Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

Kuczia Piotr
Kuczia Piotr
Kuczia Piotr
ul. Osningstrasse 34
49082 Osnabrück
tel. 49 1639295050
e-mail: info@kuczia.com
www.kuczia.com

Piotr Kuczia jest ekspertem w dziedzinie projektowania budynków solarnych i zrównoważonych, dwukrotnym laureatem GRAND PRIX Architektura Roku Województwa Śląskiego. Wkrótce po uzyskaniu dyplomu gliwickiego Wydziału Architektury (1990) wyjechał do Niemiec i prowadzi obecnie praktykę w Osnabrücku. Równolegle do własnej działalności projektowej od lat współpracuje z niemiecką pracownią agn-GRUPPE. Od kilku lat buduje znów w rodzinnych stronach, na Śląsku. Najsłynniejszy jego projekt domEKoLOGICZNY (2007) nad Jeziorem Łąckim odniósł wiele krajowych i międzynarodowych sukcesów, był m.in. nominowany do nagrody Miesa van der Rohe, znalazł się w finale prestiżowych Zumtobel Award, WAN House Of The Year Competitioin, Archibau Award i życie w Architekturze 2000-2012, zdobył I miejsce w berlińskim konkursie na najlepszą fasadę i wyróżnienia w konkursach Systaic i Polish Green Building Council. Jego autorskie projekty wielokrotnie były prezentowane na krajowych i europejskich wystawach oraz publikowane w renomowanych czasopismach i ponad czterdziestu książkach na pięciu kontynentach. Był jurorem w kilkunastu konkursach, aktywnym uczestnikiem międzynarodowych warsztatów architektonicznych i konferencji, wykładał na kilku polskich uczelniach i jest autorem licznych publikacji na temat architektury zrównoważonej oraz wydanej w Niemczech książki: „Educating Buidlings – Learning Sustainability Through Displayed Design”.

Piotr Kuczia

Piotr Kuczia

Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Kolejka Sunglider projektu polsko-niemieckiego zespołu pod wodzą Piotra Kuczi z nagrodą Designer Of The Year Projekt proekologicznej kolejki miejskiej Sunglider zdobył jedną z dwóch głównych nagród w nowojorskim konkursie NY Product Design Awards. Autorzy, polsko-niemiecki zespół pod wodzą Piotra Kuczi, pokonali ponad 500 konkurentów z całego świata.
All in One Apartment, czyli wnętrze wielofunkcyjne projektu Piotra Kuczi Jedno pomieszczenie i kilka różnych funkcji – sypialnia, domowe biuro, typowy pokój dzienny i salon, w którym możemy przyjmować gości. Architekt Piotr Kuczia zaprojektował wnętrze mikroapartamentu, którego przestrzeń można przearanżować w zależności od potrzeb i... nastroju.  
Jedno pomieszczenie i kilka różnych funkcji – sypialnia, domowe biuro, typowy pokój dzienny i salon, w którym możemy przyjmować gości. Architekt Piotr Kuczia zaprojektował wnętrze mikroapartamentu, którego przestrzeń można przearanżować w zależności od potrzeb i... nastroju.
Pawilon Polski na Expo w Dubaju: nowe zdjęcia Projekt pawilonu Polski na Expo w Dubaju został wyłoniony w konkursie z 2018 roku. Wygrała pracownia WXCA, proponując wykorzystanie na zewnątrz i w środku obiektu instalacji kinetycznych mających przywodzić na myśl stada ptaków. Mamy nowe zdjęcia pawilonu Polski na Expo w Dubaju.
DtEA 2021 – wyniki konkursu Design that Educates Awards Rozstrzygnięto trzecią edycję międzynarodowego konkursu Design that Educates Awards. Obok realizacji z całego świata znalazły się też dwa projekty z Polski!
Kim jest architekt? Film promujący pierwszą dyskusję z cyklu Wartości w Architekturze Dariusz Kozłowski, Roman Rutkowski, Piotr Kuczia, Rafał Sieraczyński, Zbigniew Maćków i Liliana Krzycka. Zawodowe wyzwania. Pokoleniowe i własne. Zobacz film promujący pierwszą dyskusję z cyklu Wartości w Architekturze.
Architektura z recyklingu Żyjemy w czasach, kiedy po raz pierwszy o ponownym wykorzystaniu zużytych materiałów do budowy, nie decydują względy ekonomiczne lub praktyczne, lecz pobudki ideologiczne. Dziś intencją staje się oszczędzanie zasobów i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. O najciekawszych przykładach architektury z recyklingu na świecie pisze architekt Piotr Kuczia, autor kilku domów, które powstały z materiałów rozbiórkowych.
DtEA 2020 – wyniki konkursu Design that Educates Awards Rozstrzygnięto drugą edycję międzynarodowego konkursu Design that Educates Awards. Obok realizacji takich pracowni jak Bjarke Ingels Group czy Diller Scofidio + Renfro znalazło się też siedem projektów z Polski!
Kryzys w architekturze. Jak polska architektura odczuła kryzys ekonomiczny 2009 roku: Stiasny, Piątek, Jasica Kryzys w architekturze oznaczać może drastyczny spadek nowych inwestycji, a co za tym idzie – zamykanie pracowni architektonicznych. A jak było w przeszłości? Czy spełniły się przewidywania analityków po ostatniej recesji? Jak polska architektura odczuła kryzys ekonomiczny 2009 roku? Przypominamy teksty Grzegorza Stiasnego, Grzegorza Piątka i  Pawła Jasicy opublikowane w „A-m” 01/2010.
Laka Competition: Architecture that Reacts 2020 – wyniki konkursu Ponad 350 uczestników z 40 krajów zgłosiło swoje pomysły do tegorocznej edycji Laka Competition: Architecture that Reacts. Główną nagrodę otrzymał projekt The Ark, stanowiący odpowiedź na problem podnoszenia się poziomu mórz i oceanów.