architektura wnętrz

Konkurs Wnętrze Roku Stowarzyszenia Architektów Wnętrz - zgłaszanie projektów

2024-06-25 10:34

Startuje III edycja Konkursu Wnętrze Roku SAW. Na najlepsze realizacje prywatne i publiczne czekają nagrody o łącznej wartości 110 000 złotych.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

 1. Największy i w pełni niezależny konkurs architektury wnętrz
 2. Kto może wziąć udział w konkursie na wnętrze roku Stowarzyszenia Architektów Wnętrz
 3. W jury konkursy Stowarzyszenia Architektów Wnętrz będą eksperci z wielu dziedzin kreatywnych
 4. Kategorie nagród, które zostaną przyznane w konkursie na wnętrze roku SAW; mecenasi konkursu
 5. Nowa kategoria nagrody za wnętrze w duchu zrównoważonego rozwoju
 6. Kto objął patronat medialny nad konkursem Wnętrze Roku SAW
 7. Do kiedy i jak można przysyłać zgłoszenia w konkurs

Największy i w pełni niezależny konkurs architektury wnętrz

Największy, najbardziej prestiżowy i w pełni niezależny konkurs dla architektów wnętrz w Polsce wciąż się rozwija. Nie tylko rośnie wartość nagród, ale też rozszerza się jego formuła - w tym roku debiutuje wyróżnienie za projektowanie zrównoważone. Najlepsze realizacje oceni jury złożone z uznanych ekspertów z wielu dziedzin kreatywnych.

Czytaj też:

Kto może wziąć udział w konkursie na wnętrze roku Stowarzyszenia Architektów Wnętrz

Konkurs Wnętrze Roku SAW powołało środowisko architektów wnętrz, aby propagować

 • funkcjonalne i piękne wnętrza,
 • oryginalne wzornictwo
 • oraz dobre praktyki zawodowe.

Zmagania są otwarte dla wszystkich profesjonalistów, również spoza grona stowarzyszenia. Warunkiem udziału jest jedynie wykształcenie kierunkowe w zakresie architektury, projektowania albo dziedzin pokrewnych.

W jury konkursy Stowarzyszenia Architektów Wnętrz będą eksperci z wielu dziedzin kreatywnych

Choć konkurs stanowi inicjatywę i efekt zaangażowania polskich architektów wnętrz, nadesłane zgłoszenia w tym roku po raz pierwszy będzie jednak oceniać gremium uznanych reprezentantów wielu dziedzin. Będą to:

 • architektka wnętrz Agnieszka Stefańska (przewodnicząca jury),
 • architekt wnętrz Aleksander Jankowski,
 • architektka wnętrz Zofia Wyganowska,
 • architekt wnętrz Grzegorz Goworek,
 • architekt Przemek Olczyk,
 • artysta rzeźbiarz Tomasz Górnicki,
 • fotograf Jacek Poremba,
 • projektantka i ilustratorka Malwina Konopacka,
 • prof. Barbara Kowalewska z Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
 • oraz Magdalena Bodis, kolekcjonerka sztuki, członkini zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie.

Jestem przekonana, że zróżnicowanie perspektyw pozwoli nam jako jurorom jeszcze wyraźniej dostrzec wszystkie wartości projektów nadesłanych na konkurs. Wiele punktów widzenia oraz operowanie kontekstami zarówno architektonicznymi, jak i artystycznymi bez wątpienia wzbogaci prace jury. Ożywione dyskusje i wielkie emocje są gwarantowane – zapowiada Agnieszka Stefańska.

Kategorie nagród, które zostaną przyznane w konkursie na wnętrze roku SAW; mecenasi konkursu

Podobnie jak w poprzednich edycjach, konkurs obejmuje realizacje w 2 kategoriach głównych: wnętrz prywatnych i wnętrz użyteczności publicznej. Zwycięzcy każdej z nich otrzymają nagrody pieniężne oraz działania promocyjne w mediach o łącznej wartości 30 000. zł. Gratyfikacje trafią też do zdobywców drugich i trzecich miejsc - odpowiednio o wartości 15 000 zł i 5 000 zł. Łączna wartość nagród wynosi aż 110 000 zł! Realizacja konkursu z takim rozmachem stała się możliwa dzięki życzliwemu zaangażowaniu znakomitych mecenasów. Do tego grona należą firmy: Electrolux - Partner Strategiczny, Hansgrohe i XAL - Partnerzy Główni oraz nobonobo - Partner Wspierający.

Nowa kategoria nagrody za wnętrze w duchu zrównoważonego rozwoju

W tym roku po raz pierwszy dodatkowo nagradzane będą wnętrza realizowane w duchu zrównoważonego rozwoju - tworzone z myślą o oszczędnym gospodarowaniu zasobami takimi jak materiały, energia czy woda, mające na uwadze przywracanie dobrych relacji człowieka z naturą. Stowarzyszenie Architektów Wnętrz dostrzega wagę i potrzebę tej formuły działania. Stąd dodatkowa nagroda specjalna - For Better Living, współtworzona i ufundowana przez markę Electrolux. Najlepsza realizacja w zakresie zrównoważonego rozwoju zostanie przyznana przez jury konkursu głównego poszerzone o przedstawiciela marki. Laureat tego wyróżnienia otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5000 zł oraz voucher o wartości 5000 zł na produkty Electrolux z linii studyjnej. Electrolux to szwedzka marka, której motto For Better Living stawia człowieka i troskę o środowisko w centrum. Nasza wiedza i doświadczenie połączone z funkcjonalnością oraz designem produktów składają się na kształtowanie lepszego i wygodniejszego życia dla konsumentów. Przystępując do konkursu Wnętrze Roku SAW jako partner strategiczny, chcemy docenić wysiłki branży architektonicznej na rzecz wdrażania ekologicznych idei w swoje działania - mówi Olga Głębicka, Retail Activation Manager Electrolux Poland.

Kto objął patronat medialny nad konkursem Wnętrze Roku SAW

Patronat medialny nad konkursem Wnętrze Roku SAW objęły redakcje Onet, Elle Decoration, Label Magazine, Design Alive, Architecture Snob, Czas na Wnętrze, White Mad, Werandy, Point of Design, &Living, Domosfera, Magazif, RMF Classic, Architektury & Biznesu, Architektury-murator, Bryły, PLN Design. Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego.

Do kiedy i jak można przysyłać zgłoszenia w konkurs

Elektroniczne nadsyłanie zgłoszeń trwa od 12 czerwca do 31 października 2024 r. W listopadzie odbędą się obrady jurorów, którzy wytypują laureatów pierwszego etapu i zaproszą ich do przesłania plansz konkursowych - do 14 lutego 2025. Na tej podstawie następnie zostaną wybrani zwycięzcy. Poznamy ich podczas uroczystej gali 3 kwietnia 2025 r.

Regulamin konkursu i wszystkie informacje organizacyjne można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Architektów Polskich - Stowarzyszenie Architektów Polskich Konkurs

Konkurs Wnętrze Roku 2024

i

Autor: materiały prasowe Plakat konkursu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz - zielony