Architektura MuratorRealizacjeOsiedle Żoliborz Artystyczny w Warszawie

Osiedle Żoliborz Artystyczny w Warszawie

W nawiązaniu do żoliborskich tradycji kolejne kwartały osiedla powstały wokół centralnie usytuowanej agory z charakterystyczną dominantą na zakończeniu osi widokowej – pisze Hubert Trammer.

Osiedle Żoliborz Artystyczny w Warszawie
Widok z pasażu Janusza Morgensterna – ogólnodostępna przestrzeń między dwoma kwartałami (kolonią Jerzego Kawalerowicza i kolonią Jerzego Mierzejewskiego). Na zamknięciu widoczny budynek dominanta z charakterystycznymi, poprzesuwanymi względem siebie pierścieniami obszernych balkonów. Fot. Marcin Czechowicz
Osiedle Żoliborz ArtystycznyWarszawa, rejon ulic Powązkowskiej, Elbląskiej, Placu Czesława Niemena
AutorzyMąka.Sojka.Architekci, architekci Maciej Mąka, Radosław Sojka
Współpraca autorskaarchitekci prowadzący Łukasz Stanaszek (bud. A,B,C,D,E,F), Artur Paczkowski (bud. G,H,I), Katarzyna Ostaszewska (bud. G), Grzegorz Pyzikiewicz (bud. H, I, J), Adam Nieduszyński (bud. K, L), Jarosław Ptaszyński (bud. K, L), Agnieszka Jóźwiak (bud. M), Kacper Matysiak (bud. M), Michał Grotek
Koncepcja urbanistyczna:Konrad Hałasa
Architektura wnętrzMąka.Sojka. Architekci
Architektura krajobrazuarchitekt krajobrazu Robert Nowicki
KonstrukcjaARBO Projekt (budynki A-F), TMJ Projekt (budynki G-M)
Generalny wykonawcaEiffage Polska, Unibep
InwestorDom Development
Powierzchnia terenu98882.0 m²
Powierzchnia zabudowy26553.0 m²
Powierzchnia użytkowa96622.0 m²
Powierzchnia całkowita:226 852 m² (w tym nadziemna: 163 574 m²)
Kubatura:ok. 794 500 m³ (w tym nadziemna: ok. 546 000 m³)
Powierzchnia mieszkań:od 30 m² do 173 m²
Projekt (data)2011-2016
Data realizacji (początek)2011
Data realizacji (koniec)2017
Koszt inwestycjinie podano
BILT – dom, który zmienia się wraz z użytkownikami [WIDEO] Holenderska pracownia Sluijmer Architectuur zaprojektowała zeroenergetyczny dom modułowy, który użytkownicy sami mogą dostosowywać do zmieniających się w czasie potrzeb.
Żółty blok w Szwecji Zespół dwóch budynków mieszkalnych Fjärilen znalazł się na krótkiej liście nagrody Stålbyggnadspriset 2017 przyznawanej co dwa lata przez Szwedzki Instytut Konstrukcji Stalowych. Projekt opracowała pracownia Belatchew Arkitekter.
Zespół mieszkaniowy Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej Na zlecenie Międzyzakładowej Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa Biuro Projektowe Małeccy opracowało koncepcję zespołu, w którym znajdą się m.in. mieszkania dwu- i trzypoziomowe.
Zespół mieszkalny Habitat’67 kończy 50 lat Jeden z najsłynniejszych zespołów mieszkalnych świata – Habitat’67 zaprojektowany przez Moshe Safdiego obchodzi 50-lecie istnienia. Z tej okazji przypominamy jego historię oraz znaczenie, jakie odegrał dla późniejszej architektury.
Budynki mieszkalne Dune II w Mielnie Podczas realizacji zespołu architekci starali się w maksymalnym stopniu wykorzystać walory działki położonej niecałe 100 metrów od morza. Projektując Dune, zachowali większość drzew i pofalowaną wydmową rzeźbę terenu, planowane wycinki ograniczając do minimum – o budowie kompleksu i wyzwaniach wiążących się z jego usytuowaniem na podłożu charakteryzującym się silnymi przewarstwieniami gruntów nośnych i nienośnych oraz bardzo wysokim poziomem wód podziemnych – pisze Marek Sietnicki.
Starter 2 czyli mikroapartamenty we Wrocławiu Po sukcesie pierwszego Startera, w którym wszystkie mieszkania zostały sprzedane, wrocławska pracownia AP Szczepaniak zaprojektowała drugi budynek mieszkalny z mikroapartamentami. Powstanie 168 mieszkań, których wielkość waha się od 13 do 37 m2.