Architektura MuratorTechnikaCoal Drops Yard: centrum handlowo-kulturalne w Londynie

Coal Drops Yard: centrum handlowo-kulturalne w Londynie

System konstrukcyjny łącznika o rozpiętości ponad 33 m przekryto dwukrzywiznową formą dachu, łączącego dwie zabytkowe hale. O nowej realizacji Heatherwick Studio pisze Radosław Stach.

Coal Drops Yard: centrum handlowo-kulturalne w Londynie
Szklaną fasadę tworzą zygzakowate profile o wysokości 8 m i szerokości 2 m, które dzięki takiej formie usztywniają całą konstrukcję; fot. Autor: Hufton + Crow

Londyn od lat cechuje zjawisko przekształcania obszarów poprzemysłowych w strefy artystyczne bądź kulturalno-biznesowe. Przykładem może być zlokalizowana w centrum dzielnica King’s Cross, w której transformacji znaczącą rolę odgrywa londyńskie biuro Heatherwick Studio. Projektanci są m.in. autorami powstającej tam siedziby Google oraz ukończonej w 2018 roku galerii handlowej Coal Drops Yard, która zaraz po otwarciu, stała się charakterystycznym punktem na mapie Londynu. Ukończona po czterech latach inwestycja dla King’s Cross Central Limited Partnership stanowi przebudowę dawnej przeładowni węgla z 1860 roku na galerię handlowo-kulturalną.

Po czasach świetności obiekt pełnił funkcję zakładów branży przemysłu lekkiego, a następnie magazynu. Później, do lat 90. funkcjonował jako klub nocny. Założenie składało się z dwóch schodzących się pod kątem ostrym budynków z galeriami o długości 150 oraz 120 metrów. Pomimo zniszczeń wywołanych pożarem w latach 80. oraz braku należytej konserwacji zachowała się większość charakterystycznych elementów hal z okresu rewolucji przemysłowej w stylu wiktoriańskim – spatynowana, ceglana fasada, galerie, zdobione elementy konstrukcji nośnej z żeliwa oraz oryginalne zadaszenie z łupka kamiennego. Ich renowacja i przywrócenie dawnego charakteru stanowiły jedno z głównych zagadnień projektowych. Architekci zaproponowali powiększenie przestrzeni o dodatkowych 60 lokali o łącznej powierzchni ponad 9000 m².

Little Island w Nowym Jorku od Heatherwick Studio Konstrukcję wyspy tworzą 132 donice posadowione na palach zagłębionych nawet na 60 m pod powierzchnię wody, gdzie znajdują oparcie w skalistym podłożu – o nowo otwartej przestrzeni publicznej na Manhattanie pisze Wiktor Kowalski.