Lexicon of Garden and Landscape Architecture

i

Autor: Archiwum Architektury Meto J. Vroom, Lexicon of Garden and Landscape Architecture, Birkhäuser 2006

Meto J. Vroom, Lexicon of Garden and Landscape Architecture, Birkhäuser 2006

2014-10-22 15:39

Dodatkową wartością tego leksykonu jest fakt, że został opracowany przez Holendra, przedstawiciela kraju, którego pejzaż można uznać za symbol krajobrazu ukształtowanego w dużym stopniu przez człowieka, a więc mogącego wzbogacić nas o specyficzne – niespotykane gdzie indziej – doświadczenia – recenzja Tadeusza Baruckiego

Każdy leksykon z natury rzeczy dostarcza nam wszechstronnych informacji. Leksykon specjalistyczny, jakim jest opisywana tutaj książka, czyni to w zakresie ograniczonym do pewnej dziedziny – architektury ogrodu i krajobrazu – dla nas architektów bardzo istotnej, a niestety nie zawsze traktowanej z należytą odpowiedzialnością. Dlatego nawet przekartkowanie tej publikacji skłaniać może do refleksji.

Jej wartością specjalną jest to, że opracowana została przez Holendra, przedstawiciela kraju, którego pejzaż można uznać za symbol krajobrazu ukształtowanego w dużym stopniu przez człowieka, a więc mogącego wzbogacić nas o specyficzne – niespotykane gdzie indziej – doświadczenia. Poldery, kanały, tamy, plantacje kwiatów, a nawet ogródki przed domami czy pnącza na śródmiejskich kamienicach, nie mówiąc już o charakterystycznych dla Holandii wiatrakach i mostach, a obok – rzeczowa i charakterystyczna, często ceglana – architektura.