Nowy dworzec kolejowy

Rusza przebudowa dworca Łódź Kaliska według An Archi Group. Mamy nowe wizualizacje

2023-06-12 14:28

Rozpoczyna się gruntowna przebudowa dworca Łódź Kaliska według projektu biura An Archi Group. Obiekt zyska zupełnie nową formę i elewacje z oksydowanej miedzi. Polskie Koleje Państwowe S.A. przekazały właśnie plac budowy wykonawcy robót.

Spis treści

  1. Nowy dworzec Łódź Kaliska
  2. Przebudowa stacji Łódź Kaliska
Nazwa obiektu Przebudowa dworca Łódź Kaliska
Autorzy An Archi Group
Inwestor PKP S.A.
Data realizacji 2025

Nowy dworzec Łódź Kaliska

Projekt przebudowy dworca Łódź Kaliska władze PKP SA wyłoniły w przetargu. Obiekt zrealizowany w w 1994 roku według koncepcji architekta Jana Gorgula z zespołem zmodernizuje pracownia An Archi Group z Gliwic. W wyniku inwestycji dworzec zyska zupełnie nowe oblicze. Zgodnie z założeniami architekci pozostawili wprawdzie trójnawowy układ budynku z bezpośrednim powiązaniem z nowym tunelem łączącym aleję Włókniarzy z aleją Unii Lubelskiej, zaproponowali jednak całkowicie nową formę, z dużymi przeszkleniami od strony placu przeddworcowego i elewacją wykonaną z miedzi oksydowanej. Na parterze znajdzie się część służąca podróżnym, w tym kasy, przestronna poczekalnia wraz z częścią dla dzieci oraz lokale komercyjne. Budynek zostanie wyposażony w ogrzewanie podłogowe, wentylację z klimatyzacją i windy.

Przebudowa stacji Łódź Kaliska

W ramach inwestycji obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Przebudowa stacji Łódź Kaliska obejmie również najbliższe otoczenie. Przed budynkiem na nowo urządzony zostanie plac, funkcjonujący jako węzeł komunikacyjny dostosowany do ruchu samochodów, autobusów oraz rowerów, natomiast za dworcem zaplanowano parking dla pasażerów. Jeśli wszystkie prace przebiegną pomyślnie i kolejne etapy inwestycji będą realizowane zgodnie z harmonogramem, to planujemy zakończyć przebudowę dworca Łódź Kaliska na początku 2025 roku – informuje Agnieszka Jurewicz z wydziału współpracy z mediami PKP S.A. Za 56,5 mln zł dworzec Łódź Kaliska zrealizuje SKB LDR z Warszawy.

Przebudowa dworca Łódź Kaliska według An Archi Group

i

Autor: Archiwum Architektury Jedna z wcześniejszych koncepcji przebudowy dworca Łódź Kaliska autorstwa An Archi Group