Shanghai Tower

i

Autor: GettyImages

Najwyższe wieżowce świata

Shanghai Tower: najwyższy budynek w Chinach i trzeci na świecie

2023-06-23 11:57

Shanghai Tower to najwyższy w Chinach drapacz chmur, a zarazem trzeci po Burdż Khalifa i Merdeka 118 najwyższy budynek świata. Shanghai Tower wyróżnia ponadto jeden z dwóch najwyższej na świecie usytuowanych tarasów widokowych.

Nazwa obiektu Shanghai Tower
Adres obiektu dzielnica Pudong, Szanghaj, Chińska Republika Ludowa
Autorzy M. Arthur Gensler Jr. & Associates, Inc
Generalny wykonawca Shanghai Tower Construction & Development Co., Ltd. – konsorcjim firm Shanghai Chengtou Corp., Luijiazui Finance & Trade Zone Development Co., Ltd., Shanghai Construction Group
Inwestor Shanghai Tower Construction & Development Co., Ltd. – konsorcjim firm Shanghai Chengtou Corp., Luijiazui Finance & Trade Zone Development Co., Ltd., Shanghai Construction Group
Powierzchnia całkowita 380 000 m²
Wysokość 632 m
Liczba kondygnacji 121
Projekt 2008
Realizacja 2015
Koszt inwestycji 2,2 mld dolarów
Shanghai Tower - najwyższy budynek w Chinach

i

Autor: Archiwum Architektury Shanghai Tower - najwyższy budynek w Chinach (2013); fot. za www.shanghaitower.com.cn

Mierzący 632 metry Shanghai Tower to obecnie trzeci pod względem wysokości budynek na świecie. W wieżowcu mieszczą się będą biura, sklepy, restauracje, lokale usługowe i hotel. Na najwyższej kondygnacji znajduje się taras widokowy, zaś z podziemi prowadzi bezpośrednie połączenie do sieci metra. Obiekt według projektu amerykańskiego studia architektonicznego Gensler oddano do użytku w 2015 roku.

Shanghai Tower: współczesna architektura i zrównoważony rozwój?

Choć ochrona środowiska w Chinach wciąż nie jest traktowana poważnie, najbardziej prestiżowe inwestycje projektowane są coraz częściej z uwzględnieniem zasad  zrównoważonego rozwoju. Projektanci podkreślają, że zastosowane przez nich rozwiązania pozwoliły na ograniczenie zużycia stali o 25% w  porównaniu do tradycyjnych projektów w podobnej skali. Część zapotrzebowania na energię pokrywają źródła odnawialne; wykorzystywana będzie energia geotermalna i energia wiatru (turbiny wiatrowe). Podwójna szklana elewacja, zbudowana z materiału odbijającego promienie, ogranicza konieczność stosowania klimatyzacji.

Najwyższy budynek w Chinach: Shanghai Tower

Mimo upływu lat Shahnghai Tower wciąż jest najwyższym budynkiem wzniesionym na terytorium Chin. Jest to też najwyższy i największy budynek na świecie z certyfikatem LEED Platinum. Wieżowiec wyróżnia ponadto jeden z dwóch najwyższej na świecie usytuowanych tarasów widokowych. W dni bez smogu panoramę miasta można oglądać tu z wysokości 562 metrów (drugi tak wysoko zlokalizowany taras ma budynek Ping An Finance Center w Shenzhen). 

Shanghai Tower: najwyższy budynek w Chinach i drugi na świecie

i

Autor: Archiwum Architektury Shanghai Tower w trakcie realizacji, marzec 2014; fot. Qilei Cai, CC BY-SA 3.0
Shanghai Tower. Budowa - marzec 2013

i

Autor: Archiwum Architektury Shanghai Tower. Budowa - marzec 2013. Fot. Navigator84/ Wikimedia Commons
Shanghai Tower - najwyższy budynek w Chinach

i

Autor: Archiwum Architektury Shanghai Tower - najwyższy budynek w Chinach (2013); fot. za www.shanghaitower.com.cn