Architektura MuratorRealizacjeApartamentowce Złota 19 w Katowicach

Apartamentowce Złota 19 w Katowicach

Na niewielkiej działce w pobliżu parku Śląskiego w Katowicach stanął zespół dwóch pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych projektu biura Zalewski Architecture Group. Realizacja zdobyła wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2019.

Apartamentowce Złota 19 w Katowicach
Apartamentowce Złota 19 Katowice, ul. Złota 19
AutorzyZalewski Architecture Group, architekci Krzysztof Zalewski, Adam Gil, Paweł Zalewski
InwestorPremium Profit Service
Powierzchnia użytkowa3902.0 m²
Data realizacji (początek)2016
Data realizacji (koniec)2019

Zespół dwóch prostopdałościennych brył połączonych podziemnym parkingiem to najnowsza realizacja gliwickiego biura Zalewski Architecture Group. Jak tłumaczą autorzy, skalą i gabarytami obiekty nawiązują do sąsiadującej zabudowy mieszkaniowej, a ich architektoniczny wyraz to ukłon w stronę katowickiego modernizmu i pobliskiego osiedla Tysiąclecia projektu duetu Buszko Franta. W kompleksie znalazło się w sumie 36 mieszkań o powierzchni  50-70 m2. Na ostatnich kondygnacjach przewidziano ponad 100-metrowe apartamenty z antresolami i bezpośrednim dostępem
do tarasów.

Modularny układ lokali znajduje odzwierciedlenie w geometrycznej kompozycji elewacji budynków – ukształtowanej jako szachownica naprzemiennie występujących pól przeziernych i pełnych (w elewacjach klatek schodowych) oraz okien i loggii w części mieszkalnej. Efekt wzmacnia dominująca kolorystyka bieli ścian, kontrastująca z zacienionymi polami wnęk. Zasada ta jest kontynuowana w formalnej kompozycji zielonego terenu dziedzińca. Otwarcie narożników i cofnięcie ostatniego piętra od lica elewacji pozwala na optyczne obniżenie budynków i nadanie lekkości ich bryłom – wyjaśniają projektanci.

Apartamentowce Złota 19 w Katowicach doceniło jury tegorocznej edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. Zespół zdobył wyróżnienie w kategorii Obiekt.

Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski/Archifolio

Apartamentowce Złota 19 w Katowicach
Apartamentowce Złota 19 w Katowicach
Apartamentowce Złota 19 w Katowicach
Dom wielorodzinny w Richmond projektu pracowni ADO Warunki zagospodarowania ograniczały wysokość budynku do dwóch pięter, dlatego istotne było takie zaprojektowanie obiektu, aby na poddaszu mogły znaleźć się dodatkowe mieszkania Architekci zdecydowali się na dach o kącie nachylenia 45° oraz wykorzystanie okien dachowych z dużą powierzchnią przeszklenia.
Mieszkania komunalne w Rembertowie W konkursie na projekt budynku z mieszkaniami komunalnymi w Rembertowie zwyciężyli Damian Florczykiewicz i Mateusz Mindziak.
Budynek wielorodzinny otwartego kodu 20 maja podczas otwarcia wystawy "Plany na przyszłość" wręczono nagrody OW SARP dla najlepszych prac dyplomowych obronionych w 2014 na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Nagrodę równorzędną otrzymały dwa projekty: Budynek wielorodzinny otwartego kodu autorstwa Jana Bagińskiego oraz Trakt Praski - projekt pieszo-rowerowej kładki przez Wisłę opracowany przez Małgorzatę Dembowską. Poniżej prezentujemy autorski opis i wizualizacje pierwszego z nich.
Rezydencja Piasek we Wrocławiu. „Architektura-murator” nr 3/ 2014 Wrocław od lat jest prekursorem nowych nadrzecznych inwestycji w Polsce. Kolejna powstała na wyspie Piasek, w sąsiedztwie potężnej bryły średniowiecznego kościoła z barokowym zespołem klasztornym
NAJLEPSZY BUDYNEK BYDGOSZCZY: budynek wielorodzinny przy ul. Altanowej BUDYNEK WIELORODZINNY PRZY UL. ANTENOWEJNAJLEPSZY BUDYNEK BYDGOSZCZY 1989-1999ŻYCIE W ARCHITEKTURZE III EDYCJA
NAGRODA PREZESA URZĘDU MIESZKALNICTWA I ROZWOJU MIAST: budynek wielorodzinny w Lublinie NAGRODA PREZESA URZĘDU MIESZKALNICTWA I ROZWOJU MIASTZA ROZWIĄZANIA ARCHITEKTONICZNE BUDYNKÓW O UMIARKOWANEJ WYSOKOŚCI CZYNSZU 1989-1999BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY W LUBLINIEŻYCIE W ARCHITEKTURZE III EDYCJA