Architektura MuratorWydarzeniaShigeru Ban we Wrocławiu

Shigeru Ban we Wrocławiu

We wrześniu do Wrocławia przyjedzie Shigeru Ban. Architekt opowie m.in. o projektach dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Wstęp wolny.

Shigeru Ban we Wrocławiu
Shigeru Ban; fot. serwis prasowy

Pierwszym po wakacyjnej przerwie wykładowcą Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na Politechnice Wrocławskiej będzie Shigeru Ban. Ten światowej sławy japoński architekt, laureat Nagrody Pritzkera z 2014 roku, wygłosi wykład „Works and Humanitarian Activities”. Opowie m.in.  o projektach dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Spotkanie odbędzie się 27 września w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej przy ul. Janiszewskiego. Wstęp wolny, obowiązuje jednak rejestracja za pośrednictwem portalu Evenea. Link do zapisów TU.

Shigeru Ban urodził się w Tokio w 1957 roku. Ukończył Southern California Institute of Architecture, a także Cooper Union School of Architecture. Zasłynął jako architekt wykorzystujący w konstrukcjach papier, karton i tekturę. To z nich tworzy budowle, które m.in. dają schronienie osobom poszkodowanym w wyniku kataklizmów czy wojen. Prowadzona przez niego od 1995 roku organizacja Voluntary Architectsʼ Network ma na koncie domy, namioty, szkoły, mosty, sale koncertowe i muzea. W 2014 roku za swoją działalność został uhonorowany Nagrodą Pritzkera.

Niedawno Shigeru Ban zaangażował się w budowę schronień dla uchodźców z Ukrainy, które powstały w Chełmie i Wrocławiu z udziałem studentów Politechniki Wrocławskiej i Lubelskiej oraz wolontariuszy. O tej inicjatywie pisaliśmy w artykule Paper Partition System Shigeru Bana tym razem dla uchodźców z Ukrainy.

Wykład Shigeru Bana „Works and Humanitarian Activities”
Kiedy:
27 września 2022 roku, godz. 17.00
Gdzie: Centrum Kongresowe Politechniki Wrocławskiej, Wrocław, ul. Janiszewskiego

Muzeum Sztuki w Aspen projektu Shigeru Bana Shigeru Ban, zdobywca tegorocznej Nagrody Pritzkera, ukończył prace nad nowym Muzeum Sztuki w Aspen. Nie licząc tymczasowego Nomadic Museum to pierwszy budynek muzealny architekta zrealizowany w Ameryce
Shigeru Ban w rozmowie z Krzysztofem Ingardenem Ludzie, którzy posiadają pieniądze dążą do wizualizacji swojej władzy za pomocą architektury. Sadzę jednak, że architekt, podobnie jak lekarz czy prawnik, jest zawodem odpowiedzialności i społecznego zaufania. To spowodowało, że zamiast tworzyć budynki dla ludzi uprzywilejowanych staram się znaleźć sposób na powiązanie działalności zawodowej z działaniem na rzecz społeczności – mówił Shieru Ban Krzysztofowi Ingardenowi w 2003 roku. Przypominamy wywiad, jaki ukazał się w cyklu „Dokąd zmierza architektura?”  w „Architekturze-murator” nr 10/2003.  
Tagi:
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.
Nie żyje architekt Balkrishna Vithaldas Doshi, zdobywca Pritzkera z 2018 roku 24 stycznia w wieku 95 lat zmarł indyjski architekt Balkrishna Doshi. Ten dawny współpracownik Louisa Kahna i Le Courbusiera w ciągu ponad sześćdziesięcioletniej kariery zyskał uznanie za etos odpowiedzialności społecznej zawartej w swoich projektach.
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Już 29 stycznia odbędzie się 31. finał WOŚP. Platforma Architecture Snob po raz kolejny włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Wśród tegorocznych licytacji m.in. spacer po targowisku Bakalarska z architektką Aleksandrą Wasilkowską, projekt domu do 150 m², który przygotuje Pracownia nad Wartą czy wizyta w ikonicznej Arce Roberta Koniecznego i biurze projektanta w Unikato.
Gdynia: dekonstrukcja mitu. Rozmowa z Grzegorzem Piątkiem Deweloperzy i architekci koniecznie chcą budować w Gdyni białe budynki, bo mówiło się o przedwojennym mieście, że było białe. A jak tłumaczę w książce, wcale białe nie było – mówi Grzegorz Piątek, laureat Paszportu POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.