Nowe mieszkania w Warszawie

Nowe apartamenty Noho One w miejscu Polfy w Warszawie projektuje biuro BBGK Architekci

2023-10-22 11:05

To już pewne! Pierwszy etap wielofunkcyjnego zespołu Noho One w miejscu Polfy na warszawskiej Woli zaprojektują BBGK Architekci.

Koniec przemysłu na warszawskiej Woli

Zakłady Polfy przy ul. Karolkowej to ostatnie z dużych przedsiębiorstw przemysłowych wciąż działających na warszawskiej Woli. Spółka zajmuje tu 5-hektarową działkę. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat okolica uległa tymczasem diametralnym zmianom. Dawne zakłady produkcyjne ustąpiły miejsca biurom i mieszkaniom. W najbliższym sąsiedztwie Polfy powstaje m.in. zespół dwóch 95-metrowych wież mieszkalnych Towarowa Towers (proj. FS&P Arcus), w styczniu 2021 roku oddano do użytku 195-metrowy Skyliner (proj. APA Wojciechowski Architekci), a po przeciwległej stronie ulicy Prostej trwa realizacja m.in. kolejnych etapów zespołu biurowego Lixa (proj. HRA Architekci).

Zabudowę dzisiejszych terenów Polfy obiektami mieszkalnymi dopuszcza plan miejscowy uchwalony w 2022 roku. Zgodnie z dokumentem na działce mogą powstać nawet 30-metrowe bloki, przy czym od strony ul. Prostej możliwa jest realizacja trzech dominat o wysokości do 55 metrów. Cały obszar był więc niezwykle atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów. Na początku marca 2023 roku o zakupie działki poinformowała spółka Noho Investment, której większościowym udziałowcem jest jedna z firm Sebastiana Kulczyka.

Noho na koncie ma m.in.projekty apartamentowców w najbardziej prestiżowych lokalizacjach, by wymienić tylko przebudowę dawnej fabryki Cygar przy ulicy Dolnych Młynów 10 w Krakowie (proj. Filip Adamczak) czy budynek Nadgórników 14 tuż obok katowickiej Strefy Kultury (proj. Wojciech Wojciechowski). Ostatnio o firmie zrobiło się głośno w związku z planami zabudowy działki po rozebranym w ubiegłym roku domu handlowym Solopol we Wrocławiu. Na projekt nowego obiektu w tym miejscu Noho Investment zorganizowała zamknięty konkurs architektoniczny, w którym wygrała pracownia ROARK Studio z Sopotu.

Noho One: wielofunkcyjny zespół na terenie Polfy

Projekt wielofunkcyjnego zespołu na terenie Polfy w Warszawie również wyłoniony został w konkursie inwestorskim. Noho Investment poinformowało właśnie, że pierwszy etap założenia powstanie według koncepcji biura BBGK Architekci. Pracujemy nad finalną koncepcją obejmującą całość inwestycji Noho One, która będzie ikoną Noho w Polsce i wyznaczy nowe standardy na rynku nieruchomości premium. Przez wzgląd na nasze przywiązanie do najwyższej jakości architektury, designu i detalu, ostateczny projekt planujemy zaprezentować na początku 2024 roku – mówi Rafał Kula, współzałożyciel Noho Investment.

Cały kompleks apartamentowo-usługowy będzie mieć powierzchnię ponad 100 tys. m². Przewidziano tu ponad 2 tysiące mieszkań o metrażach od 50 do nawet 400 m². Polfa Warszawa zapowiada wygaszenie produkcji w budynkach przy Karolkowej w początkach 2024 roku.