WAF 2023

Projekt wrocławskiej pracowni 3XA doceniony na World Architecture Festival w Singapurze

2023-12-01 16:47

Pracownia 3XA Architects zdobyła wyróżnienie na World Architecture Festival za projekt przebudowy targowiska Flora w Jeleniej Górze. Koncepcja wrocławskiego biura zyskała uznanie jury w kategorii Future Projects i konkurowała z takimi pracowniami jak Zaha Hadid Architects czy Henning Larsen.

Projekt 3XA Architects powstał w ramach konkursu architektonicznego na zagospodarowaniu terenu byłego targowiska Flora w Jeleniej Górze. Zadaniem uczestników było wykreowanie wysokiej jakości przestrzeni publicznej, łączącej funkcje handlowe oraz miejsca codziennych aktywności mieszkańców o znaczeniu lokalnym i ogólnomiejskim. Wrocławscy architekci zaproponowali obiekt z efektownymi arkadami, wewnętrznym ogrodem i placem targowym. Modularna struktura, czerpiąca z charakterystycznych arkad flankujących jeleniogórski rynek, może być zadaszeniem dla funkcji takich jak handel na świeżym powietrzu, ale również – obudowana witrynami – tworzyć zamknięte lokale – tłumaczą autorzy.

Dodają, że projektując zespół oparli się na trzech elementach, mocno osadzonych w tradycji budownictwa na terenach górskich: cokole, konstrukcji szkieletowej i dachu. Każdy z tych elementów został zinterpretowany na nowo. Ciężki cokół stanowi bazę dla wizualnie lekkiej konstrukcji szkieletowej niosącej dach. Konstrukcja szkieletowa części parterowej jest oparta na ramach żelbetowych w formie nawiązujących do arkad rynku. Dach zaprojektowano jako płaski, aby mógł umożliwić wykonanie dachu zielonego, pełniącego jednocześnie funkcję tarasu widokowego. Siatka 6 x 6 wytycza garaż podziemny oraz część usługowo-handlową oraz wyznacza wewnętrzny ogród i arkadowy podcień. Przestrzenie te z uwagi na proporcje działki są elipsami wymiarach 84 x 36m oraz 96 x 48 m. Otwarte arkady tworzą obejście dla wewnętrznego ogrodu i zadaszoną strefę wejściową do usług. Zastosowanie ram w konstrukcji szkieletowej i wspólnego modułu pozwala na wiele scenariuszy podziału powierzchni dla usług oraz handlu – czytamy w założeniach.

Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymała ostatecznie Alicja Maculewicz z Poznania. Architekci z 3XA zdobyli jednak za swój projekt wyróżnienie na odbywającym się właśnie World Architecture Festival 2023. To nie jedyny polski projekt doceniony w kategorii Future Project. Wśród finalistów znalazł się też Cave House autorstwa BXB studio Bogusław Barnaś. Jedyną polską realizacją w finale tegorocznej edycji World Architecture Festival był Teatr Letni w Szczecinie przebudowany według projektu londyńskiego studia Flanagan Lawrence.