Architektura MuratorRealizacjeSiódmy pokój - domek na drzewie projektu Snøhetta

Siódmy pokój - domek na drzewie projektu Snøhetta

Pracownia Snøhetta zaprojektowała kolejny obiekt w zespole Treehotel na północy Szwecji. Przypominający tradycyjny dom letni budynek unosi się kilka metrów nad ziemią, zapewniając gościom azyl w otoczeniu natury.

Siódmy pokój - domek na drzewie projektu Snohetta
Fot. Johan-Jansson

Treehotel to niezwykły hotel zlokalizowany w Szwecji. Wyróżnia go nie tylko malownicze położenie, ale przede wszystkim nawiązanie do dziecięcych marzeń i zabaw związanych z pragnieniem posiadania domku na drzewie - miejsca zabaw, schronienia i azylu. W skład zespołu wchodziło dotychczas sześć obiektów zaprojektowanych przez znane pracownie architektoniczne. Najnowszy – tzw. „Siódmy pokój” powstał według koncepcji biura Snøhetta.

Budynkowi nadano formę tradycyjnego domku letniskowego z dwuspadowym dachem i drewnianą elewacją przeprutą dużymi oknami. Całość wspiera się na 12 kolumnach. O tym, jak dobrze obiekt został wpisany w otoczenie świadczy wkomponowany w środek budynku pień drzewa. Do wejścia uniesionej na wysokość kilku metrów bryły prowadzi klatka schodowa, uzupełniona o niewielką windę bagażową. Gościom zbliżającym się do „Siódmego pokoju” ukazuje się szósta elewacja – powierzchnię o wielkości 12 x 8 m pokrytą biało-czarnym nadrukiem przedstawiającym korony drzew.

W domku może przebywać jednocześnie do pięciu osób. Na 55-metrowej przestrzeni zaprojektowano dwie sypialnie ze świetlikami umożliwiającymi obserwację nieba, pokój dzienny i łazienkę. Pomiędzy dwiema częściami mieszczącymi sypialnie znajduje się taras wykonany z sieci, który latem może służyć jako jeszcze jedno miejsce do spania. Funkcjonalny podział wnętrza podkreśla zróżnicowanie poziomów wynoszące 30 cm. Ciemne elewacje z opalonego drewna sosnowego kontrastują z jasnymi wnętrzami. Podłogę wyłożono jesionem, a ściany brzozową sklejką. Atmosferę wnętrz buduje także zaprojektowane przez architektów oświetlenie i skandynawski dizajn.

Tagi:
Hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Miasto i człowiek według biura Tremend Na warszawskiej Woli, nieopodal ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Projekt wnętrz opracowało biuro Tremend, czerpiąc inspiracje zarówno z tętniącej życiem,  eklektycznej metropolii, jak i wciąż obecnej w niej dzikiej natury.
Pałac Branickich w Warszawie: hołd dla budowniczych powojennego miasta Dobiega końca adaptacja pałaców Branickich i Szaniawskich w Warszawie na butikowy hotel.  Za projekt przebudowy odpowiada studio architektoniczne SIETNICKI ze Szczecina, a za realizację spółka Budizol, znana między innymi z produkcji nowoczesnych prefabrykatów [GALERIA].
Najdziwniejsze hotele na świecie: TOP 10 Urlop w rurze kanalizacyjnej, na platformie wiertniczej lub w beczce po winie? Może takie atrakcje czekają właśnie na Ciebie! Przedstawiamy zestawienie 10 najdziwniejszych hoteli na świecie.
Good Spot: mobilny hotel na czas pandemii projektu Polaków Good Spot to pierwsza sieć mobilnych hoteli w naszym kraju. Funkcjonalne pokoje powstają w wyniku adaptacji wycofanych z rynku naczep chłodniczych, a za całym projektem stoi młode biuro architektoniczne Znamy się.
Zespół hotelowy w Wiśle projektu Franta Group Pracownia Franta Group zwyciężyła w konkursie inwestorskim na projekt nowego hotelu w Wiśle. Zespół pięciu oblicowanych drewnem pawilonów nawiązywać ma do przeskalowanych górskich chat.
IBB Grand Hotel Lublinianka według Toya Design Zabytkowy  Grand Hotel Lublinianka przeszedł ostatnio metamorfozę. W historycznych wnętrzach pojawiły się m.in. graficzne motywy nawiązujące do architektonicznych reliefów widniejących na elewacjach kamienic Lublina.