Zbigniew Maćków

i

Autor: Archiwum Architektury Zbiniew Maćków, fot. Tomasz Żylski

Zbigniew Maćków z Honorową Nagrodą SARP 2020

Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został wrocławski architekt Zbigniew Maćków. Kapituła doceniła projektanta za talent, maestrię i umiar.

Kapituła Honorowej Nagrody SARP 2020, składająca się z laureatów lat ubiegłych, czyli Marka Dunikowskiego, Mariana Fikusa, Jacka Lenarta, Bolesława Stelmacha oraz prezesa SARP Bohdana (Bisia) Lisowskiego, to prestiżowe wyróżnienie przyznała Zbigniewowi Maćkowi, założycielowi wrocławskiego biura Maćków Pracownia Projektowa. Zbigniew Maćków jest Mistrzem w swoim fachu. Mistrzem budowania struktury miasta, struktury domu, kształtowania detalu. Najwyższej próby talent rozwija przy zastosowaniu naukowej metodologii i zasadnej inwentyki. Poszukując jedności „trzech kolumn Sztuki Architektury” – Prawdy, Piękna i Mądrości, pamięta o ich humanistycznym – społecznym wymiarze. Laureat stosuje zasadę: wszystko albo nic: projektuje dom wraz z otoczeniem, przystankiem autobusów przed domem, klamkami i liternictwem na drzwiach. Albo nie projektuje w ogóle. Wszystkie elementy są spójnym wielogłosowym przekazem, narysowanym z talentem, maestrią i umiarem – czytamy w uzasadnieniu.Honorowa Nagroda SARP jest wyrazem najwyższego uznania środowiska polskich architektów dla twórczości architektonicznej, ale i postawy społecznej. Zaangażowanie tegorocznego laureata w modelowe przekształcanie miasta – od Nowych Żerników po Taras sąsiedzki – potwierdza, że zawód architekta to nie tylko profesja, ale posłannictwo w służbie społeczeństwa, lokalnej zbiorowości i pojedynczego człowieka. Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2020, połączona z otwarciem wystawy dorobku tegorocznego laureata, odbędzie się 4 grudnia 2020 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Zbigniew Maćków jest 55. laureatem Honorowej Nagrody SARP, przyznawanej od 1966 roku.

Czytaj też: Nowe Żerniki – miasto pozytywistów [WYWIAD]Zbigniew Maćków architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (1996), przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, jeden z inicjatorów budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki, kurator ds. architektury Wrocław ESK 2016. Od 1995 roku prowadzi biuro Maćków Pracownia Projektowa. Autor takich wrocławskich realizacji jak siedziba Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr (2003), modernizacja i rozbudowa domu towarowego Renoma (2009), budynek apartamentowo-usługowy Thespian (2011) czy Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. Karola Szymanowskiego (2014). Laureat wielu krajowych i zagranicznych nagród architektonicznych. Na koncie ma m.in. nominację do Mies van der Rohe Award 2013 i główną nagrodę za Najlepszą Przestrzeń Publiczną w konkursie Życie w Architekturze 2000-2012 za Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy przy Stadionie Miejskim we Wrocławiu (2011).