Architektura MuratorRealizacjeOsiedle pracownicze w Indiach

Osiedle pracownicze w Indiach

Studios 18 to zespół budynków mieszkalnych w północno-zachodnich Indiach, zbudowany dla pracowników pobliskiej fabryki. Projekt powstał w pracowni Sanjay Puri Architects.

Osiedle pracownicze w Indiach
Fot. Vinesh Gandhi

Zespół 18 budynków zrealizowano z myślą o pracownikach położonej niedaleko fabryki cementu. Osiedle powstało na terenie wolnym od innych zabudowań, w odległości kilometra od czterech pobliskich wiosek. Układ budynków dostosowano do organicznego układu przecinających teren ścieżek. Ze względu na upalne, suche i długie lato, które trwa aż osiem miesięcy oraz temperatury przekraczające 35°c wszystkie mieszkania są zorientowane na północ, północny-wschód oraz północny-zachód. Przegrzewaniu mieszkań zapobiega także głębokie osadzenie okien. Wszystkie budynki zostały połączone są naturalnie wentylowanymi traktami komunikacyjnymi. Nieregularnie zaprojektowane otwory w murze tworzą abstrakcyjną kompozycję na ścianach korytarzy i kadrują widoki na zewnątrz. Wpadające przez okna promienie słoneczne tworzą we wnętrzach korytarzy zróżnicowane efekty świetlne w zależności od pory dnia. Istotnym elementem projektu jest kolor, który nawiązuje do barw otoczenia. Na zewnątrz zastosowano jasne odcienie żółcieni, która koresponduje z piaszczystym otoczeniem. W środku dominują bardziej intensywne i ciemniejsze barwy.

Nowe osiedle katowickiego TBS w Giszowcu z pozwoleniem na budowę Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczyna realizację osiedla przy ul. Kosmicznej w Giszowcu. Zespół, który ma wyróżniać się szerokim zastosowaniem rozwiązań proekologicznych i prospołecznych, zaprojektowały młode architektki Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska z biura K3Xmore.
Ekonomia i szczerość: nowy szeregowiec pod Poznaniem od Miłych Młodych Ludzi Oddano do użytku pierwszy z czterech szeregowców nowego osiedla w Stęszewie pod Poznaniem. Budynek w tak zwanym standardzie deweloperskim plus zaprojektował zespół Miłych Młodych Ludzi.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec” buduje apartamentowiec. Skromny, ale efektowny Przy alei Lotników na warszawskim Mokotowie powstanie nowy apartamentowiec. Kameralny obiekt o uskokowej bryle na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Służewiec” zaprojektowało biuro 4am Architekci.
Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie Rozpoczęła się realizacja osiedla Łopuszańska 47 na warszawskich Włochach. Zespół według projektu biura HRA Architekci docelowo zaoferuje 500 mieszkań.
Osiedle Vola w Warszawie U zbiegu Studziennej i Jana Kazimierza na warszawskiej Woli powstanie nowy apartamentowiec według projektu Archiplan Studio. Inwestycję pod nazwą Osiedle Vola realizuje firma RONSON Development.
Osiedle Kwiatów Polskich w Warszawie projektu rmk.a W warszawskim Wawrze powstaje kameralne osiedle Kwiatów Polskich. Projekt 12 domów w zabudowie bliźniaczej opracowało biuro rmk.a Roderyk Milik Architektura.