Architektura MuratorProjektyStadion Polonii w Warszawie: wkrótce rozbudowa historycznego obiektu

Stadion Polonii w Warszawie: wkrótce rozbudowa historycznego obiektu

Na modernizację i rozbudowę stadionu Polonii władze Warszawy zarezerwowały ponad 100 mln złotych. Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział właśnie realizację konkursowego projektu biura JSK Architekci z 2019 roku.

Stadion Polonii od nowa – wyniki konkursu
Rozbudowa i modernizacja stadionu Polonii, proj. JSK Architekci

Konkurs architektoniczny na modernizację i rozbudowę stadionu Polonii władze Warszawy rozstrzygnęły w 2019 roku. Zwyciężyła pracownia JSK Architekci z propozycją otwartego na miasto, wielofunkcyjnego kompleksu, który odpowiadałby na potrzeby zarówno profesjonalnych zawodników, jak i amatorów czy kibiców. Autorom udało się wytworzyć prawidłowe relacje urbanistyczne i architektoniczne zarówno ze stroną parkową, jak i miejską. Architektura i konstrukcja tworzą zintegrowaną całość, umiejętnie oddającą sportowy charakter zespołu – uzasadniało jury.
Sędziowie docenili też fakt, że zaproponowana przez JSK architektura nie naśladuje form historycznych, choć dzięki zastosowaniu klasycznej osiowości i rytmizacji współgra z charakterem Muranowa. Uwagę zwraca przy tym zintegrowanie formy i funkcji w bryle – kubatura została domknięta tylko tam, gdzie wymagała tego wprowadzona funkcja; większa część stadionu pozostaje otwarta, ażurowa, bez parawanowych ścian, przesłaniających spodnią część konstrukcji trybun, otwierając elewacje na przenikającą granice terenu sportowego i parkowego zieleń – pisali w uzasadnieniu.

Czytaj też: Stadion Polonii od nowa – wyniki konkursu |


Jak zapowiedział właśnie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, nowy kompleks sportowy dla Polonii realizowany będzie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto przeprowadziło testy rynkowe, które wykazały, że jest zainteresowanie taką inwestycją. Partner prywatny będzie odpowiedzialny za budowę kompleksu, a następnie utrzymanie techniczne. Dziś ośrodek Polonia pozostaje w rękach w.st. Warszawy, a konkretnie Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa.

Nowy stadion Polonii: strat budowy w 2023

Ośrodek Polonia to ważna część warszawskiego sportu, wierzę że to także część jego pięknej sportowej przyszłości. Polonia to również miejsce w ścisłym centrum miasta, któremu chcemy dać nowe życie, stworzyć dogodne warunki dla sportowców i przyjazne miejsce dla mieszkańców. Projekt przebudowy stadionu i placu, który wygrał konkurs architektoniczny, zrealizujemy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W kasie miasta zabezpieczyliśmy na ten cel 114 mln zł –  mówił prezydent podczas konferencji prasowej. Na terenie pomiędzy stadionem a ul. Bonifraterską powstaną dwa budynki kubaturowe. Hala sportowa dla ok. 1,2 tys. widzów, w której rozgrywane będą mecze koszykówki oraz Centrum Wsparcia Sportu z dodatkowymi powierzchniami sportowymi. Pod budynkami i historycznym placem będzie się znajdować parking na ok. 775 samochodów.

Przyspieszamy i zaczynamy nowy etap, który przybliży nas do zmiany oblicza kompleksu przy ul. Konwiktorskiej 6. Od przyszłego tygodnia rozpoczynamy negocjacje z JSK Architekci. Podpisanie umowy planujemy na przełomie sierpnia i września. A jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli jesienią 2023 roku rozpoczniemy prace budowlane – dodała wiceprezydentka m.st. Warszawy Renata Kaznowska. Za realizację budowy nowego stadionu Polonii, wielofunkcyjnej hali sportowej i nowoczesnego Centrum Wsparcia Sportu odpowiadać będzie wyspecjalizowana jednostka – Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, która będzie nadzorować roboty budowlane prowadzone przez partnera prywatnego.

Sinfonia Varsovia coraz bliżej realizacji
Sinfonia Varsovia coraz bliżej realizacji Zakończył się ostatni etap projektowania siedziby Sinfonii Varsovii. Długo wyczekiwana sala koncertowa ma powstać w sercu warszawskiej Pragi według koncepcji austriackiej pracowni Atelier Thomas Pucher.

Z wizją w przyszłość: Business Garden Warszawa Zielony charakter zespołu biurowego Business Garden to nie tylko liczne rozwiązania energooszczędne, ale też ogólnodostępny miejski ogród, będący miejscem rekreacji pracowników oraz mieszkańców sąsiednich terenów. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Biurowiec Vector+ na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja nowego biurowca przy skrzyżowaniu ul. Obozowej z al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Za projekt obiektu odpowiada pracownia JSK Architekci.
Wrocławskie Centrum Laryngologii Medicus Budynek zaprojektowany przez studio JSK Architekci łączy funkcję usługową, medyczną i biurową. Obiekt powstał między kwartałem zabytkowych kamienic a terenami elektrociepłowni we Wrocławiu.
Hala targowa w Toruniu Konkurs studialny na koncepcję nowej hali w Toruniu wygrała pracownia JSK Architekci, prowadzona przez pochodzących z tego miasta Zbigniewa Pszczulnego i Mariusza Rutza.
Zagłębiowski Park Sportowy Biuro JSK Architekci wygrało konkurs na opracowanie koncepcji Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu.
Zagłębiowski Park Sportowy w Sosnowcu Pracownia JSK Architekci wygrała konkurs na projekt Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu. W skład zespołu wejdą stadion piłkarski, hala sportowa i stadion zimowy.