Nowe mieszkania we Wrocławiu

Startuje budowa kolejnego etapu osiedla Port Popowice we Wrocławiu

2023-11-09 9:29

Na terenie dawnego portu przeładunkowego na wrocławskich Popowicach rozpoczyna się realizacja kolejnego budynku mieszkalnego. Projekt 10-piętrowego bloku opracowało biuro Majewski Architektura.

Osiedle na terenie historycznego portu

Port Popowice to wielofunkcyjny zespół, który powstaje we Wrocławiu od 2018 roku w rejonie dawnego portu przeładunkowego. Na 14-hektarowym terenie w obrębie ulic Wejherowskiej i Białowieskiej firma Vantage Development zaplanowała zarówno obiekty mieszkalne, jak i biurowe czy usługowe. Dotychczas zrealizowano 8 budynków wielorodzinnych. Sukcesywnie realizowana jest też niezbędna infrastruktura: drogi, ścieżki rowerowe i skwery. Inwestorowi od początku zależy na jakości rozwiązań architektonicznych, dlatego projekty najbardziej charakterystycznych obiektów postanowił wyłaniać w konkursach architektonicznych.

W 2019 roku przeprowadził zamknięty konkurs na koncepcję siedmiokondygnacyjnego biurowca w rejonie ul. Wejherowskiej i Białowieskiej, w którym zwyciężyło studio WXCA, oraz na projekt basenu portowego, w którym wygrała pracownia AiS Andrzej Poniewierka i Witold Śliwa. Rok później rozstrzygnął konkurs na zespół mieszkalny z 80-metrową dominantą, która stanąć ma na zamknięciu basenu. Najlepsza okazała się propozycja pracowni BBGK Architekci. Autorzy zaproponowali wysokościowiec składający się z trzech, nieco przesuniętych względem siebie brył. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkania mają być lepiej doświetlone i – jak tłumaczą projektanci – 75% z nich będzie dysponować bezpośrednim widokiem na rzekę lub miasto.

Kolejny etap Portu Popowice

Do sprzedaży trafił właśnie nowy etap inwestycji. To tzw. budynek F w kameralnej, zielonej części osiedla, zaprojektowany przez pracownię Majewski Architektura. W 10-piętrowym bloku znajdą się 143 mieszkania o powierzchni od 27 do 68 m². Większość z nich to lokale dwustronne i narożne. Okna mieszkań z jednej strony wychodzić będą na Odrę, z drugiej – na Polanę Popowicką. Budowa obiektu już się rozpoczęła i zakończy się w połowie 2025 roku.