Architektura MuratorKonkursyBudynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie – wyniki konkursu

Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie – wyniki konkursu

Urząd m.st. Warszawy rozstrzygnął konkurs na projekt budynku wielorodzinnego w Rembertowie. Zwyciężył projekt Damiana Florczykiewicza i Mateusza Mindziaka.

Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie – wyniki konkursu
Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie, proj. Damian Florczykiewicz i Mateusz Mindziak

W jury pod przewodnictwem Marka Mikosa z Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju znaleźli się architekci Paweł Majkusiak, Beata Marczak-Wacławek, Ewa Podhorska-Michalczuk, Marta Zabłudowska-Kubicz, Ewa Tołwińska oraz Agnieszka Kądeja, burmistrz dzielnicy Rembertów. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie nowego budynku wielorodzinnego z usługami i garażem w parterze przy skrzyżowaniu ul. Cyrulików i Republikańskiej. W obiekcie należało przewidzieć co najmniej 24 mieszkania komunalne o powierzchni od 30 do 40 m2 oraz część usługową o powierzchni ok. 100 m2 z możliwością podziału na mniejsze lokale, a w obrębie działki również dojazdy, drogi dojścia oraz zieleń i obiekty małej architektury. Maksymalny planowany łączny koszt wykonania prac nie mógł przy tym przekroczyć kwoty 6,7 mln zł brutto (wraz z kosztem dokumentacji projektowej i nadzorów autorskich).

Spośród 20 projektów nadesłanych na konkurs sędziowie wybrali koncepcję Damiana Florczykiewicza i Mateusza Mindziaka, doceniając jej syntetyczną i powściągliwą formę. Dzięki zastosowaniu uskoków i tąpnięć w bryle możliwe jest stworzenie atrakcyjnej i zróżnicowanej typologii mieszkań z tarasami oraz ogródkami zewnętrznymi – uzasadniali

Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie – wyniki konkursu
Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie, proj. Damian Florczykiewicz i Mateusz Mindziak, I nagroda

Drugie miejsce przyznano pracowni 22Architekci, w składzie: Wojciech Conder, Aleksander Drzewiecki, Maciej Kowalczyk, Michał Tatjewski, Aleksandra Zubelewicz, Michał Bala, Alicja Kanigowska, Weronika Misiak i Tomasz Saracen. Jury zwróciło uwagę na atrakcyjną pod względem przestrzennym koncepcję zagospodarowania działki z wykorzystaniem rozdrobnionej bryły i ciekawie rozwiązaną strefę wejściowa z kameralnym patio i wyniesionym ponad poziom terenu podwórkiem-ogrodem. Wartością pracy jest konsekwencja w poszukiwaniach rozwiązań umożliwiających stworzenie wysokiej jakości przestrzeni wspólnych zarówno na kondygnacjach mieszkalnych, jak również w strefie wejść do budynku – pisali w uzasadnieniu.

Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie – wyniki konkursu
Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie, proj. 22Architekci, II nagroda

Trzecią nagrodę równorzędnie otrzymały pracownie POTE Architekci z Gdańska (Paweł Szczygieł, Karol Mikulski, Ewa Gizler, Joanna Szulfer, Stanisław Łuszcz) oraz Inicjatywa Projektowa (Piotr Straszak, Mikołaj Zdanowski, Szymon Chwazik, Marta Możdzyńska).

Przyjęta w projekcie koncepcja budynków galeriowych zwraca uwagę niebanalnym rozwiązaniem komunikacji pionowej pozwalającym ograniczyć wysokość projektowanej zabudowy. Zewnętrze galerie – balkony tworzą atrakcyjną przestrzeń wspólną dla mieszkańców – oceniało jury pracę biura POTE Architekci.

Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie – wyniki konkursu
Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie, proj. POTE Architekci, III nagroda równorzędna

Projekt Inicjatywy Projektowej doceniono z kolei za wnikliwe studia struktury lokalnej zabudowy, które doprowadziły autorów do kameralnego rozwiązania przestrzennego. Rozbicie bryły budynku na trzy kubatury pozwala na optyczne zmniejszenie skali budynku – stwierdziło jury, zwracając jednak uwagę na budzącą nieco wątpliwości historyzująca formę zaproponowanych rozwiązań architektonicznych.

Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie – wyniki konkursu
Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie, proj. Inicjatywa Projektowa, III nagroda równorzędna

Wystawę prac konkursowych można oglądać w Urzędzie Dzielnicy Rembertów do 22 listopada, dyskusja pokonkursowa odbędzie się w tym samym miejscu 5 listopada o godz. 18.00.

Czy wyłanianie projektów miejskich mieszkaniówek w konkursach stanie się standardem? W ubiegłym roku konkurs na projekt budynku mieszkalno-usługowego rozstrzygnęły na przykład władze Rybnika.

Ogólnopolski konkurs Współczesna sztuka użytkowa dla Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej Koło Naukowe Architektury Współczesnej Politechniki Lubelskiej ogłasza ogólnopolski konkurs dla uczniów i studentów „Współczesna sztuka użytkowa dla Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej”.
Trwa konkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone ozaprasza do udziału w drugiej edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe dotyczące szeroko rozumianej problematyki zielonych dachów lub ścian.
Gdyński Modernizm w Obiektywie: konkurs fotograficzny Trwa 12. edycja konkursu fotograficznego Gdyński Modernizm w Obiektywie 2022. Zgłoszenia do 12 sierpnia.
Top Woman in Real Estate 2022: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu Top Woman in Real Estate 2022. Wśród nagrodzonych po raz pierwszy mężczyzna!
Konkurs na najpiękniejsze wizualizacje z drzwiami DRE Supreme by K. Miruć Jesteś projektantem, architektem, grafikiem lub designerem? Umiesz tworzyć piękne wizualizacje wnętrz? Koniecznie weź udział w konkursie organizowanym przez DRE! Stwórz wizualizację z drzwiami z linii DRE Supreme by K. Miruć i wygraj nawet 10 000 złotych. Zgłoszenia można wysyłać do 16 maja.
Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu o ekobudownictwie Jesteś studentem i interesujesz się ekologicznymi rozwiązaniami? Jeszcze tylko do 14 marca możesz zgłosić się do konkursu. Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu ciekawego i ekologicznego rozwiązania, które może wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy.  Możesz je wykonać za pomocą infografiki, krótkiego filmu lub tekstu. Zaprezentowane przez Ciebie rozwiązanie może być zarówno Twoim autorskim pomysłem, jak i koncepcją, która jest już powszechnie stosowana. Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z krótką listą inspiracji.