Architektura MuratorRealizacjeCentrum Aktywności Lokalnej w Rybniku

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku-Klokocinie jest pierwszym z kilku podobnych obiektów planowanych na terenie całego miasta. Ta prototypowa przestrzeń, według projektu katowickiego biura MWArchitekci, zdobyła właśnie nagrodę specjalną i tytuł realizacji najlepiej odpowiadającej na wyzwania współczesnego świata w IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE.

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku
Każda z lokalizacji wybranych dla Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku ma swój specyficzny charakter, dlatego konieczne było przygotowanie uniwersalnego projektu, który można łatwo adaptować w zależności od kontekstu i potrzeb
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku Rybnik, ul. Bracka
AutorzyMarlena Wolnik MWArchitekci: Agnieszka Borkowska, Aleksandra Rudnicka, Marlena Wolnik
Generalny wykonawcaZakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy „Al-Due”
InwestorMiasto Rybnik
Powierzchnia terenu5526.0 m²
Projekt2017
Data realizacji (koniec)2019
Koszt inwestycji1 098 000 zł

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku-Klokocinie zostało oddane do użytku w sierpniu tego roku. Obiekt, zrealizowany u zbiegu ulic Brackiej i Chłodnej w południowo-wschodniej części miasta, to pierwszy z kilku podobnych budynków planowanych w różnych częściach Rybnika według projektu katowickiego biura MWArchitekci. Autorom udało się opracować pewną ramę dla miejskich aktywności, nie definiując do końca sposobu użytkowania. W założeniu centra powstać mają w dzielnicach, w których nie ma miejsc pełniących funkcje integracyjne. W każdej lokalizacji będą wyglądać trochę inaczej i służyć nieco innym celom. Te określane są wspólnie z mieszkańcami podczas kilkustopniowych konsultacji społecznych.  Pomysłodawcą i inicjatorem budowy Centrów Aktywności Lokalnej w Rybniku był w 2017 roku nieżyjący już architekt Wojciech Student, wówczas pełnomocnik prezydenta ds. inwestycji i gospodarki przestrzennej.

Dla nas największym wyzwaniem było to, aby przy ograniczonym budżecie całej inwestycji, zaproponować budynek elastyczny, który będzie można łatwo dostosowywać do danego kontekstu i potrzeb. Wyszliśmy od prostego, sześciennego klocka. Chcieliśmy, by był użytkowany nie tylko wewnątrz, ale także z zewnątrz, stąd pomysł na zniekształcenie bryły poprzez wgniecenie jednego z narożników. W ten sposób powstała wyjściowa forma, którą można zestawiać w różny sposób, uzyskując różne przestrzenie – tłumaczyła Marlena Wolnik podczas otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze.

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku
Na dachu Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku zaprojektowane siedziska, które mogą służyć zarówno jako trybuny, jak i miejsce codziennego odpoczynku

CAL Klokocin, Ochojec i Paruszowiec

Docelowo Centra Aktywności Lokalnej mają powstać praktycznie we wszystkich dzielnicach Rybnika, ale w pierwszej kolejności opracowano koncepcje dla trzech lokalizacji. Wspomniany już obiekt w Klokocinie, budynek w dzielnicy Ochojec i w Paruszowcu. W tym drugim przypadku pawilony pełniłyby rolę trybun przy miejscowym Orliku i skrywały m.in. zaplecze sportowe. Centrum na Paruszowcu zaplanowano w sąsiedztwie familoków jako miejsce przeznaczone na różnego rodzaju imprezy i festyny. W tym projekcie najważniejsza nie jest architektura, ale to, do czego prowokuje – mówiła Marlena Wolnik.

Zrealizowane Centrów Aktywności Lokalnej w Klokocinie składa się z dwóch obiektów: głównego, zaplanowanego jako miejsce spotkań, wraz z lokalem użytkowym i zapleczem sanitarnym wewnątrz, oraz wiaty. Między nimi powstała niewielka przestrzeń na imprezy lokalne. Konstrukcja pawilonów powstała z prefabrykowanego drewna klejonego. Z tego samego materiału wykonano także siedziska, wykorzystywane zarówno w czasie plenerowych wydarzeń, jako trybuny, jak i w trakcie codziennego użytkowania, jako miejsce odpoczynku. Użyte tu modrzewiowe drewno nie zostało zabezpieczone, ma się naturalnie zestarzeć i zszarzeć. Te budynki nie mają być doskonałe, tak jak nikt z nas nie jest doskonały. O nie trzeba będzie dbać, tak jak my musimy dbać o swoich bliskich czy przyjaciół, ale ta troska, mam nadzieję, jeszcze bardziej będzie scalać tutejszą społeczność – podkreślała Marlena Wolnik.

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku
Bryła budynku Centrum Aktywności Lokalnej w Rybnik oparta jest na planie prostokąta ze skręconą płaszczyzną dachu

Centrów Aktywności Lokalnej w Klokocinie z nagrodą ŻYCIA W ARCHITEKTURZE

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku-Klokocinie zdobyło nagrodę specjalną i tytuł realizacji odpowiadającej na wyzwania współczesnego świata w rozstrzygniętym niedawno konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze budynki w Polsce powstałe w latach 2015-2019. Ten projekt udowadnia, iż dobrze przemyślana i subtelna interwencja architektoniczna może służyć rozmaitym potrzebom lokalnej społeczności, czyniąc z miejsc często opuszczonych i zaniedbanych miejsca rekreacji, spotkań i centrum życia publicznego – uzasadniało jury. Inwestycję, co również warte podkreślenia, zrealizowano w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Koszt budowy wyniósł nieco ponad 1 mln zł.

Marlena Wolnik o Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku [FILM]

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku
Konstrukcja Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku powstała z prefabrykowanego drewna klejonego
Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński o Domu dla bezdomnych w Jankowicach [FILM] Od początku planowaliśmy, że cała elewacja zbudowana będzie z materiałów rozbiórkowych. Cegła znaleziona w okolicy wydawała nam się idealnym odzwierciedleniem tego, co dzieje się w budynku. Odrzucona, nikomu niepotrzebna, tak jak ci ludzie traktowani przez społeczeństwo. O realizacji Domu dla bezdomnych w Jankowicach w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiadają Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński z pracowni xystudio.
Gala finałowa IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE: zobacz film! 19 listopada poznaliśmy wyniki IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Tylko na Facebooku galę finałową oglądało ponad 1500 osób.
Bartłomiej Nawrocki i Marcin Jojko o Domu w Będzinie [FILM] Umiar jest dziś jedną z odpowiedzi na zrównoważoność w architekturze. W naszej branży działamy często w paradygmacie postępu, a ten dom jest po prostu wystarczający. Spełnia wszystkie potrzeby inwestorów, został zrealizowany w stosunkowo niewielkim budżecie. Jest wystarczająco dobry, żeby spełnić swoją funkcję. O Domu w Będzinie w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiadają Bartłomiej Nawrocki i Marcin Jojko.
Marlena Wolnik o Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku [FILM] W tym projekcie najważniejsza nie jest architektura, ale to, do czego prowokuje. Mam nadzieję, że powstałe budynki będą żyły własnym życiem, w każdej z kilku planowanych lokalizacji w inny sposób. O realizacji Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiada Marlena Wolnik z pracowni MWArchitekci.
Zwycięzcy IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Poznaliśmy wyniki IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze realizacje w Polsce powstałe w latach 2015-2019. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i związane z nią obostrzenia po raz pierwszy w historii gala finałowa odbyła się w formule on-line.
Gala finałowa IX edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE: oglądaj on-line 19 listopada o godzinie 20.00 Redakcja „Architektury-murator” zaprasza na wirtualną galę finałową IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Już 19 listopada o godzinie 20.00 poznamy najlepsze realizacje w Polsce powstałe w latach 2015-2019.