Śląska Szkoła Architektury

30-lecie pracowni archistudio studniarek + pilinkiewicz

2023-04-24 14:52

W 2022 roku archistudio studniarek + pilinkiewicz obchodziło jubileusz 30-lecia pracy. Z tej okazji pod koniec marca w Galerii SARP w Katowicach odbyło się okolicznościowe spotkanie przyjaciół tej cenionej śląskiej pracowni.

Archistudio zostało założone w 1992 roku przez Małgorzatę Pilinkiewicz i Tomasza Studniarka. W 1995 roku w konkursie Architektura Roku Województwa Katowickiego otrzymali oni nagrodę Młodego Twórcy, która wyróżnia liczących się architektów młodego i średniego pokolenia z tego regionu. Klasę udowodnili, realizując w Bytomiu dom jednorodzinny o wydłużonym kształcie i neomodernistycznych formach („A-m” 02/2000). Przez kilka lat projektowali głównie domy, rezydencje, wnętrza i rozbudowy oraz średniej wielkości obiekty publiczne czy komercyjne jak siedziba firmy Partex w Katowicach („A-m” 01/1997, 03/00). Dzięki zwycięstwom w konkursach zrealizowali budynki sądów w Katowicach (2009), Radzyniu Podlaskim (2011), Koninie (2012), Siemianowicach Śląskich (2013), modernizację budynku Maneżu, Storczykarni i Kasyna przy Zamku w Łańcucie (2011) czy Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym (2018). Oboje od lat działają też w strukturach SARP i Izby Architektów. W 2018 roku Małgorzata Pilinkiewicz jako pierwsza kobieta w historii objęła funkcję prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP.

Szkoła w Kazimierzu Dolnym

i

Autor: Archiwum Architektury Nowy budynek szkoły, analogicznie do pierwotnego gmachu, składa się z trzech traktów okalających dziedziniec; Fot. Olo Studio/ archiwum pracowni

Z okazji 30-lecia pracowni archistudio studniarek + pilinkiewicz 31 marca w Galerii SARP w Katowicach odbyło się okolicznościowe spotkanie z udziałem przedstawicieli organizacji zawodowych, nauczycieli i władz śląskich uczelni, ale też wielu koleżanek i kolegów z czasów studiów oraz pracy społecznej w SARP i IARP, przyjaciół oraz osób po prostu zainteresowanych działalnością biura. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć multimedialną prezentację wybranych projektów i realizacji archistudia z autorskim komentarzem gospodarzy, a potem wymienić się wspomnieniami i anegdotami przy kieliszku wina. Goście spotkania otrzymali też jubileuszową publikację, w której zaprezentowano 30 projektów znaczących dla działalności archistudia. Słowo wstępne do tej bogato ilustrowanej książki napisali Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna „Architektury-murator”, oraz Ryszard Nakonieczny, krytyk architektury i nauczyciel akademicki, a swoimi refleksjami na temat twórczości jubilatów podzielili się: Ewa Kuryłowicz, Mieczysław Król, Andrzej Duda, Antoni Domicz i Robert Konieczny, który zawodową karierę zaczynał właśnie pod skrzydłami Małgorzaty Pilinkiewicz i Tomasza Studniarka. 30 projektów na 30-lecie jest symbolicznym spotkaniem z architekturą archistudio i istotnych dla nas, jako architektów, wartości, ujętych w projektach i zrealizowanych budynkach. Jakie będzie archistudio w kolejnych latach pokażą czas i ludzie, którzy razem z nami i pod naszym szyldem od lat tworzą architekturę archistudio. Ocenę tej architektury, na ile potrzebną i użyteczną, pozostawiamy jej użytkownikom i czasowi. który weryfikuje trwałość, piękno i użyteczność – napisali w nocie otwierającej autorzy. „Architektura-murator” była patronem medialnym wieczoru i jubileuszowej publikacji.