Projekt Xylopolis Politechniki Białostockiej na EXPO 2020 w Dubaju

i

Autor: Archiwum Architektury Autorki projektu Xylopolis i dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB, Dziekan Wydziału Architektury na EXPO 2020 w Dubaju, fot. Paweł Jankowski

Projekt Xylopolis Politechniki Białostockiej na EXPO 2020 w Dubaju

2021-11-08 15:43

Studenci i studentki Politechniki Białostockiej stworzyli projekt architektoniczny Xylopolis, który został zaprezentowany na EXPO 2020 w Dubaju. To wystawa czasowa województwa podlaskiego.

Xylopolis to wystawa czasowa województwa podlaskiego, która została zaprezentowana odwiedzającym pawilon polski na wystawie światowej EXPO 2020 w Dubaju. Projekt architektoniczny tej ekspozycji jest autorstwa pięciorga studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej: Jakuba Kondrackiego, Sary Kowalczuk-Fijałkowskiej, Patrycji Lipskiej, Agnieszki Skorulskiej i Karoliny Sobolewskiej. Jako pierwsze z tej grupy na miejscu realizację projektu architektonicznego zobaczyły Sara Kowalczuk-Fijałkowska i Patrycja Lipska.  Zaprojektowanie wystawy dla województwa podlaskiego to była ogromna przyjemność, ale również odpowiedzialność aby pokazać wszystko, co najcenniejsze w województwie i pochwalić się tymi wszystkimi  dobrami – mówi Patrycja Lipska.

Czytaj też: Pawilon Polski na Expo w Dubaju: mamy pierwsze zdjęcia |Przyszli architekci zainspirowani wiedzą ekspertów z Politechniki Białostockiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Fundacji Grupy Unibep Unitalent, przy wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytut Badawczego stworzyli projekt o mariażu pierwotnej natury z nowoczesną technologią. Jest to wizja puszczy krzemowej, czystej gospodarki, która na zasadach symbiozy z przyrodą tworzy ekosystem dwóch spójnych organizmów wzajemnie wspierających się i dbających o siebie. Studenci swoją narrację oparli o trzy potężne drzewa, jakie można napotkać w Puszczy Białowieskiej.Przy pierwszym wejściu na stworzoną przez siebie wystawę zauważyłyśmy przede wszystkim ogromne drzewa, które wywołują wrażenie jakbyśmy rzeczywiście byli w tym lesie – opowiada Sara Kowalczuk-Fijałkowska. Tuż za nimi znajduje się obraz Leona Tarasewicza, który jest ogromny i wywołuje również niesamowite wrażenie skalą, kolorami. Ekspozycja województwa podlaskiego wywoływała emocje wśród zwiedzających, ale także wśród samych autorów projektu.Wchodząc na stworzoną przez nas wystawę towarzyszyły nam ogromne emocje – wspomina Patrycja Lipska. Przede wszystkim duma – chcieliśmy przekazać jak najwięcej informacji na temat koncepcji, którą wykonaliśmy. Stworzyliśmy projekt, który ogląda cały świat. Dla studentów architektury jest to wielkie wyzwanie i przede wszystkim odpowiedzialność. To bardzo fajne uczucie, kiedy możemy poopowiadać o naszym regionie.Przyszli architekci oglądając realizację projektu architektonicznego mogli zetknąć się z rzeczywistością, w jakiej przyjdzie im funkcjonować zawodowo. Na pewno to, co zaprojektowaliśmy,  nasz projekt koncepcyjny różni się od tego, ale było to zdefiniowane wieloma czynnikami – wykonawcami,  presją czasu oraz tym, że w pawilonie dokonywano ciągłych zmian – przyznaje Sara Kowalczuk-Fijałkowska. W obecnych czasach powinniśmy starać się projektować jak najbardziej w zrównoważony sposób, z zachowaniem surowców naturalnych. Realizacja wystawy różni się od naszej koncepcji z tego względu, że przekazaliśmy koncepcję która wymaga przede wszystkim włożenia więcej czasu oraz pieniędzy w jej wykonanie, jednak wynik jaki możemy zobaczyć przede wszystkim przedstawia nasz region województwa podlaskiego oraz inspiracje z natury, jakie możemy zobaczyć tylko na Podlasiu – dodaje Patrycja Lipska.

Dla wszystkich studentów praca przy projekcie architektonicznym wystawy Xylopolis i możliwość zobaczenia w praktyce, jak została zrealizowana i jaki jest odbiór wśród zwiedzających EXPO 2020 w Dubaju była bezcenną lekcją. Było to świetne przeżycie z tego względu, że mogliśmy poczuć ten proces tworzenia wystawy od początku do wyników, jakie możemy zobaczyć w Dubaju -  kontynuuje Patrycja Lipska. Projekt nauczył nas przede wszystkim odpowiedzialności, współpracy z innymi studentami oraz podejmowania wyzwań,  które daje nam Wydział Architektury.Nauczyliśmy się, żeby być przygotowanym na każdą ewentualność,  być otwartemu na pomysły grupy – dodaje Sara Kowalczuk-Fijałkowska. Efekty pracy swoich studentów mógł zobaczyć dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB, dziekan Wydziału Architektury. Naszym studentom udało się zrobić naprawdę doskonały projekt – mówi prof. Asanowicz. Oczywiście, że nie dysponujemy takimi technologiami jak pawilon Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Arabii Saudyjskiej, ale jeżeli chodzi o poziom intelektualny, nośność idei, to uważam, że jesteśmy zupełnie w czołówce.

Dziekan podkreśla także urodę architektoniczną polskiego pawilonu. Nasz pawilon został zaprojektowany przez jedno z lepszych polskich biur projektowych WXCA, z którym to biurem nasz Wydział na dość ścisłe kontakty ostatnimi czasy – podkreśla Dziekan.  Moja ocena może nie będzie obiektywna, ale uważam że jest to doskonały projekt. Niewątpliwie EXPO pozwala na zaprezentowanie naszego dotychczasowego dorobku, pozwala na nawiązanie nowych kontaktów międzynarodowych – kontynuuje prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej. Mamy nadzieję, że zaowocują one w przyszłości kolejnymi projektami i spowodują wzrost internacjonalizacji Politechniki Białostockiej. Spotkania tutaj są też wielką inspiracją, bo możemy zobaczyć co prezentują inne kraje i to niewątpliwie wpłynie również na rozwój naszej Uczelni.Wymiar międzynarodowy światowej wystawy EXPO daje szansę na umocnienie wizerunku Politechniki Białostockiej w świecie. Nasz udział w tym prestiżowym wydarzeniu to przede wszystkim zwiększenie rozpoznawalności uczelni, a także pokazanie że uczelnia działa w regionie,  czerpie z regionu, ale nasze osiągnięcia są na miarę światową – podkreśla dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. Pani doktor Urszula Gireń, która jest autorką wizualnej strony oprawy wystawy Xylopolis, jest bardzo utalentowanym grafikiem. To, co stworzyła jest wyjątkowe,  myślę że należy to kontynuować i dalej wykorzystywać. Z pewnością koncepcja ekspozycji Xylopolis została tutaj oddana - robi to naprawdę bardzo dobre wrażenie. Niestety, drażni nieco użycie materiałów z tworzyw sztucznych. Szkoda, bo chcieliśmy przede wszystkim pokazać specyfikę Puszczy Białowieskiej, to drewno, którego rzeczywiście można by było dotknąć. Projekt Xylopolis będzie kontynuowany – mówi Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Zastanawiamy się tylko ile z tej wystawy będzie mogło trafić z powrotem do województwa podlaskiego. Na razie wiemy, że te elementy, które uda nam się zdemontować i przewieźć,  będą usytuowane w Operze i Filharmonii Podlaskiej, a docelowo oczywiście przygotowujemy projekt Xylopolis, takiego centrum edukacyjnego w naszym województwie. Mam nadzieję, że to będzie tak jak zakładamy, przy Politechnice Białostockiej.

ZAPISZ SIĘ