Architektura MuratorTechnikaNowa siedziba Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej z superenergooszczędną iluminacją

Nowa siedziba Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej z superenergooszczędną iluminacją

Zakończyła się budowa nowego, niemal zeroemisyjnego budynku Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Ascetyczna bryła projektu Sławomira Rosolskiego została podkreślona energooszczędną iluminacją, której łączna moc nie przekracza 1 kW!

Nowa siedziba Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej z superenergooszczędną iluminacją
Nowa siedziba Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, proj.Sławomir Rosolski; oświetlenie zewnętrzne: Lena Lighting
Wydział Architektury oraz Inżynierii Zarządzania Politechniki PoznańskiejPoznań, ul. Rychlewskiego 2
AutorzyAutorska Pracownia Projektowa Sławomir Rosolski
Generalny wykonawcaMostostal Warszawa
InwestorPolitechnika Poznańska
Powierzchnia użytkowa15523.0 m²
Powierzchnia całkowita19631.0 m²
Kubatura69932.0 m³
Data realizacji (początek)2017
Data realizacji (koniec)2020
Koszt inwestycji71 000 000 zł
Oświetlenie zewnętrzneLena Lighting

Nowy budynek Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej powstał na terenie Kampusu Piotrowo, w pobliżu Warty. Inwestycja kosztowała 71 mln złotych.  Architektoniczny wyraz obiektu, zaprojektowanego przez Sławomira Rosolskiego, budzić ma skojarzenia z greckim Partenonem. Założeniem autora i władz uczelni była realizacja gmachu, który stałby się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej energooszczędnych w Europie. Dzięki  zastosowanym pompom ciepła i ogniwom fotowoltaicznym energia jest tu czerpana ze słońca oraz z ziemi. Niemal zeroenergetyczny budynek przewyższa w tym zakresie najnowsze wytyczne Unii Europejskiej. Maksymalna energooszczędność była też głównym założeniem architekta w zakresie iluminacji zewnętrznej – cały system, złożony z dwóch instalacji, nie mógł przekroczyć 1 kW. Realizację powierzono polskiemu producentowi lamp i kompleksowych systemów oświetleniowych: firmie Lena Lighting.

Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej w kolorze indygo

Przy projektowaniu iluminacji zewnętrznej chciałem z jednej strony nadać budynkowi unikalny charakter, a z drugiej w harmonijny sposób podkreślić piękno otoczenia. Sądzę, że udało się to osiągnąć – instalacja na dachu, roztaczająca światło o barwie indygo, wpływa na postrzeganie całej bryły i jest swego rodzaju identyfikacją obiektu, ale rzuca też delikatną poświatę na rzekę i pobliską zieleń – mówi Sławomir Rosolski. Szukaliśmy wykonawcy, który sprosta naszym wymaganiom pod względem wizji i jakości, a przy tym spełni nasze najważniejsze założenie w zakresie minimalnego poboru mocy instalacji. Przypomnę, że włączenie całej iluminacji zewnętrznej pobiera tyle mocy, ile użycie tostera czy suszarki do włosów w naszych domach – dodaje architekt.

Realizacja projektu składała się z dwóch instalacji. Do pierwszej wykorzystano oprawy zewnętrzne montowane na słupach o szczelności IP66 z trwałością źródeł na poziomie 112 tys. godzin. W sumie 16 lamp z indywidualnie dopasowanym kątem świecenia każdej z opraw. Moc maksymalna każdej oprawy to 24,4 W, a strumień światła wynosi 3750 lm – daje to wydajność na bardzo wysokim  poziomie 154 lm/W, która była przy tym projekcie tak ważna.

Nowa siedziba Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej z superenergooszczędną iluminacją
Nowa siedziba Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, proj.Sławomir Rosolski; oświetlenie zewnętrzne: Lena Lighting

Wyjątkowa energooszczędność Architektury w Poznaniu

Energooszczędność jest obecnie jednym z kluczowych parametrów, na które zwracają uwagę inwestorzy. Jednak aż tak wysokie wymagania w tym zakresie nie zdarzają się często. Uzyskanie tak niskiego poboru mocy było możliwe dzięki wykorzystaniu bardzo wydajnych opraw ze zintegrowanym panelem LED, wykonanym z płytki PCB na podkładzie z aluminium. Dowodem na to, że udało się zrealizować ambitne założenia, jest licznik zamontowany w rozdzielnicy, którego wskazanie wynosi 0,99 kW – dodaje Marzena Lesińska, pełnomocnik zarządu Lena Lighting.

Do iluminacji górnej części dachu użyto z kolei systemu opraw zewnętrznych o szerokim rozsyle, gwarantującym efekt światła zalewowego w specjalnej barwie chabrowej. Do wykonania instalacji użyto 60 sztuk opraw o mocy maksymalnej 5,5 W oraz 40 sztuk opraw o mocy maksymalnej 4,5 W. Różnica w mocy wynikała z konieczności zainstalowania części lamp ponad istniejącą instalacją wentylacyjną, aby wyrównać natężenie na elewacji oprawy te musiały mieć słabszą moc. Konieczne było także stworzenie specjalnej konstrukcji, by nie uszkodzić połaci dachu. W oprawach zamontowanych na poziomie podłoża użyto specjalnych soczewek, które pomogły skupić światło w odpowiednim miejscu elewacji. Dla uproszczenia montażu i całej instalacji użyto specjalnych opraw z okablowaniem przelotowym. Stopień szczelności oprawy to minimum IP66. Waga pojedynczej oprawy nie przekracza 0,5 kg, co wpłynęło na niskie obciążenie dachu.

Współczynnik mocy wykorzystanych do całej realizacji opraw wynosi (cosinus ϕ) ≥ 0.9, dzięki czemu nie jest generowana moc bierna. Zastosowane oprawy są też odporne na bardzo niskie i wysokie temperatury.

Nowa siedziba Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej z superenergooszczędną iluminacją
Nowa siedziba Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, proj.Sławomir Rosolski; oświetlenie zewnętrzne: Lena Lighting
Trumpet to lampa akustyczna marki Abstracta zaprojektowana przez studio Stone Designs. Korpus wykonany jest z litego drewna, natomiast rdzeń akustyczny – z materiału pochodzącego z recyklingu. Lampa dostępna jest wersji uplight i downlight, w różnych formatach oraz wykończeniu. 3-metrowe podwieszenie umożliwia dowolną regulację.
Komfortowo i z charakterem, czyli jak oświetlać galerie handlowe Światło ma niebagatelne znaczenie w aranżacji wnętrz nowoczesnych galerii handlowych. W jaki sposób dostosowywać rozwiązania oświetleniowe do rosnących wymagań użytkowników? Na to pytanie firma ES-SYSTEM odpowiada dzięki trzydziestoletniemu doświadczeniu w podobnych wyzwaniach.
Więcej niż światło – rozmowa ze Sławomirem Cytryniakiem z firmy Spectra Lighting Nie jesteśmy po prostu fabryką. Staramy się umożliwiać realizację wizji projektanta, podpowiadamy jak, z czego i w jaki sposób tę wizję wykonać. Równocześnie bierzemy pod uwagę potencjalne ograniczenia oraz fizyczne możliwości zarówno projektu, jak i produktów. Dążymy do wspólnego celu i staramy się upewnić, że klient będzie zadowolony z efektu – rozmowa ze Sławomirem Cytryniakiem, wiceprezesem zarządu Spectra Lighting.
Ego Lampa włoskiej marki z ponad dwudziestoletnią tradycją. W całości wykonana z mosiądzu, o stonowanej elegancji. Dzięki dobrej jakości soczewce, emituje mocny, kierunkowy strumień światła. Długość: 24 cm, średnica: 3 cm. Występuje w wersji lampy ściennej oraz sufitowo-ściennej.
Najlepsza inwestycja? Modernizacja oświetlenia! Konieczność modernizacji oświetlenia podyktowana jest m.in. potrzebą obniżenia wydatków na energię elektryczną, zwłaszcza w obliczu obserwowanego wzrostu jej cen. Kolejnym ważnym aspektem jest ograniczenie koniecznych nakładów finansowych na konserwację instalacji oświetleniowej, która w przypadku systemów LED-owych jest dużo tańsza. Nie można też zapominać o ekologii i trosce o środowisko naturalne.
Modern Glass Klosze Modern Glass to praktyczne i funkcjonalne oświetlenie zamknięte w prostej, szklanej i bardzo dekoracyjnej formie. Wytwarzane są ręcznie według oryginalnej, ponadstuletniej technologii. Ręka rzemieślnika sprawia, że każdy z nich jest nieco inny, ma niepowtarzalny charakter.