must have! 2023

Polski design: najlepsze produkty rodzimych projektantów 2023 roku

2023-05-30 17:03

Plebiscyt must have! to jeden z najważniejszych przeglądów polskiego designu. Organizowany co roku przez Łódź Design Festival ponownie wyróżnił najlepszych krajowych projektantów i producentów.

Fotel przypominający modelowane morskimi falami kamyki na plaży, stolik w formie geometrycznej rzeźby czy ręcznie wykonane karafki o zarysie komety… To tylko niektóre z produktów nagrodzonych w plebiscycie must have 2023. Do tegorocznej edycji zgłoszono aż 400 obiektów, z których nagrodzonych zostało 80. Najlepsze przedmioty otrzymują nieodpłatny znak jakości, którym polskie firmy mogą posługiwać się w kraju i za granicą. Przyznaje go Rada Ekspertów, w której skład weszli w tym roku projektanci, architekci oraz reprezentanci mediów: Kamil Białas, Anna Grużewska, JAM KOLEKTYW, Piotr Maciaszek, Dominika Olszyna-Kniaź, Michał Piernikowski, Hanna Rydlewska, Jan Sikora, Małgorzata Szczepańska, Agata Twardoch i Zofia Wyganowska.

Wszystkie zgłoszenia spełniać musiały dwa warunki – projektant albo producent muszą pochodzić z Polski, a przedmiot być dostępny na rynku w regularnej sprzedaży. Podstawowymi kryteriami oceny najlepszego polskiego designu były funkcjonalność, ergonomia i estetyka, precyzja wykonania, wytrzymałość materiałów, a także społeczna i klimatyczna odpowiedzialność. Wśród nagrodzonych znaleźli się najbardziej uznani polscy designerzy tacy jak Maja Ganszyniec, Tomasz Rygalik, Grynasz Studio czy KABO & PYDO oraz rozpoznawalni krajowi producenci sięgający do lokalnych rzemieślniczych tradycji jak nobonobo, Noti czy Paged Meble. Wręczenie statuetek must have odbyło się 27 maja w Fabryce Sztuki w Łodzi w ramach Łódź Design Festival 2023.