Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

mech.build
mech.build
mech.build
al. Niepodległości 227/233, lok.9
02-287 Warszawa
tel. +48 604 698 396 (Jan Dowgiałło)
tel. +48 604 443 566 (Anna Zawadzka-Sobieraj)
e-mail: mech@mech.build
https://mech.build/

Założycielami pracowni mech.build są architekci Jan Dowgiałło i Anna Zawadzka-Sobieraj, pełnomocnik ds. budownictwa naturalnego OW SARP. Oboje są członkami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego i Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP. Biuro specjalizujemy się w projektowaniu obiektów zrównoważonych, przyjaznych człowiekowi i naturze. Projektuje budynki o konstrukcji drewnianej, domy szkieletowe, prefabrykowane, modułowe, wykorzystując przy tym całe spektrum zdrowych i ekologicznych materiałów, takich jak: drewno, słoma, glina i tynki gliniane, beton konopny, celuloza, ziemia ubijana czy wełna drzewna.

Anna Zawadzka Sobieraj

wspólniczka

Jan Dowgiałło

wspólnik
Plany na przyszłość: reaktywacja Kultowa wystawa „Plany na przyszłość”,  prezentująca projekty i koncepcje dla Warszawy, będzie od teraz organizowana przez stołeczny SARP. Wernisaż tegorocznej ekspozycji już 1 lipca! Zobaczymy ponad 60 projektów autorstwa 45 pracowni architektonicznych.
Z archiwum „Architektury”: architektura samorzutna W cyklu „Z archiwum” publikujemy dwa artykuły na temat tzw. architektury samorzutnej, czyli realizowanej metodami gospodarskimi na własne potrzeby, zwykle bez udziału architekta: tekst popularyzatora tego pojęcia Jana Minorskiego z 1963 roku i Andrzeja Rzymkowskiego z roku 1964 roku. O współczesny komentarz do materiału poprosiliśmy Annę Zawadzką-Sobieraj.
Modelowy dom neutralny klimatycznie dla Mazowsza: wyniki konkursu Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz warszawski oddział SARP ogłosiły wyniki konkursu na projekt wzorcowego domu neutralnego klimatycznie, inspirowanego tradycyjną architekturą regionu. Przyznano 10 równorzędnych nagród.
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2021 Koncepcja przebudowy domu w duchu zero waste od Maćków Pracownia Projektowa, projekty ekoelewacji od mech.build i Molecule Architecture czy konsultacje od pracowni Małeccy, OVO Grąbczewscy i Demirg to tylko niektóre z usług, które można wylicytować w ramach tegorocznej akcji „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.
Pierwszy Płaskowyż Klimatyczny Sztuki Współczesnej Sztuka, aktywizm, architektura, nauka i ekonomia podczas trzech dni spotkań w warszawskiej galerii Propaganda. W programie m.in. dyskusja o ekologicznych alternatywach betonu z reprezentantami Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
Instrukcja dla aktywisty Wykorzystując swoje doświadczenia w odzyskiwaniu przestrzeni publicznych dla mieszkańców, katowicka Fundacja Napraw Sobie Miasto wydała w ubiegłym roku serię ilustrowanych instrukcji w opracowaniu Pawła Jaworskiego zatytułowanych Jak przejąć kontrolę nad światem, zaczynając od swojego podwórka. Pięć książeczek zawiera informacje na temat możliwych form zaangażowania się na rzecz zmiany otoczenia. Serii towarzyszy broszura, w której opisano przykłady pięciu interwencji w różnych miastach Polski.
Festiwal Naturalnego Budowania w Warszawie Już 24 i 25 czerwca odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Naturalnego Budowania. W programie warsztaty i dyskusje na temat wykorzystywania słomy, gliny, konopi oraz innych naturalnych, niskoprzetworzonych i odnawialnych materiałów do wznoszenia domów.
PLGBC Green Building Symposium - relacja 6 października 2015 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie już odbyła się konferencja PLGBC Green Building Symposium. Hasło przewodnie piątej edycji wydarzenia to Zdrowie, komfort i produktywność, czyli prawdziwe zyski płynące z zielonego budownictwa.