Architektura MuratorWydarzeniaEXPO jednak w Łodzi!

EXPO jednak w Łodzi!

Łódź nie zorganizuje tzw. małego EXPO w 2022 roku. Będzie za to gospodarzem równie prestiżowej wystawy Horticultural Expo 2024.

EXPO jednak w Łodzi!

W listopadzie 2017 roku dowiedzieliśmy się, że Łódź przegrała wyścig o organizację tzw. małego EXPO w 2022 roku, a wystawa odbędzie się w Buenos Aires. Władze miasta postanowiły jednak wykorzystać pozytywną energię, jaką w ciągu ostatnich lat wyzwoliły w mieszkańcach przygotowania do wydarzenia i zdecydowały, że będą ubiegać się o zorganizowanie Horticultural Expo 2024, zwanego też zielonym Expo. 21 marca prezydent Łodzi Hanna Zdanowska poinformowała, że Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych (AIPH) przyznały miastu prawo do organizacji imprezy w 2024 roku.

Wystawa przebiegać ma pod hasłem „Nature of the City – Natura Miasta”, a dotyczyć będzie nie tylko rewitalizacji, ale także kształtowania miejskiego krajobrazu oraz wykorzystania potencjału zieleni w miastach. W związku z wydarzeniem w śródmieściu powstanie Centralny Park Miejski, na który złożą się rozbudowane parki: 3 Maja, Boden-Powella oraz teren przylegający do CKD. W innych łódzkich zieleńcach utworzone zostaną pawilony i ogrody tematyczne, które przez wiele lat służyć będą mieszkańcom. Swoją aplikację Łódź przygotowała we współpracy z Agencją Rozwoju Zieleni i Związkiem Szkółkarzy Polskich. Szacuje się, że w ciągu pięciu miesięcy trwania imprezy weźmie w niej udział ok. 4 mln gości. Powierzchni terenu wystawy, tuż obok Nowego Centrum Łodzi, wyniesie łącznie 77 ha.

Horticultural Expo odbywa się od 1960 roku. Dotychczas impreza miała miejsce m.in. w Paryżu, Amsterdamie, Wiedniu, chińskim Kunming i tureckiej Antalyi. Prawo do jej organizacji przyznaje Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych.

Bal architektek na Expo w Dubaju Architektki na imprezach branżowych zaczynają być coraz bardziej widoczne. Przyszłoroczną edycję biennale architektury w Wenecji będzie kuratorować kobieta, pochodząca z Ghany Lesley Lokko. A jak sprawy mają się na drugim biegunie wydarzeń, czyli na światowej wystawie Expo, nazywanej przez niektórych architektoniczną Eurowizją*? Inicjatorki Balu architektek tym razem o zaprojektowanych przez kobiety najciekawszych pawilonach na Expo 2020 w Dubaju.
Najciekawsze pawilony na Expo 2020 w Dubaju: TOP 10 Jeszcze do 30 marca 2022 roku trwa Expo w Dubaju. W wystawie odbywającej się pod hasłem „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” bierze udział rekordowa liczba 192 państw, które swoje osiągnięcia prezentują w ponad stu specjalnie w tym celu zbudowanych pawilonach. Prezentujemy 10 najciekawszych obiektów zrealizowanych na Expo w Dubaju.
Expo w Dubaju: opowieści z 1001 nocy Światowe wystawy od dawna nie służą już tylko prezentacji osiągnięć naukowych i możliwości technicznych poszczególnych krajów. Są raczej okazją do wypromowania subiektywnych opowieści o własnej kulturze, historii i gospodarce. Publikujemy krótki przewodnik po najciekawszych pawilonach na Expo w Dubaju, które można oglądać jeszcze do końca marca.
O pawilonie Polski na Expo w Dubaju Aleksander Asanowicz Pawilon Polski według projektu WXCA niesie w sobie głębokie intelektualne przesłanie. Nie jest formą samą dla siebie, służącą wyłącznie epatowaniu widza. Za pomocą prostych środków osiąga zamierzone cele i na tym polega jego mistrzostwo – pisze Aleksander Asanowicz.
Z archiwum „Architektury”: pawilon Polski na Expo 1958 w Brukseli W cyklu „Z archiwum” publikujemy opracowany na Expo 1958 w Brukseli, lecz niezrealizowany projekt polskiego pawilonu oraz podsumowanie owej wystawy, wraz ze współczesnym komentarzem Natalii Paszkowskiej.
Pawilon niemiecki na EXPO 2020 w Dubaju Biuro GRAFT opracowało koncepcję pawilonu narodowego Niemiec na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju. To stalowa konstrukcja, która łączyć ma sześć różnych platform poświęconych obecnym i przyszłym tzw. megatrendom.