Architektura MuratorRealizacjeSiódmy pokój - domek na drzewie projektu Snøhetta

Siódmy pokój - domek na drzewie projektu Snøhetta

Pracownia Snøhetta zaprojektowała kolejny obiekt w zespole Treehotel na północy Szwecji. Przypominający tradycyjny dom letni budynek unosi się kilka metrów nad ziemią, zapewniając gościom azyl w otoczeniu natury.

Siódmy pokój - domek na drzewie projektu Snohetta
Fot. Johan-Jansson

Treehotel to niezwykły hotel zlokalizowany w Szwecji. Wyróżnia go nie tylko malownicze położenie, ale przede wszystkim nawiązanie do dziecięcych marzeń i zabaw związanych z pragnieniem posiadania domku na drzewie - miejsca zabaw, schronienia i azylu. W skład zespołu wchodziło dotychczas sześć obiektów zaprojektowanych przez znane pracownie architektoniczne. Najnowszy – tzw. „Siódmy pokój” powstał według koncepcji biura Snøhetta.

Budynkowi nadano formę tradycyjnego domku letniskowego z dwuspadowym dachem i drewnianą elewacją przeprutą dużymi oknami. Całość wspiera się na 12 kolumnach. O tym, jak dobrze obiekt został wpisany w otoczenie świadczy wkomponowany w środek budynku pień drzewa. Do wejścia uniesionej na wysokość kilku metrów bryły prowadzi klatka schodowa, uzupełniona o niewielką windę bagażową. Gościom zbliżającym się do „Siódmego pokoju” ukazuje się szósta elewacja – powierzchnię o wielkości 12 x 8 m pokrytą biało-czarnym nadrukiem przedstawiającym korony drzew.

W domku może przebywać jednocześnie do pięciu osób. Na 55-metrowej przestrzeni zaprojektowano dwie sypialnie ze świetlikami umożliwiającymi obserwację nieba, pokój dzienny i łazienkę. Pomiędzy dwiema częściami mieszczącymi sypialnie znajduje się taras wykonany z sieci, który latem może służyć jako jeszcze jedno miejsce do spania. Funkcjonalny podział wnętrza podkreśla zróżnicowanie poziomów wynoszące 30 cm. Ciemne elewacje z opalonego drewna sosnowego kontrastują z jasnymi wnętrzami. Podłogę wyłożono jesionem, a ściany brzozową sklejką. Atmosferę wnętrz buduje także zaprojektowane przez architektów oświetlenie i skandynawski dizajn.

Tagi:
Nobu Hotel Warsaw: zaglądamy do środka nowego hotelu projektu medusa group [GALERIA] Nobu Hotel Warsaw projektu medusa group został już oficjalnie otwarty. Jak prezentuje się w środku? Jak wyglądają wnętrza Nobu Hotel Warsaw?
Ibis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów We wnętrzach hotelu Ibis Styles Sarajevo projektanci z wrocławskiej pracowni MIXD wykorzystali motywy nawiązujące między innymi do zimowej olimpiady z 1984 roku – wydarzenia, które mieszkańcy stolicy Bośni i Hercegowiny do dziś wspominają z nostalgią. Obiekt znalazł się właśnie w finale międzynarodowego konkursu HD Awards, organizowanego przez amerykański magazyn „Hospitality Design”.
Hotel na Wyspie Spichrzów Wyspa Spichrzów, która świadczyła kiedyś o potędze handlowej Gdańska, po zniszczeniach wojennych długo pozostawała zaniedbana. Aktualnie wobec turystyfikacji Głównego Miasta została przekształcona w wyspę hoteli i apartamentów. O realizacji Holiday Inn Gdańsk - City Centre projektu RKW Architektur + piszą Jerzy S. Majewski i Daniel Załuski, a o historii wyspy Tomasz Żylski.
Hotel PURO Warszawa Centrum W Warszawie oddano do użytku kolejny hotel projektu Jemsów! Ośmiokondygnacyjny budynek stanął przy ul. Widok w samym centrum miasta.
Hotel Puro w Łodzi O hotelu, który domknął kwartał starej, kamienicznej zabudowy, wypełniając narożną działkę w pobliżu pałacu Izraela Poznańskiego, Manufaktury i parku Staromiejskiego, pisze Katarzyna Waloryszak.
Motel One przy Tamce – co kryją wnętrza nowego hotelu na Powiślu [GALERIA] Przy Tamce, naprzeciwko Muzeum Fryderyka Chopina, stanął 12-kondygnacyjny hotel projektu warszawskiej pracowni AGK Architekci.