Miejski konkurs na projekt budynku mieszkalno-usługowego w centrum Rybnika wygrali SLAS Architekci.
Widok od ul. Hallera. W nawiązaniu do historycznych obiektów nowy miałby zostać oblicowany cegłą w podobnym odcieniu
Konkurs na zlecenie urzędu miasta zorganizował katowicki oddział SARP. Obiekt zaplanowano w historycznym śródmieściu, między bulwarami nad rzeką Nacyną i ul. Hallera. Miało się w nim znaleźć 80 mieszkań: 48 dwupokojowych, o powierzchni 40-46 m2, oraz 32 trzypokojowe, o powierzchni 56-64 m2, przy czym należało przewidzieć również lokale dla osób niepełnosprawnych, a w parterze miejsce na sklepy i punkty usługowe o łącznej powierzchni 800 m2. Uczestnicy musieli też zaproponować zagospodarowanie całego otoczenia oraz uwzględnić w koncepcji dwa istniejące budynki od strony ul. Hallera, znajdujące się w gminnej ewidencji zabytków. Pierwsze miejsce przyznano pracowni SLAS Architekci. Autorzy zaprojektowali sześciokondygnacyjny obiekt na planie litery C, z dziedzińcem otwierającym w kierunku ulicy. Punktem wyjściowym (...) jest potraktowanie dwóch istniejących, zabytkowych budynków jako głównej kotwicy projektu. Ich autentyczność staje się pretekstem do rozwinięcia całego kwartału. Kontynuacja nie jest tu rozumiana poprzez odtwarzanie, ale przez wielowątkową interpretację i rozwijanie potencjału miejsca, w którym historia zderza się ze współczesnymi wymaganiami i możliwościami – czytamy w opisie pracy.
Rozpoczęcie realizacji: ok. 2021
Zespół mieszkalny przy ul. Hallera w Rybniku, proj. SLAS Architekci
Zespół mieszkalny przy ul. Hallera w Rybniku, proj. SLAS Architekci
Zespół mieszkalny przy ul. Hallera w Rybniku, zagospodarowanie terenu, proj. SLAS Architekci
Zespół mieszkalny przy ul. Hallera w Rybniku, widok z lotu ptaka, proj. SLAS Architekci
Zespół mieszkalny przy ul. Hallera w Rybniku, rzut mieszkania trzypokojowego, proj. SLAS Architekci
Zespół mieszkalny przy ul. Hallera w Rybniku, rzut mieszkania dwupokojowego, proj. SLAS Architekci
Zespół mieszkalny przy ul. Hallera w Rybniku, proj. SLAS Architekci
Zespół mieszkalny przy ul. Hallera w Rybniku, proj. SLAS Architekci
Charakterystycznym elementem budynku jest otaczająca bryłę zielona dwukondygnacyjna elewacja, na której posadzono rośliny dobrane specjalnie do klimatu południowej Kalifornii. O technicznych aspektach realizacji MAD Architects pisze Radosław Stach.
Holenderska pracownia Sluijmer Architectuur zaprojektowała zeroenergetyczny dom modułowy, który użytkownicy sami mogą dostosowywać do zmieniających się w czasie potrzeb.
Zespół dwóch budynków mieszkalnych Fjärilen znalazł się na krótkiej liście nagrody Stålbyggnadspriset 2017 przyznawanej co dwa lata przez Szwedzki Instytut Konstrukcji Stalowych. Projekt opracowała pracownia Belatchew Arkitekter.
Na zlecenie Międzyzakładowej Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa Biuro Projektowe Małeccy opracowało koncepcję zespołu, w którym znajdą się m.in. mieszkania dwu- i trzypoziomowe.
W nawiązaniu do żoliborskich tradycji kolejne kwartały osiedla powstały wokół centralnie usytuowanej agory z charakterystyczną dominantą na zakończeniu osi widokowej – pisze Hubert Trammer.