Architektura MuratorWydarzeniaShigeru Ban we Wrocławiu

Shigeru Ban we Wrocławiu

We wrześniu do Wrocławia przyjedzie Shigeru Ban. Architekt opowie m.in. o projektach dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Wstęp wolny.

Shigeru Ban we Wrocławiu
Shigeru Ban; fot. serwis prasowy

Pierwszym po wakacyjnej przerwie wykładowcą Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na Politechnice Wrocławskiej będzie Shigeru Ban. Ten światowej sławy japoński architekt, laureat Nagrody Pritzkera z 2014 roku, wygłosi wykład „Works and Humanitarian Activities”. Opowie m.in.  o projektach dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Spotkanie odbędzie się 27 września w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej przy ul. Janiszewskiego. Wstęp wolny, obowiązuje jednak rejestracja za pośrednictwem portalu Evenea. Link do zapisów TU.

Shigeru Ban urodził się w Tokio w 1957 roku. Ukończył Southern California Institute of Architecture, a także Cooper Union School of Architecture. Zasłynął jako architekt wykorzystujący w konstrukcjach papier, karton i tekturę. To z nich tworzy budowle, które m.in. dają schronienie osobom poszkodowanym w wyniku kataklizmów czy wojen. Prowadzona przez niego od 1995 roku organizacja Voluntary Architectsʼ Network ma na koncie domy, namioty, szkoły, mosty, sale koncertowe i muzea. W 2014 roku za swoją działalność został uhonorowany Nagrodą Pritzkera.

Niedawno Shigeru Ban zaangażował się w budowę schronień dla uchodźców z Ukrainy, które powstały w Chełmie i Wrocławiu z udziałem studentów Politechniki Wrocławskiej i Lubelskiej oraz wolontariuszy. O tej inicjatywie pisaliśmy w artykule Paper Partition System Shigeru Bana tym razem dla uchodźców z Ukrainy.

Wykład Shigeru Bana „Works and Humanitarian Activities”
Kiedy:
27 września 2022 roku, godz. 17.00
Gdzie: Centrum Kongresowe Politechniki Wrocławskiej, Wrocław, ul. Janiszewskiego

Muzeum Sztuki w Aspen projektu Shigeru Bana Shigeru Ban, zdobywca tegorocznej Nagrody Pritzkera, ukończył prace nad nowym Muzeum Sztuki w Aspen. Nie licząc tymczasowego Nomadic Museum to pierwszy budynek muzealny architekta zrealizowany w Ameryce
Shigeru Ban w rozmowie z Krzysztofem Ingardenem Ludzie, którzy posiadają pieniądze dążą do wizualizacji swojej władzy za pomocą architektury. Sadzę jednak, że architekt, podobnie jak lekarz czy prawnik, jest zawodem odpowiedzialności i społecznego zaufania. To spowodowało, że zamiast tworzyć budynki dla ludzi uprzywilejowanych staram się znaleźć sposób na powiązanie działalności zawodowej z działaniem na rzecz społeczności – mówił Shieru Ban Krzysztofowi Ingardenowi w 2003 roku. Przypominamy wywiad, jaki ukazał się w cyklu „Dokąd zmierza architektura?”  w „Architekturze-murator” nr 10/2003.  
Tagi:
Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Nie żyje architekt Stanisław Fijałkowski 13 września w wieku 88 lat zmarł architekt Stanisław Fijałkowski, autor m.in. Biblioteki Narodowej w Warszawie, Collegium KUL w Lublinie, a także ponad 30 szkół podstawowych, kilkunastu kościołów oraz wielu ambasad i konsulatów RP. Przypominamy wywiad, jakiego udzielił „Architekturze-murator” w 2014 roku.
Leszek Zdek: w stronę lepszej architektury Najnowsze wystawa w Muzeum Architektury prezentuje najważniejsze projekty i realizacje wrocławskiego architekta Leszka Zdeka. Jak podkreślają kuratorzy, Aleksandra Czupkiewicz i Łukasz Wojciechowski, projektant zawsze szukał przestrzeni na ulepszenie architektury, na lepsze przystosowanie jej do potrzeb użytkowników i na odrobinę artyzmu.
Wnętrza pracowni REFORM Architekt: zaglądamy do biura Marcina Tomaszewskiego Wnętrza pracowni architektonicznej bywają manifestem postawy twórczej i autorskim showroomem ukazującym potencjał zespołu. Nowo ukończone biuro łódzkiego studia REFORM Architekt jest tego doskonałym przykładem.
Poszukiwany Doradca Architektoniczny Polski oddział szwajcarskiej firmy IGP Pulvertechnik, wiodącego europejskiego producenta farb proszkowych, poszukuje osoby na stanowisko Doradcy Architektonicznego.
Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy Osiemnastowieczny zespół pałacowy w Rokietnicy ma szansę stać się regionalnym centrum edukacyjnym, promującym m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Za projektem stoi 24-letnia architektka Natalia Gnoińska, prawnuczka dawnych właścicieli Rokietnicy.