Architektura MuratorWydarzeniaEXPO jednak w Łodzi!

EXPO jednak w Łodzi!

Łódź nie zorganizuje tzw. małego EXPO w 2022 roku. Będzie za to gospodarzem równie prestiżowej wystawy Horticultural Expo 2024.

EXPO jednak w Łodzi!

W listopadzie 2017 roku dowiedzieliśmy się, że Łódź przegrała wyścig o organizację tzw. małego EXPO w 2022 roku, a wystawa odbędzie się w Buenos Aires. Władze miasta postanowiły jednak wykorzystać pozytywną energię, jaką w ciągu ostatnich lat wyzwoliły w mieszkańcach przygotowania do wydarzenia i zdecydowały, że będą ubiegać się o zorganizowanie Horticultural Expo 2024, zwanego też zielonym Expo. 21 marca prezydent Łodzi Hanna Zdanowska poinformowała, że Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych (AIPH) przyznały miastu prawo do organizacji imprezy w 2024 roku.

Wystawa przebiegać ma pod hasłem „Nature of the City – Natura Miasta”, a dotyczyć będzie nie tylko rewitalizacji, ale także kształtowania miejskiego krajobrazu oraz wykorzystania potencjału zieleni w miastach. W związku z wydarzeniem w śródmieściu powstanie Centralny Park Miejski, na który złożą się rozbudowane parki: 3 Maja, Boden-Powella oraz teren przylegający do CKD. W innych łódzkich zieleńcach utworzone zostaną pawilony i ogrody tematyczne, które przez wiele lat służyć będą mieszkańcom. Swoją aplikację Łódź przygotowała we współpracy z Agencją Rozwoju Zieleni i Związkiem Szkółkarzy Polskich. Szacuje się, że w ciągu pięciu miesięcy trwania imprezy weźmie w niej udział ok. 4 mln gości. Powierzchni terenu wystawy, tuż obok Nowego Centrum Łodzi, wyniesie łącznie 77 ha.

Horticultural Expo odbywa się od 1960 roku. Dotychczas impreza miała miejsce m.in. w Paryżu, Amsterdamie, Wiedniu, chińskim Kunming i tureckiej Antalyi. Prawo do jej organizacji przyznaje Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych.

Pawilon niemiecki na EXPO 2020 w Dubaju Biuro GRAFT opracowało koncepcję pawilonu narodowego Niemiec na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju. To stalowa konstrukcja, która łączyć ma sześć różnych platform poświęconych obecnym i przyszłym tzw. megatrendom.
Pawilon Polski na EXPO 2020 Polska Agencja Inwestycji i Handlu Spółka Akcyjna ogłosiła konkurs na koncepcję Pawilonu Polski na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju.
Polski pawilon w Hanowerze do wyburzenia Jak podaje dziennik Hannoversche Allgemeine, polski pawilon wzniesiony na Expo 2000 w Hanowerze zostanie zburzony do końca sierpnia.
Expo 2015. Konkurs architektoniczny na projekt pawilonu Polski na wystawie światowej w Mediolanie Ogłoszono konkurs architektoniczny na projekt pawilonu Polski wraz z koncepcją wewnętrznej przestrzeni wystawienniczej oraz przyległego terenu podczas wystawy światowej w Mediolanie. Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawuje SARP
W budynku - pętli wystawa "wellfairytales" będzie pretekstem, by doświadczyć niektórych z atrakcji turystycznych Danii Będzie można jeździć na rowerze, popływać w porcie i zobaczyć autentyczną Małą Syrenkę. Tankowiec przewiezie 1 mln litrów wody z portu w Kopenhadze do portu w Szanghaju. Architekci z BIG zaproponowali także alternatywne rozwiązanie dla ruchu samochodowego - 1500 rowerów miejskich do ogólnego użytku dla zwiedzających podczas EXPO 2010.