Architektura MuratorRealizacjeBiały dom w Łomiankach projektu moomoo architects

Biały dom w Łomiankach projektu moomoo architects

W podwarszawskich Łomiankach stanął niewielki dom według projektu łódzkiego biura moomoo architects. Śnieżnobiała bryła o wielospadowym dachu kryje nie tylko przestrzeń mieszkalną, ale również garaż i kameralne atrium wyłożone naturalnym drewnem.

Biały dom w Łomiankach projektu moomoo architects
Biały dom w Łomiankach, proj. moomoo architects; fot. Grzegorz Pędzich
Biały dom w Łomiankach
Autorzymoomoo architects
Zespół projektowyJakub Majewski, Łukasz Pastuszka, Bartłomiej Skowronek, Robert Dziki, Katarzyna Leśniewska
Powierzchnia użytkowa160.0 m²
Projekt2012
Data realizacji (koniec)2018

Pracownię moomoo architects prowadzą od 2007 roku Jakub Majewski i Łukasz Pastuszka, absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej. Na swoim koncie maja głównie projekty domów i wnętrz. Do jednej z ich ostatnich realizacji, prezentowanych na ubiegłorocznej wystawie najlepszych budynków jednorodzinnych krajów Grupy Wyszehradzkiej „V4 Family Houses 2020”, należy Biały dom w Łomiankach.

Charakterystyczna bryła, składająca się z dwóch części przekrytych dwuspadowymi dachami wykończonymi białą membraną i niewielkiego atrium pośrodku, dysponuje powierzchnią zaledwie 160 m². Na parterze autorzy rozplanowali strefę dzienną z aneksem kuchennym, gabinetem i garażem na dwa samochody, powyżej zaś trzy sypialnie, dwie łazienki i pomieszczenie techniczne. O wyrazie architektonicznym budynku decyduje wyrazisty podział na otynkowane na biało piętro i transparentny dół. W kontraście dla zewnętrznych elewacji ściany atrium wykończono pionowymi listwami.

Biały dom w Łomiankach projektu moomoo architects
Biały dom w Łomiankach, proj. moomoo architects; fot. Grzegorz Pędzich
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów i absolwentów wydziałów projektowych do udziału w konkursie na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego.
From the Garden House projektu KWK Promes From the Garden House, czyli najnowsza realizacja  pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego, został wkomponowany w istniejący już projekt ogrodu, stając się niejako architektura tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą. Budynek znalazł się wśród 100 najlepszych domów z całego świata w rankingu portalu architektonicznego Archello.
Letniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.architektura Zadaniem projektantów z poznańskiej pracowni rmk.architektura było zaproponowanie 75-metrowego domu letniskowego, który z jednej strony charakteryzowałby się racjonalnym budżetem realizacji, z drugiej optymalnie wykorzystywał walory malowniczego otoczenia wielkopolskiej Krainy Stu Jezior.
Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie Architekci poddali przebudowie stary drewniany wiatrak. Największym wyzwaniem było pogodzenie stosunkowo niewielkich wymiarów młyna z funkcją mieszkalną, która miała spełniać wymagania rodziny z dwójką dzieci – tłumaczą.
Dom na jednym poziomie projektu pracowni RS+ Robert Skitek Zgodnie z życzeniem inwestorów, architekci z biura RS+ Robert Skitek zaprojektowali 300-metrowy dom, w którym wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie.  W budynku, mimo niewielkiego spadku działki, nie ma żadnych progów i stopni, a główna jego część otwiera się na obszerny ogród.
Dom RB23 pod Warszawą projektu biura Pawel Lis Architekci Dom RB23 projektanci skomponowali z trzech prostopadłościanów obłożonych klinkierowymi płytkami. Każda z brył mieści inną funkcję.