Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

Biuro Projektów Kazimierski i Ryba
Biuro Projektów Kazimierski i Ryba
Biuro Projektów Kazimierski i Ryba
sp.j.
ul. Żytnia 16 F
01-014 Warszawa
tel. 632-32-02
e-mail: biuro@kir-architekci.com
www.kir-architekci.com

Kazimierski i Ryba to pracownia założona w 1990 roku. Ich architektura nie jest gwiazdorska ani ikoniczna, za to uzupełnia tkankę miejską i pełni rolę miastotwórczą. Architekci deklarują przywiązanie do kreowania przestrzeni publicznej wokół projektowanych przez siebie budynków, tak jak w Atrium Business Center, jednym z pierwszych tego typu obiektów w stolicy. Największym, rozłożonym na lata projektem jest realizowana od 1994 roku ponad 600-metrowa zachodnia pierzeja alei Jana Pawła II w Warszawie, w której skład wchodzą między innymi postmodernistyczny biurowiec Atrium Plaza (Ulubieniec Warszawy 1989-1995 w plebiscycie czytelników „A-m”) , otwarty w 2003 roku hotel Westin („A-m” 5/04) oraz biurowiec Deloitte House – pierwszy w Polsce budynek, który otrzymał od Komisji Europejskiej certyfikat GreenBuilding (realizacja 2009).

Andrzej Ryba

Andrzej Ryba

Tomasz Kazimierski

Tomasz Kazimierski

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2021 – finaliści Jury 7. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy nominowało w konkursie 18 realizacji. Teraz głos mają mieszkańcy. Swoich faworytów można wybierać do 21 maja.
Lider Dostępności 2021 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich już po raz szósty doceniły obiekty i przestrzenie publiczne w Polsce najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wśród laureatów znalazł się też architekt Krzysztof Chwalibóg: jeden z pionierów projektowania uniwersalnego w Polsce.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2021 – zgłoś realizację lub wydarzenie! Od 22 lutego do 8 marca można przesyłać zgłoszenia do 7. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Podpowiadamy, jakie realizacje ukończono i jakie wydarzenie architektoniczne miały miejsce w stolicy w 2020 roku.
EU Mies Award 2022: polskie nominacje Znamy pełną listę oficjalnych nominacji do EU Mies van der Rohe Award 2022. Polskę reprezentuje w tym gronie rekordowa liczba 25 realizacji autorstwa kilkudziesięciu zespołów!
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Nowe stacje metra projektu biura Kazimierski i Ryba oraz Archinauci już otwarte Otwarto trzy nowe stacje metra na warszawskiej Woli. Ich wystrój nawiązuje do najbardziej charakterystycznych miejsc związanych z przeszłością dzielnicy. Prezentujemy nowe stacje metra autorstwa Biura Projektów Kazimierski i Ryba oraz Archinauci.
Biurowiec Central Point w Warszawie U zbiegu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej powstaje wysokościowiec projektu biur Kazimierski i Ryba oraz Arquitectonica.
Historia budowy II linii metra – o wyzwaniach, jakie stanęły przed architektami i wykonawcą Tomasz Żylski W założeniach konkursu na uproszczony projekt centralnego odcinka drugiej linii metra zapisano m.in. że zwycięzca przygotuje wielobranżowy projekt koncepcyjny oraz będzie sprawował nadzór autorski nad jego zgodnością z projektem budowlanym opracowanym przez wykonawcę.
Przemiany na Woli – Warszawski Dziki Zachód 2005-2015 Dziki Zachód, zlokalizowana w pobliżu centrum stolicy część Woli, to obecnie największy plac budowy w Polsce. Prezentujemy ważniejsze inwestycje ostatniego dziesięciolecia oraz te, które są nadal w planach.