Nowe mieszkania w Warszawie

Zakłady Polfy ustąpią miejsca ultraluksusowym apartamentom

Noho Investment dostało pozwolenie na rozbiórkę budynków Polfy na warszawskiej Woli. Pierwszy etap tego luksusowego, wielofunkcyjnego zespołu na warszawskiej Woli zaprojektują BBGK Architekci.

Koniec przemysłu na warszawskiej Woli

Zakłady Polfy przy ul. Karolkowej to ostatnie z dużych przedsiębiorstw przemysłowych wciąż działających na warszawskiej Woli. Spółka zajmuje tu 5-hektarową działkę. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat okolica uległa tymczasem diametralnym zmianom. Dawne zakłady produkcyjne ustąpiły miejsca biurom i mieszkaniom. W najbliższym sąsiedztwie Polfy powstaje m.in. zespół dwóch 95-metrowych wież mieszkalnych Towarowa Towers (proj. FS&P Arcus), w styczniu 2021 roku oddano do użytku 195-metrowy Skyliner (proj. APA Wojciechowski Architekci), a po przeciwległej stronie ulicy Prostej trwa realizacja m.in. kolejnych etapów zespołu biurowego Lixa (proj. HRA Architekci).

Zabudowę dzisiejszych terenów Polfy obiektami mieszkalnymi dopuszcza plan miejscowy uchwalony w 2022 roku. Zgodnie z dokumentem na działce mogą powstać nawet 30-metrowe bloki, przy czym od strony ul. Prostej możliwa jest realizacja trzech dominat o wysokości do 55 metrów. Cały obszar był więc niezwykle atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów. Na początku marca 2023 roku o zakupie działki poinformowała spółka Noho Investment, której większościowym udziałowcem jest jedna z firm Sebastiana Kulczyka.

Noho na koncie ma m.in.projekty apartamentowców w najbardziej prestiżowych lokalizacjach, by wymienić tylko przebudowę dawnej fabryki Cygar przy ulicy Dolnych Młynów 10 w Krakowie (proj. Filip Adamczak) czy budynek Nadgórników 14 tuż obok katowickiej Strefy Kultury (proj. Wojciech Wojciechowski). Ostatnio o firmie zrobiło się głośno w związku z planami zabudowy działki po rozebranym w ubiegłym roku domu handlowym Solopol we Wrocławiu. Na projekt nowego obiektu w tym miejscu Noho Investment zorganizowała zamknięty konkurs architektoniczny, w którym wygrała pracownia ROARK Studio z Sopotu.

Noho One: wielofunkcyjny zespół na terenie Polfy

Projekt wielofunkcyjnego zespołu na terenie Polfy w Warszawie również wyłoniony został w konkursie inwestorskim. Noho Investment poinformowało właśnie, że pierwszy etap założenia powstanie według koncepcji biura BBGK Architekci. Pracujemy nad finalną koncepcją obejmującą całość inwestycji Noho One, która będzie ikoną Noho w Polsce i wyznaczy nowe standardy na rynku nieruchomości premium. Przez wzgląd na nasze przywiązanie do najwyższej jakości architektury, designu i detalu, ostateczny projekt planujemy zaprezentować na początku 2024 roku – mówi Rafał Kula, współzałożyciel Noho Investment.

Cały kompleks apartamentowo-usługowy będzie mieć powierzchnię ponad 100 tys. m². Przewidziano tu ponad 2 tysiące mieszkań o metrażach od 50 do nawet 400 m². Polfa Warszawa zapowiada wygaszenie produkcji w budynkach przy Karolkowej w początkach 2024 roku.