami – uzasadniało jury.

Konkurs SARP Bednarska: wyniki konkursu na projekt budyku UW przy ul. Bednarskiej
Konkurs SARP Bednarska, budynek dydaktyczny przy ul. Bednarskiej 2/4, proj. WXCA (Paweł Grodzicki, Szczepan Wroński, Andrzej Bulanda, Michał Starzyński, Karol Perkowski, Paweł Słupski, Emil Kotowski, Maciej Czechowski), II nagroda

Trzecie miejsce w konkursie SARP Bednarska zajęła z kolei koncepcja bura Stelmach i Partnerzy z Lublina. Lapidarna w formie bryła trafnie rozdysponowuje bogaty, skomplikowany program funkcjonalny obiektu, tworząc frapującą, miejską tektonikę. Jednocześnie wciągając do gry funkcjonujący na działce biotop, tworzy konglomerat nieoczywistych przestrzeni dających potencjał do adaptacji do rozmaitych dydaktycznych i naukowych scenariuszy – czytamy w uzasadnieniu. Uznanie sądu wzbudziło też m.in. wykorzystanie istniejącej zieleni w ramach półpublicznych wnętrz i zróżnicowanie poszczególnych części obiektu, minimalizujące jego wpływ na otoczenie mimo duzej kubatury.

Konkurs SARP Bednarska: wyniki konkursu na projekt budyku UW przy ul. Bednarskiej
Konkurs SARP Bednarska, budynek dydaktyczny przy ul. Bednarskiej 2/4, proj. Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne (Bolesław Stelmach, Marek Zarzeczny, Rafał Szmigielski, Zbigniew Wypych), III nagroda

W konkursie SARP Bednarska przyznano też dwa wyróżnienia: pracowni Tektura (Barbara Kozielewska, Mateusz Kluczek, Michał Kozielewski, Ewa Sowińska, Antoni Murza-Mucha, Przemysław Godlewski, Emilia Rakowska, Marianne Dawid) za indywidualną, ikoniczną formą architektoniczną i BDR Architekci (Konrad Basan, Paweł Dadok, Maria Roj, współpraca: Aleksandra Nowotniak) za pomysłowo rozplanowany program funkcjonalny.

Czytaj też: Nowy budynek UW na tzw. dziedzińcu górnym – wyniki konkursu |

Historia inwestycji przy ul. Bednarskiej 2/4

Nowy budynek UW przy ul. Bednarskiej planowany jest już od 17 lat. Z uwagi na problemy z finansowaniem dotąd inwestycja wciąż odkładana była w czasie. Pierwszą koncepcję obiektu przygotowało biuro BNS jeszcze w 2002 roku. Trzy lata później uczelnia uzyskała decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, ale na przeszkodzie po raz pierwszy stanął brak środków. Prace nad projektem wznowiono w roku 2009. Przetarg na jego opracowanie wygrało biuro Dom i Miasto Czesława Bieleckiego. W 2011 roku uniwersytet odstąpił jednak od umowy i rozpisał nowy przetarg, na zaprojektowanie obiektu trzykrotnie większego. Zwyciężyła poznańska firma Archimedia Architekci i Inżynierowie. Projekt otrzymał pozwolenie na budowę w 2012 roku, ale inwestycji nie udało się rozpocząć. W 2015 roku zmodernizowano za to zabytkowy budynek łaźni Majewskich, który obecnie jest siedzibą Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.  Projekt budynku wyłoniony w rozstrzygniętym właśnie konkursie SARP Bednarska władze uczelni planują zrealizować do 2025 roku.

Autor: Piotr Prus
Budynek Grochowska 1 – mieszkania na wynajem od BBGK Architekci Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja zespołu Grochowska 1 na warszawskiej Pradze. Projekt zespołu opracowały biura BBGK Architekci i SAAW.
Jest zgoda na Projekt Służewiec. Rada Warszawy poparła budowę osiedla Echo Investment Rada Warszawy zgodziła się na realizację osiedla na Służewcu w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej. Wraz z budynkami według projektu BBGK Architekci inwestor zbuduje szkołę podstawową projektu biura WWAA.
Sala wielofunkcyjna w Muzeum Katyńskim W sali wielofunkcyjnej zastosowano ten sam arsenał skromnych, choć poruszających środków wyrazu, jaki wykorzystano w realizacji muzeum – o nowym projekcie BBGK Architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Projekt Służewiec: mieszkaniówka BBGK na warszawskim Mordorze W miejscu biurowców przy ul. Wołoskiej powstać ma nowy zespół mieszkaniowy według projektu pracowni BBGK Architekci. Inwestycja realizowana będzie w ramach specustawy zwanej Lex Deweloper.
Wojciech Kotecki z BBGK Architekci o budynku Sprzeczna 4 [FILM] Współczesna prefabrykacja może być jak rękawiczka, uszyta na miarę potrzeb mieszkańców i kontekstu. Przystępując do projektowania Sprzecznej, o prefabrykacji nie wiedzieliśmy nic. Po prostu zaproponowaliśmy budynek, który uważaliśmy za dobry, a prefabrykacja poszła w ślad za naszą myślą. O realizacji budynku Sprzeczna 4 w Warszawie w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiada Wojciech Kotecki z pracowni BBGK Architekci.
Wysokościowiec w Porcie Popowice we Wrocławiu: wyniki konkursu W konkursie na projekt wysokościowca w Porcie Popowice we Wrocławiu zwyciężyła pracownia BBGK Architekci. Staraliśmy się stworzyć budynek, który oprócz „bycia ikoną”, pozwoli zaprojektować komfortowe mieszkania, a ponadto będzie aktywizować najbliższą przestrzeń i stworzy dobrą relację z portem i wodą – tłumaczą autorzy.