Architektura MuratorKonkursyNajlepszy TBS w Polsce 2021

Najlepszy TBS w Polsce 2021

TBS Wrocław otrzymał tytuł najlepszego TBS-u w Polsce roku 2021 w rankingu przygotowanym przez magazyn „Strefa Gospodarki”. To trzecie z rzędu zwycięstwo wrocławskiego TBS w tym zestawieniu.

Najlepszy TBS w Polsce 2021
TBS Nowe Żerniki, proj. Major Architekci; fot. serwis prasowy

Mieszkania na wynajem oferowane przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego powstają w Polsce od ponad 20 lat. Do tej pory oddano do użytku już ponad 80 tys. tego typu lokali. To dobra alternatywa dla znacznej liczby Polaków, którzy nie są w stanie zaciągać kredytu długoterminowego na kupno mieszkania własnościowego u dewelopera. Obecnie dzięki korzystnym warunkom jakie oferują, dynamicznie rośnie sprzedaż mieszkań na wynajem z możliwością wykupu – piszą dziennikarze „Strefy Gospodarki”, ogólnopolskiego dodatku dystrybuowanego wraz z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Redakcja po raz kolejny postanowiła przyjrzeć się pracy tebeesów. Przy tworzeniu rankingu brała pod uwagę takie kryteria, jak m.in. wyniki finansowe danego TBS-u, zrealizowane inwestycje, liczbę pracowników oraz nakłady finansowe na szkolenie kadry.  

W tym roku po raz trzeci z rzędu zwyciężył TBS Wrocław. W 2020 roku spółka powiększyła miejską pulę mieszkań na wynajem o 270 nowych lokali. 153 mieszkania powstały przy ul. Afgańskiej na Brochowie, a 117 w budynku na modelowym osiedlu Nowe Żerniki. Ten drugi, zlokalizowany przy głównej osi osiedla, nazywany jest Domem Wielopokoleniowym, bo oferuje 57 specjalnych lokali dla seniorów. Powstał w ramach konkursu, którego główną ideą było stworzenie zespołu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej: domu seniora, mieszkań dla młodych rodzin i przedszkola. Nagrodę główną otrzymał projekt wrocławskiej pracowni Major Architekci. Wyróżniał się niestandardowym podejściem poprzez zastosowanie zwartej zabudowy kwartałowej jako odpowiedzi na zróżnicowane pod względem urbanistycznym sąsiedztwo. W kwartale powstał jeden 4-kondygnacyjny budynek, o wysokości ok. 15 m, w kształcie prostopadłościanu, z wyciętym w środku owalnym dziedzińcem. Jego kształt wynika z chęci stworzenia przestrzeni bez barier i wizualnych podziałów – pisała na łamach „A-m” 09/2020 Agnieszka Labus w artykule Wielopokoleniowy dom / Wrocław. Na drugim miejscu w rankingu uplasowały się ex aequo Towarzystwa Budownictwa Społecznego z Torunia, Stargardu i Gdańska, a na trzecim z Poznania.

Najlepszy TBS w Polsce 2021
TBS Nowe Żerniki, proj. Major Architekci; fot. serwis prasowy
Największa rozproszona elektrownia w Polsce mieści się.... na wrocławskim osiedlu
Największa rozproszona elektrownia w Polsce mieści się.... na wrocławskim osiedlu Na dachach 35 bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe zamontowano kilka tysięcy paneli fotowoltaicznych. W ten sposób powstała największa rozproszona elektrownia w Polsce i jeden z niewielu takich systemów w Europie. Z produkowanej w ten sposób energii korzysta 15 tysięcy wrocławian.

Osiedle społeczne we Włocławku: wyniki konkursu SARP W ramach gminnego programu rewitalizacji władze Włocławka planują przeznaczyć jeden z kwartałów w śródmieściu na potrzeby społecznego budownictwa czynszowego. Projekt nowego zespołu wyłoniły w konkursie zorganizowanym we współpracy z SARP.
Katowickie TBS z nowym osiedlem projektu OVO Grąbczewscy Pracownia OVO Grąbczewscy Architekci zwyciężyła w konkursie na projekt przebudowy trzech kamienic w śródmieściu Katowic. W zmodernizowanych domach znajdzie się 50 nowoczesnych mieszkań, z których połowa przeznaczona zostanie dla osób starszych.
Tagi:
Zbigniew Maćków ratuje dom igloo Witolda Lipińskiego Nowym właścicielem wrocławskiego domu igloo jest Zbigniew Maćków. Architekt planuje udostępniać obiekt zwiedzającym. Pierwsza okazja już na początku października, wraz z otwarciem wystawy „Witold Lipiński: Konstelacje”.
Le Vert we Wrocławiu: nowa mieszkaniówka na wrocławskich Pilczycach Trwa realizacja budynku Le Vert we Wrocławiu według projektu lokalnej pracowni AP Szczepaniak. Prostą bryłę wyróżniają charakterystyczne balkony wykończone jasną cegłą klinkierową.
Osiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu Zaprojektowane w minimalistycznej estetyce proste, geometryczne rozwiązania subtelnie odwołują się do przeszłości i otoczenia – o nowej realizacji biura Maćków Pracownia Projektowa pisze Anna Miśniakiewicz.
Archiplakaty Piotra Zybury W Muzeum Architektury we Wrocławiu od niedawna znaleźć można archtektoniczne plakaty ilustrujące znane budynki z różnych zakątków świata. Autorem grafik jest architekt Piotr Zybura z pracowni arch_it.
Budynek Braniborska we Wrocławiu: z miłości do modernizmu Budynek przy ul. Braniborskiej we Wrocławiu ma być jedną z pierwszych realizacji tworzącego się właśnie Centrum Świebodzkiego. W założeniu architektów z Q2Studio będzie wyznaczał kierunek dla kształtowania dalszej zabudowy tej części miasta.
SURVIVAL w Pafawagu. Open Call Od 18 lat Przegląd Sztuki SURVIVAL podejmuje wyzwanie wprowadzania sztuki współczesnej do nietypowych, często niedostępnych na co dzień przestrzeni miejskich. Tym razem gościć będzie w legendarnym wrocławskim Pafawagu, jednej z największych w Europie fabryk maszyn i taboru kolejowego.