Architektura MuratorProjektyMasterplan dla kampusu w Katowicach

Masterplan dla kampusu w Katowicach

Konior Studio opracowało koncepcję zagospodarowania terenów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Masterplan dla kampusu w Katowicach
Nowe obiekty, w miejscu wyburzonych budynków D i F, mają być realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego
Studium zagospodarowania terenu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach; strefa 4 rejon ul. 1 Maja i Bogucickiej
AutorzyKonior Studio, architekt Tomasz Konior
Współpraca autorskaarchitekci Andrzej Witkowski, Anita Łukaszyk-Nagi, Magdalena Jagoda, Łukasz Bonar, Maria Mrowiec, Dominika Lorek
InwestorUniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Powierzchnia terenu13500.0 m²
Powierzchnia zabudowy4300.0 m²
Powierzchnia użytkowa15200.0 m²
Powierzchnia całkowita21100.0 m²
Kubatura97500.0 m³
Projekt2017
Data realizacji (początek)2020
Data realizacji (koniec)2030

Projekt przygotowany na zlecenie uczelni będzie stanowić wytyczne dla nowych inwestycji w rejonie ul. 1 Maja i Bogucickiej w perspektywie najbliższych 20 lat. Według założeń autorów, nowym kręgosłupem komunikacyjnym i strukturalnym kampusu ma się stać ul. Bogucicka. Drugi ważny element to rzeka Rawa, której nabrzeża po rewitalizacji tworzyć będą atrakcyjną przestrzeń publiczną zarówno dla studentów, jak i mieszkańców miasta. Na skrzyżowaniu tych dwóch osi, w północno-zachodniej części, powstanie nowa strefa nauki i biznesu z akademikiem, przestrzeniami dydaktycznymi, biurowymi i usługowymi. Projektanci zaproponowali tu zespół trzech budynków – dwa główne, połączone przewiązką z zielonym tarasem na dachu, okalające plac otwierający się na zmodernizowane bulwary Rawy, oraz nowy biurowiec bliżej al. Roździeńskiego. W północno-wschodnim narożniku zaplanowano budowę parkingu wielopoziomowego, w celu uwolnienia przestrzeni między istniejącymi budynkami uczelni i stworzenie w tym miejscu zielonych enklaw scalających całe założenie. Nową „twarz” kampusu stanowić będzie brama wejściowa na rogu ul. Bogucickiej i 1 Maja, naprzeciw rektoratu. Element ten jako akcent w przestrzeni będzie nie tylko budował tożsamość miejsca, ale również stanowił ważny łącznik uczelni z miastem - tłumaczą autorzy. Powierzchnia użytkowa planowanej zabudowy wyniesie ok. 15,2 tys. m2.

Rozpoczęcie realizacji: 2020

Tagi:
Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.
Biurowiec Craft w Katowicach W bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach powstanie nowy biurowiec projektu pracowni architektonicznej Czora & Czora
Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof Katowice podlegają w ostatnich latach dużym przeobrażeniom. NOSPR, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW to tylko kilka symboli tych przemian, w których obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof.
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z Grand Prize w międzynarodowej odsłonie konkursu Wienerberger Brick Award 2020 Kolejne prestiżowe wyróżnienie dla Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Poznaliśmy wyniki międzynarodowej edycji Wienerberger Brick Award 2020.
Unikato Roberta Koniecznego Niewielki budżet nie jest przeszkodą, by wykreować nieprzeciętną architekturę. O realizacji Roberta Koniecznego piszą Zbigniew Maćków i Justyna Swoszowska. Publikujemy także wypowiedź autora obiektu Roberta Koniecznego.
Wydział Radia i Telewizji w Katowicach w finale DETAIL Prize 2020 Jury konkursu DETAIL Prize 2020 wyłoniło finalistów. Wśród 13 realizacji z całego świata znalazła się siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach projektu pracowni BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe.