Architektura MuratorRealizacjePrzedszkole integracyjne w Górze Kalwarii

Przedszkole integracyjne w Górze Kalwarii

Głównym założeniem architektów było otwarcie budynku na otoczenie i zapewnienie dużej ilości naturalnego światła we wnętrzach. Zaprojektowali przedszkole o modułowej formie, świetnie wkomponowane w heterogeniczny krajobraz miejscowości.

Przedszkole integracyjne w Górze Kalwarii
Przedszkole integracyjne w Górze Kalwarii, proj. RYSY Architekci; fot. Piotr Krajewski
Przedszkole integracyjne Góra Kalwaria, ul. Józefa Bema
AutorzyRYSY Architekci, architekci Rafał Sieraczyński, Sebastian Bocian, Ligia Krajewska, Bartłomiej Gasparski, Urszula Michalska
KonstrukcjaMarcin Karczmarczyk, Tadeusz Raczkiewicz, Anna Kurek
InstalacjeWojciech Raczkiewicz, Krystyna Żółkiewska, Mieczysław Babiuch, Mirosław Babiuch
Generalny wykonawcaREM-BUD-I
InwestorUrząd Gminy Góra Kalwaria
Data realizacji (początek)2015
Data realizacji (koniec)2016

Parterowy budynek z częścią przeznaczoną dla 6 oddziałów przedszkolnych oraz część żłobkową dla 20 dzieci zaprojektowała pracownia RYSY Architekci. Obiekt wybudowano na poziomie dróg dojazdowych i chodników, a dodatkowo wyposażono w rampę prowadzącą do ogrodu, by był w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Bryła została ukształtowana poprzez zestawienie powtarzających się sekcji wzdłuż głównej, zakrzywionej osi wschód-zachód, dzielącej zespół na część północną i południową. Pozwoliło to na połączenie wszystkich sal z korytarzem oraz zapewnienie bezpośredniego dostępu do tarasów i ogrodów dla każdego oddziału. Schodkowe, parterowe moduły z zakrzywionym dachem nawiązują do sąsiedniej zabudowy, a liczne przeszklenia nie tylko zapewniają dużą ilość naturalnego światła we wnętrzach, ale też stały kontakt użytkowników z otaczającą zielenią. Naturalne drewno oraz biel ścian tworzą neutralne tło dla barwnego świata dzieci, pełnego zabawek i materiałów do nauki.

Autor: Monika Wiecha
Wyniki konkursu na projekt biblioteki i przedszkola w Józefowie Poznaliśmy wyniki konkursu na opracowanie projektu miejskiej biblioteki i przedszkola w Józefowie. Zwyciężyła pracownia Regio z Warszawy.
Energoefektywne przedszkole w Michałowicach: wyniki konkursu SARP Gmina Michałowice oraz warszawski oddział SARP rozstrzygnęły konkurs na projekt energoefektywnego przedszkola w Michałowicach. Jury najwyżej oceniło dwa projekty: pracowni 2pm oraz zespołu Alicji Rudowskiej, Pameli Krzyszczak i Martyny Dryś.
Przedszkole w Regułach projektu M.O.C. Architekci Kompleks społeczno-edukacyjny z przedszkolem i ogólnodostępnymi przestrzeniami publicznymi projektu katowickiej pracowni M.O.C. Architekci w przyszłości tworzyć ma centralną strefę podwarszawskiej gminy  Michałowice.
Przedszkole Kobro: w Łodzi powstanie przedszkole projektu Katarzyny Kobro Łódzka ASP dysponuje już działką, na której powstanie funkcjonalistyczne przedszkole Kobro. Projekt na podstawie archiwalnych zdjęć makiety opracował zespół z Biura Architekta Miasta Łodzi.
Miejskie Przedszkole w Sosnowcu O przedszkolu ze szklarnią, zieloną skarpą, amfiteatrem i ścianką wspinaczkową, zlokalizowanym między blokami, ogródkami działkowymi i terenem przemysłowym, pisze Justyna Swoszowska.
Przedszkole samorządowe w Grabówce koło Białegostoku Mieszkańcy Grabówki od blisko dwudziestu lat zabiegali o budowę przedszkola w swojej miejscowości. Ale być może warto było czekać. Zrealizowany właśnie obiekt projektu architekta Piotra Jańskiego zdobył wyróżnienie w konkursie Nagroda Roku SARP 2019.