Nagroda architektoniczna

KWK Promes Roberta Koniecznego z prestiżową nagrodą w Czechach!

2023-11-02 11:55

Budynek Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie autorstwa polskiego biura KWK Promes Roberta Koniecznego doceniono w prestiżowym czeskim konkursie o Krajową Nagrodę Architektoniczną (Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2023).

Konkurs o Krajową Nagrodę Architektoniczną (Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu) organizowany jest przez Czeskie Stowarzyszenie Architektów od 1993 roku. Tegoroczna, jubileuszowa edycja była szczęśliwa także dla Polaków. Nagrodę w kategorii Rekonstrukcje zdobył budynek Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie autorstwa biura KWK Promes Roberta Koniecznego.

Obiekt powstał w wyniku adaptacji i przebudowy XIX-wiecznej rzeźni miejskiej. Oprócz funkcjonalnych przestrzeni ekspozycyjnych gmach wyróżniają obrotowe ściany, których rolą jest zwiększenie możliwości wystawienniczych placówki. Wykonano je ze współczesnego, jasnego materiału, który kontrastuje z pociemniałą cegłą na elewacjach. Poczerniała od sadzy cegła świadczyła o przemysłowej historii miasta. Potraktowaliśmy te mankamenty jako wartość i dopisaliśmy kolejną warstwę. Pozwolono nam zachować charakter przybrudzonej cegły i okien, a otwory w murach wypełnić współczesnym materiałem z zachowaniem dawnego ornamentu ceglanych ścian. Przyjętą zasadę odtwarzania z mikrobetonu wszystkich nieistniejących już elementów budynku wykorzystaliśmy również przy odbudowie zawalonego fragmentu rzeźni – pisał na naszych lamach Robert Konieczny („A-m” 02/2023).

Do udziału w tegorocznym konkursie Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu zgłoszono aż 275 realizacji, z czego do finału trafiło 50. Laureatów wybrało międzynarodowe jury w składzie: Amanda Levete (Studio AL_A, przewodnicząca), Balázs Bognár (Kengo Kuma & Associates), Irakli Eristavi (zerozero), Thorbjörn Andersson (Thorbjörn Andersson Landscape Architect – Sweco Architects) i Petr Štefek (Petr Štefek Architect). Sędziowie osobiście zwiedzili wszystkie obiekty, a następnie wysłuchali, co na ich temat mają do powiedzenia sami autorzy. Prezentacji finalistów odbyła się w Narodowej Galerii w Pradze.

Oprócz galerii PLATO w konkursie nagrodzono realizacje w kategoriach: Nowa konstrukcja, Dom jednorodzinny, Wnętrze, Architektura krajobrazu i projektowanie ogrodów, Urbanistyka, Architektoniczny design, mała architektura i dzieło sztuki w architekturze. Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu zdobył nowy budynek firmy Kloboucká Lesní projektu pracowni atelier mjölk, a za całokształt twórczości nagrodzono czeską architektkę i urbanistkę Zdeňkę Vydrovą.