Architektura MuratorKrytykaMiasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat

Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat

Książka Wada Grahama to fascynujący, subiektywny wybór idei kształtujących XX-wieczne metropolie opisanych w siedmiu esejach. Jeden z ciekawszych rozdziałów prowadzi nas przez rzeczywistość centrów handlowych. W motcie do niego napisano: nie tylko kupowanie rozprzestrzenia się na wszystkie obszary życia, ale wszystko przeradza się w kupowanie. Czy to prawda o nas? – recenzja Konrada Grabowieckiego.

Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat
Wade Graham, Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat, KARAKTER 2016

Kiedyś pewna Włoszka zapytała mojego przyjaciela: Czy Warszawa to piękne miasto? Odpowiedział: Tak, ale to trudne piękno…. Czytając książkę Wada Grahama kolejne wizje urbanistyczne, które opisuje zadziwiająco pasują do naszej skomplikowanej i pełnej sprzeczności stolicy. Miasta Wyśnione to fascynujący, subiektywny wybór idei kształtujących XX-wieczne metropolie opisanych w siedmiu esejach. Są więc: Zamki – romantyczne suburbia, Monumenty – neoklasycystyczne kompozycje, Bloki – miasta racjonalne, Domostwa – zdecentralizowane antymiasta, Koralowce – samoorganizujące się społeczności, Centra handlowe – miasta handlu, oraz Habitaty – ekotechnologiczne utopie.

Jeden z ciekawszych rozdziałów prowadzi nas przez rzeczywistość centrów handlowych. W motcie do niego napisano: nie tylko kupowanie rozprzestrzenia się na wszystkie obszary życia, ale wszystko przeradza się w kupowanie. Czy to prawda o nas? Trudno nam sobie dziś wyobrazić nowoczesną aglomerację w dowolnym rejonie świata bez centrów handlowych. Lokalizowane na obrzeżach miast, w XX wieku umożliwiły olbrzymi rozwój suburbiów, przyczyniając się jednocześnie do kryzysu tradycyjnych śródmieść. W XXI wieku handel, główny nerw życia miejskiego, potężny bodziec kształtujący relacje społeczne przenosi się do internetu. Staje się bezosobowy. Jak coraz bardziej anonimowy świat handlu wpłynie na wygląd otaczających nas miast?

„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa Nakładem Centrum Architektury ukazał się kolejny przewodnik po Warszawie, tym razem poświęcony architekturze Muranowa. Najważniejsze realizacje dzielnicy zilustrowali Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz, Mateusz Gryzło i Maria Łomia, a tekstami opatrzyli Beata Chomątowska, współzałożycielka stowarzyszenia Stacja Muranów, krytyk architektury Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz, badaczka z Instytutu Sztuki PAN.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Gdynia obiecana: nowa książka Grzegorza Piątka Nakładem Wydawnictwa W.A.B. wkrótce ukaże się długo wyczekiwana książka Grzegorza Piątka: „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. Historia rozwoju Gdyni wciąga jak najlepszy kryminał, a jednocześnie napawa czytelnika optymizmem – jeżeli tak wspaniałe miasto powstawało w tak chaotycznych warunkach, to jest jeszcze nadzieja dla naszego kraju – pisze w nocie od wydawcy Agata Twardoch.
Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata Już 31 sierpnia nakładem wydawnictwa Dwie Siostry ukaże się książka „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” autorstwa Michała Strzałkowskiego.  To pełna informacji, ciekawostek i świetnych ilustracji Łukasza Majewskiego publikacja o wyjątkowych miastach, miasteczkach i metropoliach z całego świata.