Kino Kijów w Krakowie

i

Autor: Henryk Hermanowicz / MHK

Polska architektura w VR

Kino Kijów w metaverse. Krakowski budynek Witolda Cęckiewicza będzie można odwiedzić w wirtualnym świecie

2023-07-25 8:37

Krakowskie kino Kijów jako pierwszy polski zabytek będzie można odwiedzić w metaverse. Ikoniczny budynek projektu Witolda Cęckiewicza stanie się scenografią dla gier video na platformie Fortnite.

Firma Veles Productions, specjalizująca się w projektowaniu metaverse i produkcji video, przedstawiła ostatnio koncepcję wirtualnego kina Kijów. Modernistyczny budynek autorstwa Witolda Cęckiewicza stanie się scenografią dla internetowych graczy, a także przestrzenią wirtualnych interakcji między tymi, którzy odwiedzą go na platformie Fortnite. Opracowaliśmy najpierw wirtualną rekonstrukcję budynku kina z roku 1967, w takim kształcie, w jakim wymyślił go architekt. To posłużyło firmie Veles do nadania mu nowego charakteru w świecie stworzonym dla graczy – wyjaśnia prof. Grzegorz Biliński z Instytutu Sztuk Progresywnych krakowskiej ASP, który był zaangażowany w całe przedsięwzięcie. Premiera wkrótce. 

Kino Kijów wraz z sąsiadującym budynkiem hotelu Cracovia zrealizowano w latach 1960–1967 według projektu architekta Witolda Cęckiewicza. Obiekty zajęły jedną z najbardziej eksponowanych przestrzeni w mieście: u zbiegu alei Trzech Wieszczów i Błoń, naprzeciwko gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. Kino funkcjonuje w tym miejscu do dziś, hotel zamknięto w 2011 roku. Obecnie trwa konkurs na adaptację dawnego hotelu do potrzeb Muzeum Architektury i Designu.

Czytaj też: Architektura w Polsce: wakacyjny przewodnik po architekturze |

Sonda
Jaki polski budynek powinien jeszcze pojawić się w metaverse?