Architektura MuratorStudenciModele struktury miasta Zabrze

Modele struktury miasta Zabrze

Modele fizyczne, cyfrowe oraz modele rozszerzonej rzeczywistości wybranych przestrzeni publicznych Zabrza według studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Modele struktury miasta Zabrze
Zespół pracujący nad projektem Modele struktury miasta Zabrze

Wydział Architektury Politechniki Śląskiej zaprasza na wystawę „Modele struktury miasta Zabrze” przygotowaną przez studentów III roku WA PŚl w ramach przedmiotu Struktura Miasta pod kierunkiem dr. inż. arch. Tomasza Bradeckiego. Celem projektu było zrealizowanie ujednoliconej autorskiej bazy wiedzy na temat struktury miasta Zabrze. Opracowanie zawiera między  innymi analizy  struktur: fizycznej, użytkowania terenu czy  zabudowy mieszkaniowej oraz infrastruktury błękitno-niebieskiej i technicznej. Szczególną uwagę skupiono na przestrzeniach publicznych, przeprowadzono analizę ich struktury fizycznej, dostępności oraz analizę według założeń Kevina  Lyncha.

Na ekspozycji zobaczymy nie tylko modele fizyczne i cyfrowe, ale także modele rzeczywistości rozszerzonej wybranych przestrzeni publicznych miasta Zabrze oraz specjalny film z prezentacją studentów. Jak zapowiadają organizatorzy, modeli będzie można również doświadczać w domu, z wykorzystaniem aplikacji lub przez stronę www. Wernisaż odbędzie się 22 czerwca o godz. 11.00 w galerii Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, ale będzie można go oglądać także on-line na platformie YouTube (link do transmisji).

Cykl zajęć pod hasłem „Modele struktury miast” jest realizowany na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej od 2018 roku w ramach przedmiotu „Projektowanie urbanistyczne - struktura miasta” prowadzonego przez prof. dr. hab. inż. arch. Zbigniewa Kamińskiego. Dotychczas  wykonano  analizy  miast  Górnośląskiego Związku  Metropolitalnego (2018), Bolonii (2019), Aachen (2020).

Wystawa „Modele struktury miasta Zabrze” powstała w ramach międzynarodowego projektu ARCHEA we współpracy z urzędem miasta Zabrze. Patronat nad ekspozycją sprawuje śląski oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich, a towarzyszy jej specjalna publikacja „Modele struktury miasta Zabrze”.

Modele struktury miasta Zabrze

Ochrona zapomnianego dziedzictwa Waltera Gropiusa, pioniera modernizmu na ziemi Drawskiej
Ochrona zapomnianego dziedzictwa Waltera Gropiusa, pioniera modernizmu na ziemi Drawskiej W okolicach Drawska Pomorskiego do dzisiaj znajduje się szereg wczesnych realizacji Waltera Gropiusa. Zapomnianym budynkom grozi popadnięcie w ruinę, choć stanowią one element historii prowadzącej do stworzenia najsłynniejszej szkoły architektonicznej - Bauhausu
Modele struktury Gliwic Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zaprasza na otwarcie nowej wystawy „Modele struktury miasta Gliwic” oraz prezentację makiet i modeli 3D w rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej. To kolejna okazja, by poznać możliwości twórczego mapowania informacji przestrzennej o miastach.
Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021 Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie domku na drzewie Tree house 2021. Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.
Dom Kobiet w Senegalu Projekt Weroniki Piotrowskiej, Agnieszki Laski, Victori Gnot, Roksany Gleizner, Magdaleny Banasik powstał w ramach  konkursu  – Kaira Looro 2021 - Dom Kobiet. Wyzwaniem tegorocznej edycji było zaprojektowanie domu dla kobiet, który ma na celu promowanie równości płci jako kluczowego czynnika w rozwoju obszarów wiejskich.    
Teatr światła - zwycięski projekt studentów z Polski w konkursie International VELUX Award 2020 Studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach znaleźli się w gronie laureatów regionalnych  konkursu International VELUX Award 2020. Ich projekt Teatr światła zwyciężył w kategorii Badania nad światłem naturalnym w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód.
Studenci projektują wschodnie wybrzeże jeziora Paprocańskiego w Tychach Prezentujemy projekt zagospodarowania Dzikiej Plaży na Paprocanach w Tychach. Monada - praca Piotra Gajdki i Krzysztofa Hendela zajęła I miejsce w konkursie organizowanym przez miasto Tychy.  
I miejsce dla studentów Politechniki Śląskiej w konkursie na opracowanie placu Władysława Reymonta w Złotoryi Koncepcja studentów Politechniki Śląskiej pod opieką naukową dr hab. inż. arch. Szymona Opani PŚ zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie urbanistyczno-architektonicznym na opracowanie placu Władysława Reymonta w Złotoryi.