Architektura MuratorRealizacjeSiódmy pokój - domek na drzewie projektu Snøhetta

Siódmy pokój - domek na drzewie projektu Snøhetta

Pracownia Snøhetta zaprojektowała kolejny obiekt w zespole Treehotel na północy Szwecji. Przypominający tradycyjny dom letni budynek unosi się kilka metrów nad ziemią, zapewniając gościom azyl w otoczeniu natury.

Siódmy pokój - domek na drzewie projektu Snohetta
Fot. Johan-Jansson

Treehotel to niezwykły hotel zlokalizowany w Szwecji. Wyróżnia go nie tylko malownicze położenie, ale przede wszystkim nawiązanie do dziecięcych marzeń i zabaw związanych z pragnieniem posiadania domku na drzewie - miejsca zabaw, schronienia i azylu. W skład zespołu wchodziło dotychczas sześć obiektów zaprojektowanych przez znane pracownie architektoniczne. Najnowszy – tzw. „Siódmy pokój” powstał według koncepcji biura Snøhetta.

Budynkowi nadano formę tradycyjnego domku letniskowego z dwuspadowym dachem i drewnianą elewacją przeprutą dużymi oknami. Całość wspiera się na 12 kolumnach. O tym, jak dobrze obiekt został wpisany w otoczenie świadczy wkomponowany w środek budynku pień drzewa. Do wejścia uniesionej na wysokość kilku metrów bryły prowadzi klatka schodowa, uzupełniona o niewielką windę bagażową. Gościom zbliżającym się do „Siódmego pokoju” ukazuje się szósta elewacja – powierzchnię o wielkości 12 x 8 m pokrytą biało-czarnym nadrukiem przedstawiającym korony drzew.

W domku może przebywać jednocześnie do pięciu osób. Na 55-metrowej przestrzeni zaprojektowano dwie sypialnie ze świetlikami umożliwiającymi obserwację nieba, pokój dzienny i łazienkę. Pomiędzy dwiema częściami mieszczącymi sypialnie znajduje się taras wykonany z sieci, który latem może służyć jako jeszcze jedno miejsce do spania. Funkcjonalny podział wnętrza podkreśla zróżnicowanie poziomów wynoszące 30 cm. Ciemne elewacje z opalonego drewna sosnowego kontrastują z jasnymi wnętrzami. Podłogę wyłożono jesionem, a ściany brzozową sklejką. Atmosferę wnętrz buduje także zaprojektowane przez architektów oświetlenie i skandynawski dizajn.

Tagi:
IBB Grand Hotel Lublinianka według Toya Design Zabytkowy  Grand Hotel Lublinianka przeszedł ostatnio metamorfozę. W historycznych wnętrzach pojawiły się m.in. graficzne motywy nawiązujące do architektonicznych reliefów widniejących na elewacjach kamienic Lublina.
Polacy projektują modernizację legendarnego The Queens Hotel w Leeds Zabytkowy budynek The Queens Hotel w Leeds zostanie zmodernizowany według projektu krakowskiego biura Iliard Architecture & Interior Design.  W momencie powstania był to jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Wielkiej Brytanii.
Vienna House Andel’s Cracow według BEHF Architects Prezentujemy zmodernizowane wnętrza hotelu Vienna House Andel’s Cracow. Za nowy wystrój odpowiada austriacka pracownia BEHF Architects.
Hotel Breath-in w Łodzi Hotel Breath-In powstać ma w samym centrum w Łodzi, u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Budynek o konstrukcji z drewna klejonego krzyżowo CLT zaprojektowała lokalna pracownia MAKAA.
Zespół hotelowy Karkonosze Springs W Staniszowie na Dolnym Śląsku powstać ma zespół wypoczynkowy Karkonosze Springs. W skład kompleksu wejdzie hotel, budynek usługowy i 20 dwukondygnacyjnych obiektów mieszczących apartamenty. Projekt założenia opracowało Q2Studio.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.