Dogęszczanie Katowic

Nowe kukurydze na osiedlu Tysiąclecia projektu Medusa Group

Trwa realizacja nowych bloków na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach. Cztery budynki nawiązujące stylistycznie do słynnych kukurydz Henryka Buszki i Aleksandra Franty zaprojektowało biuro Medusa Group.

Spis treści

  1. Kukurydze 2.0: większe balkony i współczesny układ mieszkań
  2. Nowe wieżowce na osiedlu Tysiąclecia
Zespół budynków mieszkalnych na os. Tysiąclecia Katowice, ul. Zawiszy Czarnego
Autorzy: Medusa Group, architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorska: Maria Jaksik-Fikus, Łukasz Iwan, Paulina Kałużna, Maciej Nowak, Maciej Orlicz, Tomasz Szeremeta, Tomasz Toczek, Jarosław Przybyłka, Michał Sokołowski, Tomasz Drozd, Mateusz Małecki, Aleksandra Mazur, Małgorzata Kasińska, Krzysztof Weber
Inwestor: Henniger Investment
Konstrukcja: KZ Studio Projektowe
Instalacje:  WNprojekt, Elsanteam, Ennpro
Projekt zieleni: Krzysztof Kass
Projekt drogowy: Seweryn Wróblewski
Powierzchnia terenu: 3,2 ha
Powierzchnia użytkowa: ok. 29 000 m²
Projekt: 2021-2023
Realizacja: 2023-2028

Kukurydze 2.0: większe balkony i współczesny układ mieszkań

Budowa mieszkalnych wieżowców na osiedlu Tysiąclecia już się rozpoczęła. Projekt na zlecenie firmy Henniger Investment przygotowało biuro Medusa Group. Architekci współpracowali już z inwestorem m.in. przy realizacji krakowskiego osiedla Mieszkaj w Mieście. Tym razem stanęli przed wyzwaniem stworzenia obiektów, które korespondowałaby z kultowymi „kukurydzami” autorstwa Henryka Buszki i Aleksandra Franty. Te 28-kondygnacyjne budynki o charakterystycznych kształtach nawiązujących do kolb kukurydz powstały w latach 80., ale wciąż należą do najwyższych obiektów mieszkalnych w aglomeracji. Nowe wieżowce według projektu Medusy zlokalizowane będą w ich sąsiedztwie.

Nowy projekt pod marką Mieszkaj w Mieście jest próbą wpisania się w kontekst osiedla Tysiąclecia w Katowicach. Zespół budynków wielorodzinnych przy ul. Zawiszy Czarnego powstanie z poszanowaniem jego przestrzeni, architektury oraz istniejącej bazy usługowej i rekreacyjnej tej części Katowic. Zaoferuje nowym mieszkańcom ten sam kontekst społeczny i widok, a zarazem współczesny układ mieszkań i większą przestrzeń balkonów. Cztery budynki już wkrótce dopiszą nowy rozdział do os. Tysiąclecia – zapowiadają architekci.

Nowe wieżowce na osiedlu Tysiąclecia

Na ponad trzyhektarowej działce zaplanowano cztery bloki, liczące od 12 do 17 kondygnacji. W sumie zaoferują 30 tys. m² powierzchni użytkowej. Garaże, podobnie jak w kukurydzach, znajdą się w podziemiach budynków. Inwestor zapowiada, że teren wokół budynków postanie ogólnodostępny. Realizacja ma przebiegać etapami i potrwać do końca 2028 roku.