Okładka Miesięcznik Architektura 07/2011

i

Autor: Archiwum Architektury

Miesięcznik Architektura 07/2011

2011-06-20 13:19

Wydanie Miesięcznika Architektura Murator - lipiec 2011

Ewa Porębska

i

Autor: Archiwum Architektury

W bieżącym numerze publikujemy wyniki kolejnego, 12. już konkursu studenckiego „Architektury-murator”. Biorąc pod uwagę, że w sumie wzięło w nim udział przeszło 6000 studentów, postanowiliśmy przyjrzeć się zawodowym losom przynajmniej niektórych uczestników i laureatów dotychczasowych edycji. Dziś większość z nich odnosi kolejne sukcesy – są właścicielami architektonicznych biur, zajmują się grafiką, pracą naukową i dydaktyczną; ale są wśród nich także animatorzy kultury i muzycy. Szkicowy portret uczestników – w wykonaniu współorganizatora konkursu Krzysztofa Zięby – na stronie 82 naszego miesięcznika. Ewa P. Porębska

SPIS TREŚCI

INFORUM

Polskie metropolie pod lupą

Wszechobecne rankingi i zestawienia na temat jakości życia, poziomu rozwoju czy atrakcyjności inwestycyjnej poszczególnych miast i regionów są dziś nie tylko źródłem wiedzy, ale też instrumentem gry o ich konkurencyjność. Najnowszy raport dotyczący 11 polskich metropolii opracowali analitycy z firmy audytorsko-doradczej PwC. Ich zdaniem przed naszymi miastami nigdy w historii nie rysowały się szanse tak ogromne, a jednocześnie tak realne jak dziś.

Autor tekstu: Dawid Hajok, il. Agata Malinowska

KONKURS

Konkurs studencki „Architektury-murator”

Organizowany przez naszą redakcję od 1998 roku konkurs studencki  jest obecnie w Polsce jednym z najbardziej popularnych w swojej kategorii i jedynym odbywającym się cyklicznie przez kolejne lata. Zadanie stawiane młodym projektantom zmieniało się za każdym razem, zawsze jednak dotyczyło miasta i form architektonicznych wpisanych w jego kontekst. W tym numerze prezentujemy prace nagrodzone w tegorocznej edycji i sylwetki kilkunastu z licznego grona jego laureatów, którzy dziś prowadzą już własne pracownie, zwyciężają w międzynarodowych konkursach, są krytykami architektury, ale też rysownikami czy muzykami.    

Autor tekstu: Krzysztof Zięba, fot. KALBAR, laureaci XII edycji konkursu pt. Piknik w mieście

TECHNIKA

Architektura poprzez technikę. Metropol Parasol – drewniany pawilon w Sewilli

(Autorzy: J. MAYER H. Architects)

Obiekt powstał w ramach projektu rekompozycji sewilskiego Plaza de la Encarnación. Wysoka na 28 metrów drewniana konstrukcja tworzy ażurowe zadaszenie o rozmiarach 75 x 150 metrów nad wyniesioną posadzką. Na samej górze znalazł się taras widokowy i restauracja, a pod powierzchnią placu funkcje usługowe oraz muzeum archeologiczne z ruinami zabudowy z czasów rzymskich. W celu zabezpieczenia drewna wykorzystano specjalną technologię dodatkowej impregnacji powierzchniowej – pokryto je natryskowo 2-3 milimetrową warstwą dwukomponentowego poliuretanu.

Autor tekstu: Maciej Lewandowski, na podstawie materiałów od biur J. MAYER H. Architects, Arup oraz Finforest Merk,  fot. Metropol Parasol 48_©Hufton+Crow 

OKŁADKA

Choć pochodząca z Płotów Ada Buchholc (ur. 1987) dopiero w tym roku obroniła dyplom (serię plakatów do pierwszych zagranicznych seriali emitowanych w TVP po upadku PRL) na Wydziale Grafiki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, jej ilustracje już od dawna można oglądać na łamach m.in. „Przekroju”, „Bluszczu”, „Newsweeka”, „Twojego Stylu”, „GaGi” i „Res Publiki Nowej”. Oprócz grafiki wydawniczej i projektowania plakatów rysuje komiksy; jej prace można było oglądać w ubiegłym roku  na indywidualnych wystawach w Poznaniu (w Gazeta Cafe oraz w Coffilii) Warszawie (Ilustracja PL 2010) i Krakowie (Krótkie historie 2010). Ostatnio inspirują ją obrazy Johna Wesleya, komiksy Igora Hofbauera, amerykański pop-art oraz twórczość artystów polskiej szkoły plakatu. Nie wyobraża sobie życia bez morza i muzyki The Smiths. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

www.buchholc.blogspot.com

PREZENTACJE

Klub Sportowy Deski w Warszawie

Klub Deski wtapiając się w dziką nadwiślańską przyrodę jest kolejnym po Bibliotece Uniwersyteckiej i Centrum Nauki Kopernik głosem w dyskusji jaki charakter powinna mieć architektura powstająca tuż nad rzeką.

Klub sportowy Deski w Warszawie

(Autorzy: Bulanda, Mucha – Architekci, architekci Andrzej Bulanda, Włodzimierz Mucha, Jacek Chyrosz)

Dwukondygnacyjna budowla wpisuje się w klimat nadrzecznych przystani. Stanowi przedłużenie mało efektownej drewnianej budy – poprzedniej siedziby Desek. Andrzej Bulanda, współautor nowego budynku, a jednocześnie od 20 lat członek klubu, darzy ją tak dużym sentymentem, że postanowił uwznioślić za pomocą dodania do niej podobnej w ogólnym wyrazie, acz cywilizowanej i eleganckiej architektury. Żaden budynek nie dominuje stylistycznie; oba na wysokości pierwszej kondygnacji spięto obszernym tarasem stanowiącym rodzaj atrakcyjnej przestrzeni publicznej.

Autor tekstu: Krzysztof Mycielski, fot. Wojciech Kryński, stary i nowy budynek klubu widziany spod wału przeciwpowodziowego od strony Wisły