elewacje wentylowane, obłożone ręcznie formowaną cegłą klinkierową." />
Architektura MuratorRealizacjeZespół mieszkaniowy R4 w Warszawie

Zespół mieszkaniowy R4 w Warszawie

Na warszawskich Włochach powstał zespół trzech willi miejskich projektu pracowni Paweł Lis Architekci. Wszystkie obiekty mają elewacje wentylowane, obłożone ręcznie formowaną cegłą klinkierową.

Zespół mieszkaniowy R4 w Warszawie
Zespół mieszkaniowy R4 w Warszawie; fot. Paweł Lis Architekci
Zespół mieszkaniowy R4 Warszawa, ul. Ryżowa 4
AutorzyPaweł Lis Architekci, architekci Paweł Lis, Katarzyna Kmita
KonstrukcjaATK Dedsign
Generalny wykonawcaPlace Invest
InwestorMarsInvestment
Powierzchnia użytkowa2100.0 m²
Data realizacji (koniec)2018

Zespół zrealizowano na niewielkiej działce przy ul. Ryżowej 4 na Starych Włochach. W każdym z trzech budynków znalazło się osiem mieszkań o powierzchni od ok. 41 do 115 m2 oraz podziemny garaż, a w parterze od strony ulicy dodatkowo lokale usługowe. Przewidziano też mieszkania dwupoziomowe, o powierzchni 74 m2. Wszystkie będą mieć ponadstandardową wysokość trzech metrów. W nawiązaniu do pobliskiej zabudowy z okresu międzywojnia, elewacje oblicowano ręcznie formowaną cegłą klinkierową. Autorzy zdecydowali się też na tzw. dzikie wiązanie, czyli nieregularne rozmieszczenie cegieł w płaszczyźnie muru bez konkretnego wątku murarskiego, ze spoiną grubości ok. 8 mm cofniętą od lica o ok. 15 mm. Zaprojektowali ponadto zielone dachy typu ekstensywnego, składające się z osobnych warstw wegetacyjnej i drenażowej, rozdzielonych włókniną filtracyjną. W każdym z obiektów znalazły się okna trzyszybowe, dwukomorowe w systemie ślusarki aluminiowej Przestrzenie międzyokienne zostały zabudowane płytami alucobond. Inwestorem kompleksu jest firma MarsInvestment.

Modelowe osiedle Nowe Jeziorki – wyniki kolejnego konkursu Mieszkanie Plus Pracownie 22Architekci i AMC – Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyły ex aequo w konkursie na projekt modelowego osiedla Nowe Jeziorki w Warszawie. Trzecie miejsce zdobyło biuro Grupa 5 Architekci.
Najlepsza niemiecka architektura 2018 Najlepszym niemieckim budynkiem roku 2018 jest zaprojektowana w procesie partycypacji mieszkaniówka w Monachium - osiedle WagnisART. Natomiast słynna, otwarta niedawno po wielu latach realizacji filharmonia biura Herzog & de Meuron w Hamburgu została rozmyślnie usunięta z rywalizacji o nagrodę.
Relacja z warsztatów studenckich ze Zbigniewem Maćkowem [FILM] Prezentujemy filmową relację z warsztatów poświęconych innowacyjnym metodom prefabrykowania mieszkań, które poprowadzili Zbigniew Maćków, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, jeden z inicjatorów budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu, oraz Karolina Ostrowska-Wawryniuk, doktorantka WA PW, gdzie zajmuje się badaniami nad zastosowaniem BIM i narzędzi generatywnych w projektowaniu z zastosowaniem prefabrykatów.
Ruszył konkurs na modelowy budynek wielorodzinny w programie Mieszkanie Plus Spółka BGK Nieruchomości ogłosiła właśnie konkurs na projekt modelowego budynku wielorodzinnego w programie Mieszkanie Plus. Przyjmowanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie tylko do 20 kwietnia. W jury m.in. Stanisław Niemczyk, Aleksander Wołodarski, Witold Zandfos, Ryszard Gruda i Magdalena Wrzesień.
Alternatywna architektura mieszkaniowa Jak możemy i jak chcielibyśmy mieszkać w Polsce w kolejnych dziesięcioleciach XXI wieku? Kupować takie metraże, na jakie nas stać – czyli bardzo małe? Czekać, aż tanie lokale zbuduje rząd lub samorząd? A może działać grupowo, szukając alternatywnych form realizacji mieszkań? I kwestia najważniejsza dla projektantów: jak w mieszkaniowym problemie odnaleźć Architekturę – zastanawia się Grzegorz Stiasny, przytaczając 10 najciekawszych obiektów mieszkaniowych zrealizowanych w ostatnich latach w Polsce i w Europie.
Zaprojektuj i zbuduj – polskie kooperatywy mieszkaniowe Kooperatywy mieszkaniowe zyskują w Polsce na popularności. Po Gdyni, Wrocławiu i Warszawie przyszedł czas na Białystok. Białostocka Kooperatywa Mieszkaniowa to inicjatywa lokalnych architektów Bogdana i Anny Pszonaków z pracowni Meteor Architects.