Architektura MuratorRealizacjeBiały dom w Łomiankach projektu moomoo architects

Biały dom w Łomiankach projektu moomoo architects

W podwarszawskich Łomiankach stanął niewielki dom według projektu łódzkiego biura moomoo architects. Śnieżnobiała bryła o wielospadowym dachu kryje nie tylko przestrzeń mieszkalną, ale również garaż i kameralne atrium wyłożone naturalnym drewnem.

Biały dom w Łomiankach projektu moomoo architects
Biały dom w Łomiankach, proj. moomoo architects; fot. Grzegorz Pędzich
Biały dom w Łomiankach
Autorzymoomoo architects
Zespół projektowyJakub Majewski, Łukasz Pastuszka, Bartłomiej Skowronek, Robert Dziki, Katarzyna Leśniewska
Powierzchnia użytkowa160.0 m²
Projekt2012
Data realizacji (koniec)2018

Pracownię moomoo architects prowadzą od 2007 roku Jakub Majewski i Łukasz Pastuszka, absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej. Na swoim koncie maja głównie projekty domów i wnętrz. Do jednej z ich ostatnich realizacji, prezentowanych na ubiegłorocznej wystawie najlepszych budynków jednorodzinnych krajów Grupy Wyszehradzkiej „V4 Family Houses 2020”, należy Biały dom w Łomiankach.

Charakterystyczna bryła, składająca się z dwóch części przekrytych dwuspadowymi dachami wykończonymi białą membraną i niewielkiego atrium pośrodku, dysponuje powierzchnią zaledwie 160 m². Na parterze autorzy rozplanowali strefę dzienną z aneksem kuchennym, gabinetem i garażem na dwa samochody, powyżej zaś trzy sypialnie, dwie łazienki i pomieszczenie techniczne. O wyrazie architektonicznym budynku decyduje wyrazisty podział na otynkowane na biało piętro i transparentny dół. W kontraście dla zewnętrznych elewacji ściany atrium wykończono pionowymi listwami.

Biały dom w Łomiankach projektu moomoo architects
Biały dom w Łomiankach, proj. moomoo architects; fot. Grzegorz Pędzich
Polska Zagroda: nowoczesne siedlisko według BXBstudio W miejscu pięciu dawnych budynków gospodarczych architekci z BXBstudio zaprojektowali pięć nowych, w typologii nowoczesnej stodoły. Połączone bryły tworzą współczesne siedlisko, które poprzez pomosty i kładkę na piętrze zintegrowano z otaczającą zielenią.
Dom Graniczny w Rybniku według pracowni Toprojekt Dom Graniczny z jednej strony zamyka wnętrza na hałas dobiegający z pobliskiej ulicy, z drugiej otwiera widoki na intymne patio i daleką perspektywę ogrodu. Prezentujemy najnowszą koncepcję pracowni Toprojekt.
Honay House w Dursztynie koło Nowego Targu Na szczycie góry Honaj w polskiej części Spisza stanął niewielki Honay House. Wakacyjny domek z prefabrykatów zaprojektowali architekci z polsko-chińskiego studia JANG.
Dom w parku Cietrzewia w Warszawie W willowej okolicy na warszawskich Włochach stanął nowy dom jednorodzinny według projektu pracowni Kruszewski Architekci. Prosta, powściągliwa bryła kadruje widoki na pobliski park z zespołem malowniczych stawów.
Dom podążający za słońcem. Nowa realizacja biura Inter-Arch Dom w podwarszawskim Józefosławiu miał być pełen światła i pomieścić czteroosobową rodzinę. By zapewnić optymalne nasłonecznienie wnętrz, architekci skomponowali budynek z dwóch brył o nieco odmiennych rzutach.
Dom jednorodzinny The Sunny w Konstancinie The Sunny to kolejny po Kamiennej Rezydencji Steinhaus i Dworku w Lesie + dom jednorodzinny, który Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz realizuje w ścisłym centrum Konstancina.