PPBA

i

Autor: zbiory Archiwum Instytutu Dokumentacji Architektury BŚ Wnętrze Pracowni Projektów Budownictwa Ogólnego Henryka Buszki i Aleksandra Franty

PPBO znów zostanie otwarta

Powrót pracowni Henryka Buszki i Aleksandra Franty!

2023-05-12 11:08

Prowadzona przez Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę Pracownia Projektów Budownictwa Ogólnego znów zostanie otwarta. Przestrzeń, w której powstały tak wybitne projekty jak osiedle Tysiąclecia w Katowicach czy kompleks leczniczo-rehabilitacyjny w Ustroniu Zawodziu, zostanie zaaranżowana z wykorzystaniem oryginalnych elementów.

Prowadzona przez Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę Pracownia Projektów Budownictwa Ogólnego (PPBO) działała w latach 1958–2001 i była pierwszymw Polsce autorskim biurem projektowym. To tam powstały tak istotne w dorobku obu architektów projekty jak osiedle Tysiąclecia (1958-1979, wspólnie z Marianem Dziewońskim i Tadeuszem Szewczykiem) czy osiedle Roździeńskiego (1967-1979) w Katowicach, Pałac Ślubów (1963), hotel PTTK (1960-1973) i budynek administracji Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (1964) w Chorzowie, ale też dom wczasowy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Jaszowcu (1960), sanatorium Górnik w Szczawnicy (1959) czy unikalny kompleks leczniczo-rehabilitacyjny w Ustroniu Zawodziu (1968-1988, z Tadeuszem Szewczykiem). W PPBO powstawały także nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne prowadzące do uzyskania patentów, w tym wdrożone: „wypych” (budynek mieszkalny na osiedlu Tysiąclecia) i „taras nad-dachowy” (promenada naddachowa sanatorium Równica w Ustroniu, a potem dom wypoczynkowy w Świeradowie).

Wnętrze częściowo odtworzonej pracowni Henryka Buszki i Aleksandra Franty już w tę sobotę będą mogli zobaczyć mieszkańcy Katowic. Z okazji nadchodzącej Nocy Muzeów Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej zaprasza na „Noc w pracowni architekta”. Będzie to niepowtarzalna okazja, by zapoznać się z warsztatem i atmosferą pracy poprzednich pokoleń. Potężny kulman z betonowym wałem, ciąg desek kreślarskich, podświetlony stół do kopiowania projektów oraz oryginalne rekwizyty z lat 60 i 70 tych: rapidografy, przykładnice, suwaki logarytmiczne, kalki – w kilka sekund wprowadzą nas w miniony, lecz bardzo twórczy architektonicznie czas drugiej połowy XX wieku – zachęcają organizatorzy. Spotkanie w pracowni odbędzie się 13 maja o godz. 17.00 w Instytucie Dokumentacji Architektury przy ul. Francuskiej 12 w Katowicach.

PPBA

i

Autor: zbiory Archiwum Instytutu Dokumentacji Architektury BŚ Wnętrze Pracowni Projektów Budownictwa Ogólnego Henryka Buszki i Aleksandra Franty