Architektura MuratorProjektyMasterplan dla kampusu w Katowicach

Masterplan dla kampusu w Katowicach

Konior Studio opracowało koncepcję zagospodarowania terenów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Masterplan dla kampusu w Katowicach
Nowe obiekty, w miejscu wyburzonych budynków D i F, mają być realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego
Studium zagospodarowania terenu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach; strefa 4 rejon ul. 1 Maja i Bogucickiej
AutorzyKonior Studio, architekt Tomasz Konior
Współpraca autorskaarchitekci Andrzej Witkowski, Anita Łukaszyk-Nagi, Magdalena Jagoda, Łukasz Bonar, Maria Mrowiec, Dominika Lorek
InwestorUniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Powierzchnia terenu13500.0 m²
Powierzchnia zabudowy4300.0 m²
Powierzchnia użytkowa15200.0 m²
Powierzchnia całkowita21100.0 m²
Kubatura97500.0 m³
Projekt (data)2017
Data realizacji (początek)2020
Data realizacji (koniec)2030

Projekt przygotowany na zlecenie uczelni będzie stanowić wytyczne dla nowych inwestycji w rejonie ul. 1 Maja i Bogucickiej w perspektywie najbliższych 20 lat. Według założeń autorów, nowym kręgosłupem komunikacyjnym i strukturalnym kampusu ma się stać ul. Bogucicka. Drugi ważny element to rzeka Rawa, której nabrzeża po rewitalizacji tworzyć będą atrakcyjną przestrzeń publiczną zarówno dla studentów, jak i mieszkańców miasta. Na skrzyżowaniu tych dwóch osi, w północno-zachodniej części, powstanie nowa strefa nauki i biznesu z akademikiem, przestrzeniami dydaktycznymi, biurowymi i usługowymi. Projektanci zaproponowali tu zespół trzech budynków – dwa główne, połączone przewiązką z zielonym tarasem na dachu, okalające plac otwierający się na zmodernizowane bulwary Rawy, oraz nowy biurowiec bliżej al. Roździeńskiego. W północno-wschodnim narożniku zaplanowano budowę parkingu wielopoziomowego, w celu uwolnienia przestrzeni między istniejącymi budynkami uczelni i stworzenie w tym miejscu zielonych enklaw scalających całe założenie. Nową „twarz” kampusu stanowić będzie brama wejściowa na rogu ul. Bogucickiej i 1 Maja, naprzeciw rektoratu. Element ten jako akcent w przestrzeni będzie nie tylko budował tożsamość miejsca, ale również stanowił ważny łącznik uczelni z miastem - tłumaczą autorzy. Powierzchnia użytkowa planowanej zabudowy wyniesie ok. 15,2 tys. m2.

Rozpoczęcie realizacji: 2020

Tagi:
Jubileusz Mistrzów Architektury W tym roku cykl Mistrzowie Architektury obchodzi 15-lecie. Zwieńczeniem jubileuszu będzie podsumowująca wystawa, na której nie tylko zobaczymy prezentację dorobku wszystkich dotychczasowych prelegentów, ale też wysłuchamy ich opinii na temat rozwoju i przyszłości Katowic.
Apartamentowce Złota 19 w Katowicach Na niewielkiej działce w pobliżu parku Śląskiego w Katowicach stanął zespół dwóch pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych projektu biura Zalewski Architecture Group. Realizacja zdobyła wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2019.
Siedziba kancelarii prawnej projektu Konior Studio W katowickim Wełnowcu dobiega końca realizacja nowej siedziby jednej z największych śląskich kancelarii prawnych – Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. Projekt obiektu z wykorzystaniem elementów historycznych magazynów znajdujących się na działce opracowało Konior Studio.
Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof Katowice podlegają w ostatnich latach dużym przeobrażeniom. NOSPR, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW to tylko kilka symboli tych przemian,  w których obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof.
Silesia Business Park projektu medusagroup Na dawnych terenach huty Baildon w Katowicach powstał zespół biurowy Silesia Business Park projektu pracowni medusagroup.
Plac na Glanc – warsztaty badawczo-projektowe w Katowicach W dniach 30-31 marca 2019 roku odbędą się warsztaty, w wyniku których powstanie projekt transformacji katowickiego podwórka przy ulicy Dworkowej. Zgłoszenia trwają do 24 marca!