Architektura MuratorRealizacjePrzedszkole integracyjne w Górze Kalwarii

Przedszkole integracyjne w Górze Kalwarii

Głównym założeniem architektów było otwarcie budynku na otoczenie i zapewnienie dużej ilości naturalnego światła we wnętrzach. Zaprojektowali przedszkole o modułowej formie, świetnie wkomponowane w heterogeniczny krajobraz miejscowości.

Przedszkole integracyjne w Górze Kalwarii
Przedszkole integracyjne w Górze Kalwarii, proj. RYSY Architekci; fot. Piotr Krajewski
Przedszkole integracyjne Góra Kalwaria, ul. Józefa Bema
AutorzyRYSY Architekci, architekci Rafał Sieraczyński, Sebastian Bocian, Ligia Krajewska, Bartłomiej Gasparski, Urszula Michalska
KonstrukcjaMarcin Karczmarczyk, Tadeusz Raczkiewicz, Anna Kurek
InstalacjeWojciech Raczkiewicz, Krystyna Żółkiewska, Mieczysław Babiuch, Mirosław Babiuch
Generalny wykonawcaREM-BUD-I
InwestorUrząd Gminy Góra Kalwaria
Data realizacji (początek)2015
Data realizacji (koniec)2016

Parterowy budynek z częścią przeznaczoną dla 6 oddziałów przedszkolnych oraz część żłobkową dla 20 dzieci zaprojektowała pracownia RYSY Architekci. Obiekt wybudowano na poziomie dróg dojazdowych i chodników, a dodatkowo wyposażono w rampę prowadzącą do ogrodu, by był w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Bryła została ukształtowana poprzez zestawienie powtarzających się sekcji wzdłuż głównej, zakrzywionej osi wschód-zachód, dzielącej zespół na część północną i południową. Pozwoliło to na połączenie wszystkich sal z korytarzem oraz zapewnienie bezpośredniego dostępu do tarasów i ogrodów dla każdego oddziału. Schodkowe, parterowe moduły z zakrzywionym dachem nawiązują do sąsiedniej zabudowy, a liczne przeszklenia nie tylko zapewniają dużą ilość naturalnego światła we wnętrzach, ale też stały kontakt użytkowników z otaczającą zielenią. Naturalne drewno oraz biel ścian tworzą neutralne tło dla barwnego świata dzieci, pełnego zabawek i materiałów do nauki.

Autor: Monika Wiecha
Przedszkole w Jemielnicy Ujmująco prosty projekt przedszkola i żłobka na Opolszczyźnie podkreślają zastosowane materiały wykończeniowe oraz drewniana kolumnada – o nowej realizacji ch+ architekci pisze Oskar Grąbczewski.
Przedszkole i szkoła w Opolu Charakter wnętrz obiektów buduje relacja z połaciami spadzistych dachów, wprowadzone betonowe elementy i odsłonięcie ceglanej konstrukcji. O nowej realizacji pracowni PORT pisze Hubert Trammer.
Przedszkole w Kłodawie Zaletą nowo powstałego budynku jest wpisanie w lokalny kontekst i udany dialog elewacji z otoczeniem – o realizacji ANTA Architekci pisze Katarzyna Gucałło.
Wyniki konkursu na projekt biblioteki i przedszkola w Józefowie Poznaliśmy wyniki konkursu na opracowanie projektu miejskiej biblioteki i przedszkola w Józefowie. Zwyciężyła pracownia Regio z Warszawy.
Energoefektywne przedszkole w Michałowicach: wyniki konkursu SARP Gmina Michałowice oraz warszawski oddział SARP rozstrzygnęły konkurs na projekt energoefektywnego przedszkola w Michałowicach. Jury najwyżej oceniło dwa projekty: pracowni 2pm oraz zespołu Alicji Rudowskiej, Pameli Krzyszczak i Martyny Dryś.
Przedszkole w Regułach projektu M.O.C. Architekci Kompleks społeczno-edukacyjny z przedszkolem i ogólnodostępnymi przestrzeniami publicznymi projektu katowickiej pracowni M.O.C. Architekci w przyszłości tworzyć ma centralną strefę podwarszawskiej gminy  Michałowice.