Rezydencja Ogród Saski w Lublinie: nowy projekt MTA Architekci

i

Autor: Archiwum Architektury Rezydencja Ogród Saski w Lublinie, proj. MTA Architekci

Rezydencja Ogród Saski w Lublinie: nowy projekt MTA Architekci

2022-06-03 8:00

W samym centrum Lublina, między ulicami Wieniawską, Jasną, Ewangelicką oraz Jana Karskiego, planowany jest zupełnie nowy kwartał. Zespół, pod nazwą Rezydencja Ogród Saski, zaprojektowała warszawska pracownia MTA Architekci.

Nazwa obiektuRezydencja Ogród Saski
Adres obiektuLublin, kwartał ul. Wieniawska, Jasna, Ewangelicka oraz Jana Karskiego
AutorzyMTA Architekci
Generalny wykonawcaMota-Engil Central Europe
InwestorMota-Engil Real Estate Management
Powierzchnia użytkowa16000.0 m²
Data realizacji (koniec)2024

Na zlecenie firmy Mota-Engil Real Estate Management pracownia MTA Architekci Mateusza Tańskiego opracowała projekt wielofunkcyjnej zabudowy w samym centrum Lublina. Nowy kwartał powstać ma pomiędzy ulicami Wieniawską, Jasną, Ewangelicką oraz Jana Karskiego, kilkadziesiąt metrów od zabytkowego Krakowskiego Przedmieścia oraz Ogrodu Saskiego, dlatego inwestycję nazwano Rezydencją Ogród Saski.

W pierwszym etapie przewidziano dwa budynki, dziewięcio- i dziesięciokondygnacyjny, o łącznej powierzchni ponad 30 tys. m². W czterech częściach połączonych garażami podziemnymi znajdzie się 325 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni, a także 7 lokali usługowych. Cały zespół składać się będzie z ośmiu obiektów, 500 mieszkań oraz kilkunastu lokali usługowych. Zagospodarowanie terenu obejmie budowę zielonego dziedzińca wraz z pasażem oraz placem miejskim.Zaproponowana architektura w sposób szczególny odnosi się do istniejącego otoczenia zarówno od strony formalnej, jak i w odniesieniu do istniejących w okolicy rozwiązań urbanistycznych. Ze względu skalę założenia jedną z kluczowych decyzji projektowych było otwarcie całego obszaru i włączenie go w strukturę istniejących ulic, przejść i pasaży. Docelowo całość stanowić ma aktywne i tętniące życiem miejsce, przyjazne zarówno mieszkańcom, jak i przechodniom – mówi Mateusz Tański. Elewacje obiektów zaprojektowano jako współczesną kontynuację podziałów i rozwiązań znajdujących się w sąsiednich kamienicach. Jak tłumaczy architekt, inspiracją były pilastry, gzymsy, nadwieszone balkony, poziome i pionowe rytmy elewacji. Ponieważ teren inwestycji objęty jest ochroną, wszystkie prace wymagają uzgodnień z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Lublinie. Ten wydał już pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych oraz rozbiórkę istniejących tu pawilonów handlowych. Realizacja Rezydencji Ogród Saski planowana jest na lata 2022-2024.

Rezydencja Ogród Saski w Lublinie: nowy projekt MTA Architekci

i

Autor: Archiwum Architektury Rezydencja Ogród Saski w Lublinie, proj. MTA Architekci

ZAPISZ SIĘ