Architektura MuratorKonkursyBudynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie – wyniki konkursu

Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie – wyniki konkursu

Urząd m.st. Warszawy rozstrzygnął konkurs na projekt budynku wielorodzinnego w Rembertowie. Zwyciężył projekt Damiana Florczykiewicza i Mateusza Mindziaka.

Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie – wyniki konkursu
Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie, proj. Damian Florczykiewicz i Mateusz Mindziak

W jury pod przewodnictwem Marka Mikosa z Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju znaleźli się architekci Paweł Majkusiak, Beata Marczak-Wacławek, Ewa Podhorska-Michalczuk, Marta Zabłudowska-Kubicz, Ewa Tołwińska oraz Agnieszka Kądeja, burmistrz dzielnicy Rembertów. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie nowego budynku wielorodzinnego z usługami i garażem w parterze przy skrzyżowaniu ul. Cyrulików i Republikańskiej. W obiekcie należało przewidzieć co najmniej 24 mieszkania komunalne o powierzchni od 30 do 40 m2 oraz część usługową o powierzchni ok. 100 m2 z możliwością podziału na mniejsze lokale, a w obrębie działki również dojazdy, drogi dojścia oraz zieleń i obiekty małej architektury. Maksymalny planowany łączny koszt wykonania prac nie mógł przy tym przekroczyć kwoty 6,7 mln zł brutto (wraz z kosztem dokumentacji projektowej i nadzorów autorskich).

Spośród 20 projektów nadesłanych na konkurs sędziowie wybrali koncepcję Damiana Florczykiewicza i Mateusza Mindziaka, doceniając jej syntetyczną i powściągliwą formę. Dzięki zastosowaniu uskoków i tąpnięć w bryle możliwe jest stworzenie atrakcyjnej i zróżnicowanej typologii mieszkań z tarasami oraz ogródkami zewnętrznymi – uzasadniali

Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie – wyniki konkursu
Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie, proj. Damian Florczykiewicz i Mateusz Mindziak, I nagroda

Drugie miejsce przyznano pracowni 22Architekci, w składzie: Wojciech Conder, Aleksander Drzewiecki, Maciej Kowalczyk, Michał Tatjewski, Aleksandra Zubelewicz, Michał Bala, Alicja Kanigowska, Weronika Misiak i Tomasz Saracen. Jury zwróciło uwagę na atrakcyjną pod względem przestrzennym koncepcję zagospodarowania działki z wykorzystaniem rozdrobnionej bryły i ciekawie rozwiązaną strefę wejściowa z kameralnym patio i wyniesionym ponad poziom terenu podwórkiem-ogrodem. Wartością pracy jest konsekwencja w poszukiwaniach rozwiązań umożliwiających stworzenie wysokiej jakości przestrzeni wspólnych zarówno na kondygnacjach mieszkalnych, jak również w strefie wejść do budynku – pisali w uzasadnieniu.

Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie – wyniki konkursu
Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie, proj. 22Architekci, II nagroda

Trzecią nagrodę równorzędnie otrzymały pracownie POTE Architekci z Gdańska (Paweł Szczygieł, Karol Mikulski, Ewa Gizler, Joanna Szulfer, Stanisław Łuszcz) oraz Inicjatywa Projektowa (Piotr Straszak, Mikołaj Zdanowski, Szymon Chwazik, Marta Możdzyńska).

Przyjęta w projekcie koncepcja budynków galeriowych zwraca uwagę niebanalnym rozwiązaniem komunikacji pionowej pozwalającym ograniczyć wysokość projektowanej zabudowy. Zewnętrze galerie – balkony tworzą atrakcyjną przestrzeń wspólną dla mieszkańców – oceniało jury pracę biura POTE Architekci.

Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie – wyniki konkursu
Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie, proj. POTE Architekci, III nagroda równorzędna

Projekt Inicjatywy Projektowej doceniono z kolei za wnikliwe studia struktury lokalnej zabudowy, które doprowadziły autorów do kameralnego rozwiązania przestrzennego. Rozbicie bryły budynku na trzy kubatury pozwala na optyczne zmniejszenie skali budynku – stwierdziło jury, zwracając jednak uwagę na budzącą nieco wątpliwości historyzująca formę zaproponowanych rozwiązań architektonicznych.

Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie – wyniki konkursu
Budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Cyrulików w Warszawie, proj. Inicjatywa Projektowa, III nagroda równorzędna

Wystawę prac konkursowych można oglądać w Urzędzie Dzielnicy Rembertów do 22 listopada, dyskusja pokonkursowa odbędzie się w tym samym miejscu 5 listopada o godz. 18.00.

Czy wyłanianie projektów miejskich mieszkaniówek w konkursach stanie się standardem? W ubiegłym roku konkurs na projekt budynku mieszkalno-usługowego rozstrzygnęły na przykład władze Rybnika.

Linoleum od nowa: wyniki konkursu Poznaliśmy laureatów konkursu na najlepsze projekty i realizacje z wykorzystaniem ekologicznego linoleum meblowego. Główne nagrody zdobyli Katarzyna Dobiecka oraz biuro Algorytm Design!
Polka nagrodzona w konkursie proHolz Student Trophy 2020 Modulus, projekt nadbudowy na budynku mieszkaniowym z lat 60. XX wieku zlokalizowanym w Wiedniu, autorstwa Moniki Kalinowskiej i Denysa Karandiuka został nagrodzony w konkursie proHolz Student Trophy 2020.
Muzeum Czartoryskich wśród najlepszych placówek w Europie! Poznaliśmy nominacje do European Museum of the Year Award. Wśród 27 instytucji z całego kontynentu znalazły się aż dwie z Polski: odnowione Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Thesaurus Cracoviensis, czyli Centrum Interpretacji Artefaktów Muzeum Krakowa.
Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020: wyniki międzynarodowego konkursu Poznaliśmy laureatów międzynarodowego konkursu „Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject”. Zwyciężył architekt Adam Piaseczyński, wyróżnienie dla Igi Soczawy z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Konkurs Young Design 2020! Zdobądź stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej Young Design to pierwszy w Polsce program, którego celem jest wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia. Główną nagrodą jest stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 tys. złotych.
Nagroda Integracyjna BDA – SARP: wyniki konkursu na identyfikację wizualną Poznaliśmy laureatów konkursu na opracowanie identyfikacji wizualnej Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA – SARP. Jury poza nagrodą główną przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia honorowe.