Better Shelter

i

Autor: Archiwum Architektury Kara Tepe, marzec 2016. Fot. Better Shelter © wszystkie prawa zastrzeżone

Tymczasowe schronienie "Better Shelter" jedną z najlepszych innowacji 2016 roku

2016-12-05 16:38

Magazyn TIME uznał projekt Better Shelter za jedną z najlepszych innowacji 2016 roku. Wielofunkcyjna jednostka  wykorzystywana w różnych regionach świata dotkniętych wojną lub klęskami żywiołowymi weszła też do stałej kolekcji nowojorskiego Museum of Modern Art.

Projekt jednostki mieszkalnej Better Shelter powstał w odpowiedzi na problemy milionów osób pozbawionych dachu nad głową lub zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu konfliktów wojennych czy naturalnych katastrof. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2010 roku w szwedzkim Hällefors. Przedsięwzięcie o niewielkiej skali nabrało rozmachu dzięki współpracy z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców UNHCR oraz Fundacją IKEA. Prototypy wyprodukowane na podstawie projektu stworzonego w ramach współpracy projektantów, inżynierów, instytucji i firm, zostały przetestowane w Etiopii i Iraku, a następnie udoskonalone zgodnie z sugestiami pierwszych użytkowników.

Konstrukcja obiektu wykonana jest z galwanizowanej stali, a dach i ściany z polilefinowych paneli, zabezpieczonych przez działaniem promieni UV. Materiały wykorzystane do budowy nadają się do recyklingu, a poszczególne części zaprojektowano tak, by jednostkę można było zmontować i rozmontować w niedługim czasie oraz zmieniać jej wielkość w zależności od potrzeb. W umiarkowanych klimatach schronienie może pełnić swoją funkcję przez trzy lata.

Części dostarczane są na miejsce w dwóch płaskich pudełkach (każde o wadze około 80 kg) wraz z instruckją montażu. Do złożenia jednostki potrzeba czterech osobób, które mogą wykonać prace wyłącznie za pomocą własnych rąk, bez dodatkowych narzędzi. Czas budowy zajmuje od 4 do 8 godzin. W zestawie znajduje się jeden słoneczny panel, który gromadzi energię wykorzystywaną do oświetlenia jednostki, bądź naładowania telefonu. W jednostce o powierzchni 17,5 m2 może mieszkać do pięciu osób. W 2015 roku do różnych miejsc na świecie dostarczono łącznie 10 tysięcy jednostek.

Prestiżowy magazyn TIME uznał projekt za jedną z najlepszych innowacji tego roku, podkreślając jego elastyczność i wielofunkcyjność. Rzeczywiście, za sprawą modyfikacji wprowadzanych przez organizacje pomocowe oraz użytkowników, projekt Better Shelter zyskał własne życie. Większość dostępnych jednostek pełni funkcję tymczasowych domów dla uchodźców w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Jednym z takich miejsc jest obóz Al Jamea w Iraku, gdzie na uchodźstwie wewnętrznym przebywa ponad 3 mln osób. Kolejny przyjkład to biblioteka w obozie na terenie greckiego miasteczka Filippiada, założona przez grupę uchodźców i wolontariuszy UNHCR przy wsparciu Biura Pomocy Humanitarnej Wspólnoty Europejskiej, gdzie można skorzystać z książek podarowanych przez Uniwersytet Castilla-La Mancha oraz Szkołę Tłumaczy z Toledo (Toledo School of Translators UCLM). Jeszcze inne zastosowanie Better Shelter spotykamy w Nepalu. Trzęsienie ziemi z kwietnia 2015 roku pozostawiło tysięce osób bez dachu nad głową i pomocy medycznej. Zespół lekarzy z organizacji niosącej pomoc humanitarną Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières) zamówili wtedy 50 jednostek, które wykorzystywano jako tymczasowe punkty medyczne, gdzie mieszkańcy mogli uzyskać pierwszą pomoc.

Wzmianka w magazynie TIME to nie jedyne wyróżnienie przyznane Better Shelter. Przykładowa jednostka stała się częścią stałej kolekcji nowojorskiej MoMY, uznawanej za jedno z najważniejszych muzeów na świecie. Better Shelter to przedsięwzięcie o charakterze społecznym, a zyski pochodzące ze sprzedaży jednostek wykorzystywane są na jego dalszy rozwój, bądź przekazywane organizacji charytatywnej Housing for All, założonej przez Fundację IKEA.