Architektura MuratorKrytykaMiasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat

Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat

Książka Wada Grahama to fascynujący, subiektywny wybór idei kształtujących XX-wieczne metropolie opisanych w siedmiu esejach. Jeden z ciekawszych rozdziałów prowadzi nas przez rzeczywistość centrów handlowych. W motcie do niego napisano: nie tylko kupowanie rozprzestrzenia się na wszystkie obszary życia, ale wszystko przeradza się w kupowanie. Czy to prawda o nas? – recenzja Konrada Grabowieckiego.

Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat
Wade Graham, Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat, KARAKTER 2016

Kiedyś pewna Włoszka zapytała mojego przyjaciela: Czy Warszawa to piękne miasto? Odpowiedział: Tak, ale to trudne piękno…. Czytając książkę Wada Grahama kolejne wizje urbanistyczne, które opisuje zadziwiająco pasują do naszej skomplikowanej i pełnej sprzeczności stolicy. Miasta Wyśnione to fascynujący, subiektywny wybór idei kształtujących XX-wieczne metropolie opisanych w siedmiu esejach. Są więc: Zamki – romantyczne suburbia, Monumenty – neoklasycystyczne kompozycje, Bloki – miasta racjonalne, Domostwa – zdecentralizowane antymiasta, Koralowce – samoorganizujące się społeczności, Centra handlowe – miasta handlu, oraz Habitaty – ekotechnologiczne utopie.

Jeden z ciekawszych rozdziałów prowadzi nas przez rzeczywistość centrów handlowych. W motcie do niego napisano: nie tylko kupowanie rozprzestrzenia się na wszystkie obszary życia, ale wszystko przeradza się w kupowanie. Czy to prawda o nas? Trudno nam sobie dziś wyobrazić nowoczesną aglomerację w dowolnym rejonie świata bez centrów handlowych. Lokalizowane na obrzeżach miast, w XX wieku umożliwiły olbrzymi rozwój suburbiów, przyczyniając się jednocześnie do kryzysu tradycyjnych śródmieść. W XXI wieku handel, główny nerw życia miejskiego, potężny bodziec kształtujący relacje społeczne przenosi się do internetu. Staje się bezosobowy. Jak coraz bardziej anonimowy świat handlu wpłynie na wygląd otaczających nas miast?

Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.