Architektura MuratorRealizacjeOsiedle pracownicze w Indiach

Osiedle pracownicze w Indiach

Studios 18 to zespół budynków mieszkalnych w północno-zachodnich Indiach, zbudowany dla pracowników pobliskiej fabryki. Projekt powstał w pracowni Sanjay Puri Architects.

Osiedle pracownicze w Indiach
Fot. Vinesh Gandhi

Zespół 18 budynków zrealizowano z myślą o pracownikach położonej niedaleko fabryki cementu. Osiedle powstało na terenie wolnym od innych zabudowań, w odległości kilometra od czterech pobliskich wiosek. Układ budynków dostosowano do organicznego układu przecinających teren ścieżek. Ze względu na upalne, suche i długie lato, które trwa aż osiem miesięcy oraz temperatury przekraczające 35°c wszystkie mieszkania są zorientowane na północ, północny-wschód oraz północny-zachód. Przegrzewaniu mieszkań zapobiega także głębokie osadzenie okien. Wszystkie budynki zostały połączone są naturalnie wentylowanymi traktami komunikacyjnymi. Nieregularnie zaprojektowane otwory w murze tworzą abstrakcyjną kompozycję na ścianach korytarzy i kadrują widoki na zewnątrz. Wpadające przez okna promienie słoneczne tworzą we wnętrzach korytarzy zróżnicowane efekty świetlne w zależności od pory dnia. Istotnym elementem projektu jest kolor, który nawiązuje do barw otoczenia. Na zewnątrz zastosowano jasne odcienie żółcieni, która koresponduje z piaszczystym otoczeniem. W środku dominują bardziej intensywne i ciemniejsze barwy.

PRS: instytucjonalny najem mieszkań. Przewodnik po rynku PRS PRS, czyli Private Rented Sector, na razie skupia w Polsce zaledwie kilka tysięcy mieszkań i apartamentów, ale jego wzrost w najbliższych miesiącach będzie spektakularny – przewidują eksperci. Prezentujemy przewodnik po rynku PRS, czyli mieszkań na wynajem instytucjonalny.
Nowa metoda: o osiedlu Nowe Żerniki Łukasz Pancewicz Odwiedzający Nowe Żerniki urbanista może mieć mieszane uczucia. Z jednej strony pojawia się zachwyt nad efektem pracy architektów, z drugiej rodzi pytanie, dlaczego po tylu latach doświadczeń wrocławski projekt stanowi wyjątek, a nie regułę. O realizacji pierwszego etapu wrocławskiego osiedla Nowe Żerniki pisze Łukasz Pancewicz.
Osiedle społeczne we Włocławku: wyniki konkursu SARP W ramach gminnego programu rewitalizacji władze Włocławka planują przeznaczyć jeden z kwartałów w śródmieściu na potrzeby społecznego budownictwa czynszowego. Projekt nowego zespołu wyłoniły w konkursie zorganizowanym we współpracy z SARP.
Budownictwo mieszkaniowe wczoraj i dziś. Rozmowa z architektem Bogdanem Kulczyńskim Budownictwo mieszkaniowe w ciągu ostatnich trzydziestu lat przeszło ogromną transformację. Wyniknęła ona przede wszystkim z wielu zmian społecznych, technologicznych i kulturowych. O tym, jak zmieniło się projektowanie dużych zespołów wielorodzinnych opowiada architekt Bogdan Kulczyński z warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt.
Architektura dla ludzi pod znakiem White Stone Ekologia, zielone certyfikacje i nowoczesne technologie stały się już standardem. Na przestrzeni ostatnich lat świat budownictwa i architektury zachłysnął się nimi i zapomniał o tym, co najważniejsze – o ludziach. W końcu powoli odkrywamy, że budujemy przede wszystkim dla człowieka – rozmowa z Katarzyną Szymborską – co-CEO, Sales & Marketing w grupie White Stone Development, działającej głównie w sektorze mieszkaniowym.
100-lecie budownictwa komunalnego w Wiedniu W tym roku Wiedeń z wielka pompą obchodzić będzie 100-lecie budownictwa komunalnego. Nic dziwnego. W miejskich lokalach mieszka dziś blisko 500 tys. wiedeńczyków.