Obrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego

i

Autor: Archiwum Architektury

Obrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego

2022-11-02 19:15

Rząd planuje nowelizację Prawa Budowlanego. Jeśli zmiany wejdą w życie w proponowanej obecnie formie, absolwenci techników budowlanych i inżynierowie budownictwa będą mogli projektować wszystkie rodzaje budynków o kubaturze do 1000 m³.

Pierwszego stycznia 2023 roku wejdzie w życie nowelizacje Prawa Budowlanego. Zmiana przepisów ma umożliwić m.in. realizację domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę (niezależnie od metrażu) czy zlikwidować decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Przewidziano też rozszerzenie uprawnień architektonicznych. Według nowelizacji budynki o kubaturze do 1000 m³ będą mogli projektować też technicy i inżynierowie budownictwa. Przeciwko tego typu zmianie protestuje już znaczna część środowiska architektonicznego. Nieformalna grupa OUA (Obrońmy Uprawnienia Architektoniczne), której jednym z pomysłodawców jest architekt Wojciech Gwizdak, przygotowała specjalną petycję do decydentów.

Jako architekci sprzeciwiamy się bezzasadnemu rozszerzeniu ograniczonych uprawnień do projektowania w specjalności architektonicznej dla osób, które nie posiadają wiedzy, doświadczenia, nie odbyły odpowiedniej praktyki i nie zdały egzaminu weryfikującego wiedzę i kompetencje w dziedzinie architektury – piszą autorzy. Zwracają też uwagę, że postulowane zmiany legislacyjne wpłyną nie tylko na rynek pracy, ale też na szeroko rozumiane środowisko zbudowane. Próba poszerzenia uprawnień osobom nieprzygotowanym profesjonalnie do projektowania architektonicznego doprowadzi do wielu problemów inwestycyjnych (...). Nastąpi ponadto niepotrzebna komplikacja już i tak dość skomplikowanych przepisów prawa inwestycyjnego, której dalekosiężne skutki są w dniu dzisiejszym nie do przewidzenia – czytamy w petycji. Pod apelem podpisało się już 1800 osób. Pełna jego treść jest dostępna na stronie www.petycjeonline.com.

ZAPISZ SIĘ