Tomasz Żylski

dziennikarz, redaktor, zastępca redaktorki naczelnej „Architektura-murator”
Tomasz Żylski

e-mail: architektura_red@grupazpr.pl; Facebook, LinkedIn, Twitter

Od 2008 roku pracuje w miesięczniku „Architektura-murator”, od 2015 jako kierownik działu Projekty, od 2018 roku jako redaktor prowadzący serwisu internatowego www.architekturamurator.pl, od 2021 jako zastępca redaktorki naczelnej. Autor comiesięcznych artykułów z historii architektury, licznych materiałów przeglądowych, recenzji. Prowadził wywiady z wiodącym architektami i przedstawicielami kultury w Polsce.

Jako redaktor współpracował m.in. z wydawnictwem Arkady, Fundacją Centrum Architektury, stowarzyszeniem Odblokuj, Instytutem im. Stefana Starzyńskiego, Muzeum Warszawy, Ośrodkiem Karta. W latach 2009-2012 prowadził autorski cykl w magazynie popularnonaukowym „Focus” na temat najnowszych osiągnięć w dziedzinie architektury. Autor publikacji „Polska. New Public Life”, wydanej przez Centrum Architektury na zlecenie Ministrostwa Spraw Zagranicznych (2016), na temat ruchów miejskich i działań oddolnych w Polsce, współautor książki „Scenariusze przyszłości” (Burda, 2012) i „Problemy XXI wieku” (Burda, 2012).

Publikował m.in. w magazynie literackim „Lampa” i „Gazecie Wyborczej”. Redaktor prowadzący wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych, m.in. „Przestrzeń Warszawy. Tożsamość miasta a urbanistyka” Krzysztofa Domaradzkiego (MPW, 2016), „Plan na plan. Partycypacja w planowaniu miejscowym” (Odblokuj, 2016), polskiego wydania książki „Rysunek perspektywiczny” Yvesa Leblanca (Arkady 2012) czy „Zrozumieć architekturę” Owena Hopkinsa (Arkady 2013). Laureat głównej nagrody w konkursie zorganizowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej na scenariusz filmu dokumentalnego nt. Powstanie Warszawskie w oczach młodych Polaków (2006).