Biurowce Katowic

Biurowiec Craft w Katowicach: sześć tarasów z widokiem na centrum aglomeracji

2023-09-04 16:11

Zakończyła się budowa biurowca Craft w Katowicach projektu pracowni architektonicznej Czora & Czora. Trzynastokondygnacyjny obiekt wyposażono w sześć tarasów oferujących wyjątkowe widoki na panoramę miasta.

Biurowiec Craft stanął u zbiegu ulic Chorzowskiej i Ściegiennego, w dynamicznie rozwijającej się dziś części miasta. Ma 55 metrów wysokości i na 13 piętrach oferuje blisko 27 tys. m² powierzchni na wynajem. Pod budynkiem zaplanowano dwukondygnacyjny garaż na 218 pojazdów. Dodatkowe 28 miejsc przewidziano na parkingu naziemnym. Projekt obiektu powstał w katowickiej pracowni Czora & Czora. Autorzy zaproponowali bryłę składającą się z trzech prostopadłościanów usytuowanych jeden nad drugim w taki sposób, aby między nimi wygospodarować miejsce na użytkowe tarasy. W nawiązaniu do przemysłowego dziedzictwa Katowic, na elewacji przewidzieli elementy w kolorze miedzi.

Dynamiczna bryła budynku o tarasowym układzie stanowi kolejny charakterystyczny punkt na architektonicznej mapie Katowic i element urbanistycznej bramy wjazdowej do centrum miasta. Z kolei wielowarstwowa, wertykalna elewacja zapewnia optymalne warunki nasłonecznienia i naświetlenia poszczególnych powierzchni biurowych, a jednocześnie poprzez swoją zmienność i atrakcyjność podkreśla formę i prestiż obiektu – mówi architekt Aleksander Czora. Inwestorem obiektu jest firma Ghelamco, która zapowiada, że będzie ubiegać się dla niego o certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Budowa biurowca Craft ruszyła pod koniec 2020 roku.