Architektura MuratorKonkursyNajlepszy TBS w Polsce 2021

Najlepszy TBS w Polsce 2021

TBS Wrocław otrzymał tytuł najlepszego TBS-u w Polsce roku 2021 w rankingu przygotowanym przez magazyn „Strefa Gospodarki”. To trzecie z rzędu zwycięstwo wrocławskiego TBS w tym zestawieniu.

Najlepszy TBS w Polsce 2021
TBS Nowe Żerniki, proj. Major Architekci; fot. serwis prasowy

Mieszkania na wynajem oferowane przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego powstają w Polsce od ponad 20 lat. Do tej pory oddano do użytku już ponad 80 tys. tego typu lokali. To dobra alternatywa dla znacznej liczby Polaków, którzy nie są w stanie zaciągać kredytu długoterminowego na kupno mieszkania własnościowego u dewelopera. Obecnie dzięki korzystnym warunkom jakie oferują, dynamicznie rośnie sprzedaż mieszkań na wynajem z możliwością wykupu – piszą dziennikarze „Strefy Gospodarki”, ogólnopolskiego dodatku dystrybuowanego wraz z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Redakcja po raz kolejny postanowiła przyjrzeć się pracy tebeesów. Przy tworzeniu rankingu brała pod uwagę takie kryteria, jak m.in. wyniki finansowe danego TBS-u, zrealizowane inwestycje, liczbę pracowników oraz nakłady finansowe na szkolenie kadry.  

W tym roku po raz trzeci z rzędu zwyciężył TBS Wrocław. W 2020 roku spółka powiększyła miejską pulę mieszkań na wynajem o 270 nowych lokali. 153 mieszkania powstały przy ul. Afgańskiej na Brochowie, a 117 w budynku na modelowym osiedlu Nowe Żerniki. Ten drugi, zlokalizowany przy głównej osi osiedla, nazywany jest Domem Wielopokoleniowym, bo oferuje 57 specjalnych lokali dla seniorów. Powstał w ramach konkursu, którego główną ideą było stworzenie zespołu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej: domu seniora, mieszkań dla młodych rodzin i przedszkola. Nagrodę główną otrzymał projekt wrocławskiej pracowni Major Architekci. Wyróżniał się niestandardowym podejściem poprzez zastosowanie zwartej zabudowy kwartałowej jako odpowiedzi na zróżnicowane pod względem urbanistycznym sąsiedztwo. W kwartale powstał jeden 4-kondygnacyjny budynek, o wysokości ok. 15 m, w kształcie prostopadłościanu, z wyciętym w środku owalnym dziedzińcem. Jego kształt wynika z chęci stworzenia przestrzeni bez barier i wizualnych podziałów – pisała na łamach „A-m” 09/2020 Agnieszka Labus w artykule Wielopokoleniowy dom / Wrocław. Na drugim miejscu w rankingu uplasowały się ex aequo Towarzystwa Budownictwa Społecznego z Torunia, Stargardu i Gdańska, a na trzecim z Poznania.

Najlepszy TBS w Polsce 2021
TBS Nowe Żerniki, proj. Major Architekci; fot. serwis prasowy
Największa rozproszona elektrownia w Polsce mieści się.... na wrocławskim osiedlu
Największa rozproszona elektrownia w Polsce mieści się.... na wrocławskim osiedlu Na dachach 35 bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe zamontowano kilka tysięcy paneli fotowoltaicznych. W ten sposób powstała największa rozproszona elektrownia w Polsce i jeden z niewielu takich systemów w Europie. Z produkowanej w ten sposób energii korzysta 15 tysięcy wrocławian.

Osiedle społeczne we Włocławku: wyniki konkursu SARP W ramach gminnego programu rewitalizacji władze Włocławka planują przeznaczyć jeden z kwartałów w śródmieściu na potrzeby społecznego budownictwa czynszowego. Projekt nowego zespołu wyłoniły w konkursie zorganizowanym we współpracy z SARP.
Katowickie TBS z nowym osiedlem projektu OVO Grąbczewscy Pracownia OVO Grąbczewscy Architekci zwyciężyła w konkursie na projekt przebudowy trzech kamienic w śródmieściu Katowic. W zmodernizowanych domach znajdzie się 50 nowoczesnych mieszkań, z których połowa przeznaczona zostanie dla osób starszych.
Tagi:
Centrum sportowe we Wrocławiu Zespół sal gimnastycznych przy szkole we Wrocławiu to minimalistyczny prostopadłościan, którego forma jest całkowicie podporządkowana funkcji – o nowej realizacji pracowni arch_it Piotr Zybura pisze Jerzy S. Majewski.
Akademik BaseCamp we Wrocławiu W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Apartamentowiec Odrzańska we Wrocławiu Fasada wpisuje się w rytm szczytów sąsiednich kamienic i jest nieomal niematerialna, jak generowane cyfrowo obrazy wyświetlane w komputerze – o projekcie pracowni ARCHE i greenGO pisze Jerzy S. Majewski.
Apartamentowiec Studio Plac Dominikański we Wrocławiu Zakończyła się realizacja siedmiopiętrowego apartamentowca Studio Plac Dominikański we Wrocławiu. Budynek dla TOSCOM Development zaprojektowało pracownia Dziewoński, Łukaszewicz Architekci.
Cafe Berg we Wrocławiu Ten mały punkt na mapie Wrocławia jest przykładem rewitalizacji, w której oryginalna konstrukcja i współczesne materiały wspaniale się uzupełniają – o projekcie grupy 33_03 pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Budynek Braniborska 44 we Wrocławiu W trakcie projektowania budynku Braniborska 44 zgrabnie posłużono się metodą kształtowania jego elewacji poprzez negatyw i pozytyw. O nowej realizacji pracowni Arch_it pisze Anna Miśniakiewicz.