Lex deweloper w Warszawie

Na warszawskim Mokotowie rozpoczęła się budowa modelowej podstawówki. Powstanie według pierwszych w Polsce standardów architektonicznych dla szkół

2023-12-14 16:18

Na początku grudnia odbyło się wmurowanie symbolicznego kamienia węgielnego pod budowę podstawówki przy Konstruktorskiej w Warszawie. Budynek zaprojektowany przez pracownię WWAA powstanie zgodnie z pierwszymi w Polsce standardami architektonicznymi dla szkół.

Nowa mokotowska podstawówka realizowana jest przez Grupę Echo Investment w ramach specustawy mieszkaniowej. W zamian za zgodę stołecznego ratusza na budowę nowego osiedla w kwartale ulic Marynarska, Wołoska, Domaniewska i Postępu firma zobowiązała się do sfinansowania inwestycji. Trzykondygnacyjny obiekt pomieści sale dla 450 uczniów, nowoczesną salę gimnastyczną, bibliotekę i stołówkę.

Staraliśmy się uniknąć struktury budynku, w której jest podłużny korytarz i wychodzące na niego sale lekcyjne. Udało nam się pogrupować klasy w tzw. klastry. Po trzy klasy wychodzące na wspólną, małą przestrzeń rekreacyjną. Mogą być zgrupowane rocznikowo, czyli na przykład trzy klasy pierwsze są razem, albo bardziej w systemie skandynawskim, czyli na przykład klasy I, II, III tworzą swój mały, zamknięty układ. Oczywiście wszystkie dzieci spotykają się w przestrzeni stołówki, biblioteki, holu itd., ale każda grupa ma swoją własną przestrzeń, wykorzystywaną w trakcie przerw – mówiła „A-m” o projekcie Natalia Paszkowska z WWAA, która jest jednocześnie współautorką opracowania „Szkoła dobrze zaprojektowana. Standardy architektoniczne i funkcjonalne dla szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych m.st. Warszawy”, powstałych we współpracy m.in. z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego, Biurem Edukacji i Zarządem Zieleni m.st. Warszawy.

Tym projektem chcieliśmy udowodnić, że wszystkie kluczowe aspekty zapisane w standardach są możliwe do zrealizowania, żeby była to szkoła możliwie wzorcowa – podkreślała w rozmowie architektka. W projekcie przewidziano wiele rozwiązań proekologicznych, np. częściowe zasilanie energią z paneli fotowoltaicznych czy wykorzystanie wody szarej do spłukiwania toalet i podlewania roślin.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Po zakończeniu realizacji obiekt przy Konstruktorskiej trafi do zasobów miejskich. Będzie to nowa siedziba istniejącej szkoły podstawowej nr 119 im. 3. Berlińskiego Pułku Piechoty działającej na pobliskim Wierzbnie. Pierwszych uczniów placówka przyjmie we wrześniu 2025 roku.

Budujemy szkołę na miarę dzisiejszych czasów. Jako inwestor zmieniający tę część miasta, cieszymy się, że mamy tak znakomitych partnerów, z którymi realizujemy pierwszą w Polsce publiczną szkołę, sfinansowaną w całości przez prywatną firmę. Dziękuję władzom Warszawy i dzielnicy Mokotów za życzliwą współpracę, dyrekcji szkoły podstawowej nr 119 za ogrom inspiracji, a architektom WWAA za wyjątkowe zaangażowanie w tworzenie miejsca przyjaznego dzieciom – komentuje Małgorzata Turek, członek zarządu Grupy Echo Investment.

Równolegle trwa budowa wspomnianego na początku osiedla. Inwestycja, pod nazwą Modern Mokotów, docelowo zaoferuje 1600 nowych mieszkań. W pierwszym etapie powstaną trzy budynki. W ich najbliższym sąsiedztwie zaplanowano zielone dziedzińce oraz plac zabaw. Na parterach znajdzie się strefa handlowo-usługowa klub mieszkańca i warsztat dla pasjonatów majsterkowania. Całość zaprojektowali architekci z pracowni BBGK Architekci.