Architektura MuratorRealizacjeSiódmy pokój - domek na drzewie projektu Snøhetta

Siódmy pokój - domek na drzewie projektu Snøhetta

Pracownia Snøhetta zaprojektowała kolejny obiekt w zespole Treehotel na północy Szwecji. Przypominający tradycyjny dom letni budynek unosi się kilka metrów nad ziemią, zapewniając gościom azyl w otoczeniu natury.

Siódmy pokój - domek na drzewie projektu Snohetta
Fot. Johan-Jansson

Treehotel to niezwykły hotel zlokalizowany w Szwecji. Wyróżnia go nie tylko malownicze położenie, ale przede wszystkim nawiązanie do dziecięcych marzeń i zabaw związanych z pragnieniem posiadania domku na drzewie - miejsca zabaw, schronienia i azylu. W skład zespołu wchodziło dotychczas sześć obiektów zaprojektowanych przez znane pracownie architektoniczne. Najnowszy – tzw. „Siódmy pokój” powstał według koncepcji biura Snøhetta.

Budynkowi nadano formę tradycyjnego domku letniskowego z dwuspadowym dachem i drewnianą elewacją przeprutą dużymi oknami. Całość wspiera się na 12 kolumnach. O tym, jak dobrze obiekt został wpisany w otoczenie świadczy wkomponowany w środek budynku pień drzewa. Do wejścia uniesionej na wysokość kilku metrów bryły prowadzi klatka schodowa, uzupełniona o niewielką windę bagażową. Gościom zbliżającym się do „Siódmego pokoju” ukazuje się szósta elewacja – powierzchnię o wielkości 12 x 8 m pokrytą biało-czarnym nadrukiem przedstawiającym korony drzew.

W domku może przebywać jednocześnie do pięciu osób. Na 55-metrowej przestrzeni zaprojektowano dwie sypialnie ze świetlikami umożliwiającymi obserwację nieba, pokój dzienny i łazienkę. Pomiędzy dwiema częściami mieszczącymi sypialnie znajduje się taras wykonany z sieci, który latem może służyć jako jeszcze jedno miejsce do spania. Funkcjonalny podział wnętrza podkreśla zróżnicowanie poziomów wynoszące 30 cm. Ciemne elewacje z opalonego drewna sosnowego kontrastują z jasnymi wnętrzami. Podłogę wyłożono jesionem, a ściany brzozową sklejką. Atmosferę wnętrz buduje także zaprojektowane przez architektów oświetlenie i skandynawski dizajn.

Tagi:
Hotel Rosewood London Położony w pobliżu Covent Garden, City i West Endu pięciogwiazdkowy Rosewood London to jeden z najbardziej luksusowych londyńskich hoteli. Wybudowany w 1914 roku w stylu edwardiańskim według projektu H. Percy’ego Moncktona łączy angielskie dziedzictwo ze współczesnym wyrafinowaniem.
Przebudowa kamienicy pod Wawelem: będzie kolejny hotel Była pierwszą kamienicą w obecnej pierzei ulicy Powiśle. Teraz zyska nadbudowę w konstrukcji z drewna klejonego CLT i zupełnie nową funkcję. Projekt przebudowy opracowało BXB Studio.
Hotel Warszauer w Krakowie Sposób kształtowania elewacji hotelu naśladuje podziały i rytmy stosowane w historycznych budynkach na Kazimierzu, ale we współczesnym wydaniu. O nowej realizacji pracowni INDO Architekci pisze Marcin Brataniec.
Hotel Crowne Plaza Budapest: kolejna zagraniczna realizacja pracowni Tremend Wnętrza hotelu Crowne Plaza Budapest odnoszą się do niepowtarzalnej atmosfery węgierskiej stolicy pełnej urokliwych placów, uliczek i tętniących życiem kafejek. Architekci warszawskiej pracowni Tremend znakomicie oddali w nich klimat Budapesztu.
Hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Miasto i człowiek według biura Tremend Na warszawskiej Woli, nieopodal ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Projekt wnętrz opracowało biuro Tremend, czerpiąc inspiracje zarówno z tętniącej życiem,  eklektycznej metropolii, jak i wciąż obecnej w niej dzikiej natury.
Pałac Branickich w Warszawie: hołd dla budowniczych powojennego miasta Dobiega końca adaptacja pałaców Branickich i Szaniawskich w Warszawie na butikowy hotel.  Za projekt przebudowy odpowiada studio architektoniczne SIETNICKI ze Szczecina, a za realizację spółka Budizol, znana między innymi z produkcji nowoczesnych prefabrykatów [GALERIA].