Architektura MuratorProjektyNowa koncepcja dla Placu Pięciu Rogów

Nowa koncepcja dla Placu Pięciu Rogów

Od ruchliwego skrzyżowania do miejsca spotkań mieszkańców - tak ma się zmienić zbieg ulic Chmielnej, Brackiej, Szpitalnej i Zgody w Warszawie. Szczegółowy projekt autorstwa WXCA zostanie przedstawiony mieszkańcom 14 czerwca.

NoNowa koncepcja dla Placu Pięciu Rogów

Skrzyżowanie ulic Chmielnej, Zgody, Szpitalnej i Brackiej w Warszawie, który zyskał nieformalną nazwę Placu Pięciu Rogów, od jakiegoś czasu jest obiektem zainteresowania władz miejskich, które chcą z niego uczynić spójną przestrzeń publiczną. W 2016 zorganizowano konkurs na projekt nowej koncepcji placu, w którym zwyciężyła praca autorstwa Kacpra Ludwiczaka. Władze stolicy nie dogadały się jednak z architektem, w związku z czym to nie on opracuje szczegółowy plan przebudowy.

Nowa koncepcja dla Placu Pięciu Rogów

Autorami szczegółowej koncepcji projektowej jest pracownia WXCA. Według nowego projektu plac ma być jedną przestrzenią, bez wydzielonych chodników i jezdni. Plac ma zostać całkowicie wyłączony z ruchu samochodowego - przejazd przez niego będzie dostępny tylko dla autobusów i rowerzystów, bez miejsc postojowych. Nowa przestrzeń ma być zorientowana przede wszystkim na pieszych: między ulicami pojawi się wysoka zieleń i elementy małej architektury, jak również nowe oświetlenie.

Projekt zostanie przedstawiony w czwartek 14 czerwca o godzinie 17.00 w Jack’s Bar Warsaw Cinema, przy ul. Brackiej 18. Uwagi do projektu będzie można przesyłać do 20 czerwca br. na adres konsultacje@zdm.waw.pl.

Tagi:
Warszawa przyszłości: w poszukiwaniu nowej miejskiej filozofii Musimy myśleć o mieście jako ekosystemie. Tylko to da nam szansę, by Warszawa była w przyszłości zdrowym i wygodnym miejscem do życia. To, że takiej stolicy potrzebujemy, pokazały prace nadesłane na konkurs FUTUWAWA – mówi architekt miasta Marlena Happach. W pawilonie Zodiak można już oglądać dwie nowe wystawy: jedna podsumowuje wyniki tegorocznej edycji konkursu, druga kolejny etap prac nad założeniami do nowego studium.
Rusza budowa Wydziału Psychologii UW według projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga Uniwersytet Warszawski podpisał umowę z firmą Mostostal na budowę nowej siedziby Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Gmach według konkursowego projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga powstanie w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Banacha oraz Pasteura na kampusie Ochota do 2024 roku.
Pisklę na placu Pięciu Rogów: konserwator zgodził się na instalację Joanny Rajkowskiej. Dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystki Joanny Rajkowskiej może powstać na placu Pięciu Rogów. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków  pozytywnie zaopiniował projekt rzeźby
Centrum reportażu w domkach fińskich na Polu Mokotowskim od WXCA Są środki na modernizację dwóch domków fińskich na Polu Mokotowskim. Rada m.st. Warszawy przyznała właśnie dwa miliony złotych na ich gruntowny remont. Po zakończeniu inwestycji w obiektach powstanie centrum reportażu. Za projekt przebudowy odpowiada pracownia WXCA.
Zespół HOL 7.7 w Warszawie: nowa jakość kilkunastoletnich biurowców White Stone Development pokazuje, jaki potencjał drzemie w biurowcach z kilkunastoletnią historią. Kompleks HOL 7.7, który w 2020 roku przeszedł przemianę części wspólnych, teraz zaprasza najemców do odwiedzenia nowego showroomu. Wokół dwóch budynków przy Cybernetyki można też już korzystać z zielonego, wielofunkcyjnego patio.
Rozpoczyna się modernizacja Ogrodów Ulricha w Warszawie Ingka Centres podpisała umowę z firmą Budimex na modernizację zabytkowych Ogrodów Ulricha w Warszawie. Całe założenie, którego przebudowę opracowało biuro WXCA, zostanie udostępnione  latem 2022 roku.