Architektura MuratorRealizacjeOsiedle pracownicze w Indiach

Osiedle pracownicze w Indiach

Studios 18 to zespół budynków mieszkalnych w północno-zachodnich Indiach, zbudowany dla pracowników pobliskiej fabryki. Projekt powstał w pracowni Sanjay Puri Architects.

Osiedle pracownicze w Indiach
Fot. Vinesh Gandhi

Zespół 18 budynków zrealizowano z myślą o pracownikach położonej niedaleko fabryki cementu. Osiedle powstało na terenie wolnym od innych zabudowań, w odległości kilometra od czterech pobliskich wiosek. Układ budynków dostosowano do organicznego układu przecinających teren ścieżek. Ze względu na upalne, suche i długie lato, które trwa aż osiem miesięcy oraz temperatury przekraczające 35°c wszystkie mieszkania są zorientowane na północ, północny-wschód oraz północny-zachód. Przegrzewaniu mieszkań zapobiega także głębokie osadzenie okien. Wszystkie budynki zostały połączone są naturalnie wentylowanymi traktami komunikacyjnymi. Nieregularnie zaprojektowane otwory w murze tworzą abstrakcyjną kompozycję na ścianach korytarzy i kadrują widoki na zewnątrz. Wpadające przez okna promienie słoneczne tworzą we wnętrzach korytarzy zróżnicowane efekty świetlne w zależności od pory dnia. Istotnym elementem projektu jest kolor, który nawiązuje do barw otoczenia. Na zewnątrz zastosowano jasne odcienie żółcieni, która koresponduje z piaszczystym otoczeniem. W środku dominują bardziej intensywne i ciemniejsze barwy.

Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych? Debata z udziałem Christiana Schantla i Huberta Trammera Muzeum Narodowe w Krakowie i Konsulat Generalny Austrii zapraszają na debatę „Patrząc na Wiedeń. Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych”. Spotkanie z udziałem Huberta Trammera i Christiana Schantla z wydziału urzędu miasta Wiednia odpowiedzialnego za politykę mieszkaniową poprowadzi Łukasz Harat.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa: prezes KZN o programie SIM i mieszkaniach z przystępnym czynszem W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej może powstać nawet 100 tysięcy mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu, twierdzi Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. Budowa pierwszych rozpocznie się latem 2022 roku. Będzie co najmniej kilkanaście takich inwestycji – zapowiada Urban.
Mieszkanie Plus: Katowice, Łowicz, Toruń, Świdnik, Dębica Rzuty budynków są modelowe i prezentują skromną, ale przemyślaną odpowiedź, jak powinno wyglądać dotowane przez państwo mieszkalnictwo. Program Mieszkanie Plus próbują podsumować dla nas Stanisław Rewski, Grzegorz Stiasny, Hubert Trammer i Agata Twardoch. W numerze także prezentacje pięciu osiedli zrealizowanych w ramach tej rządowej inicjatywy.
PRS: instytucjonalny najem mieszkań. Przewodnik po rynku PRS PRS, czyli Private Rented Sector, na razie skupia w Polsce zaledwie kilka tysięcy mieszkań i apartamentów, ale jego wzrost w najbliższych miesiącach będzie spektakularny – przewidują eksperci. Prezentujemy przewodnik po rynku PRS, czyli mieszkań na wynajem instytucjonalny.
Nowa metoda: o osiedlu Nowe Żerniki Łukasz Pancewicz Odwiedzający Nowe Żerniki urbanista może mieć mieszane uczucia. Z jednej strony pojawia się zachwyt nad efektem pracy architektów, z drugiej rodzi pytanie, dlaczego po tylu latach doświadczeń wrocławski projekt stanowi wyjątek, a nie regułę. O realizacji pierwszego etapu wrocławskiego osiedla Nowe Żerniki pisze Łukasz Pancewicz.
Osiedle społeczne we Włocławku: wyniki konkursu SARP W ramach gminnego programu rewitalizacji władze Włocławka planują przeznaczyć jeden z kwartałów w śródmieściu na potrzeby społecznego budownictwa czynszowego. Projekt nowego zespołu wyłoniły w konkursie zorganizowanym we współpracy z SARP.