Budownictwo mieszkaniowe

Apartamenty Kino Ina w Stargardzie

2023-09-26 18:30

W miejscu kultowego kina Ina w Stargardzie rozpoczęła się budowa apartamentowca o powściągliwej architekturze i elewacjach wykończonych ceramiką. Za projekt obiektu odpowiada szczecińska pracownia Gorscy Architekci.

Apartamenty Kino Ina  Stargard, ul. Wojska Polskiego 37
Autorzy:  Gorscy Architekci, Dominik Górski, Łukasz Zienowicz
Inwestor: Elbud Szczecin
Powierzchnia użytkowa: 5 580 m²
Realizacja: 2023-2025
Koszt inwestycji: ok. 20 000 000 PLN

Apartamenty Kino Ina to najnowsza inwestycja przygotowywana przez spółkę Elbud Szczecin. Budynek powstaje przy ulicy Wojska Polskiego w samym centrum Stargardu, w miejscu, gdzie przez ponad 40 lat pod tą samą nazwą funkcjonowało kultowe kino. Obiekt zamknięto w 2007 roku i od tego czasu przestrzeń w jego sąsiedztwie uległa degradacji.

Nowy budynek zaprojektowała szczecińska pracownia Gorscy Architekci. Stargard jest prężnie rozwijającym się miastem z bogatą historią, a kino Ina jest częścią tej długiej opowieści – mówi Dominik Górski, właściciel biura. Chciałem uszanować historyczny charakter śródmieścia poprzez formę budynku, podziały i zastosowane materiały wykończeniowe, przy zachowaniu nowoczesnego ducha architektury. We wnętrzach apartamentowca będzie można znaleźć odniesienie do dawnego kina w postaci infografiki – dodaje.

Obiekt powstanie na planie zbliżonym do litery L. Na czterech kondygnacjach znajdzie się tu 65 mieszkań o powierzchni od 31 do 133 m², w tym 15 dwukondygnacyjnych, z antresolami. Na parterze przewidziano duży lokal użytkowy, a pod ziemią parking na 50 aut. Termin oddania inwestycji do użytku przewidziano na marzec 2025 roku.