Architektura MuratorKonkursyMiędzynarodowy konkurs na projekt Litewskiego Muzeum Sztuki

Międzynarodowy konkurs na projekt Litewskiego Muzeum Sztuki

Stowarzyszenie Architektów Litewskich zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki.

Międzynarodowu konkurs na projekt Litewskiego Muzeum Sztuki
Pałac Radziwiłłów w Wilnie, stan obecny; fot. dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Architektów Litewskich

Litewskie Muzeum Sztuki (LNMA) ogłosiło międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt przebudowy zabytkowego Pałacu Radziwiłłów w Wilnie. Zadaniem uczestników jest zaproponowanie adaptacji historycznego zespołu na nowoczesną placówkę kulturalną, w której prezentowane będą dzieła sztuki z różnych epok i zakątków świata. Zmodernizowany kompleks powinien przy tym oferować atrakcyjną i dostępną dla wszystkich przestrzeń publiczną.

Późnorenesansowy Pałac Radziwiłłów, zwany też Pałacem Januszowskim, zbudowany został na polecenie hetmana wielkiego litewskiego Janusza Radziwiłła w 1653 roku. Niegdyś składał się z pięciu połączonych w ogromną podkowę pawilonów, z których do dziś zachowały się jedynie dwa. Zespół należy obecnie do Litewskiego Muzeum Sztuki, ale tylko niewielka część pomieszczeń wykorzystywana jest na cele wystawiennicze.

W 10-osobowym jury zasiadają Mindaugas Pakalnis, główny architekt Wilna, Arūnas Gelūnas, dyrektor Litewskiego Muzeum Sztuki (LNMA), Lolita Jablonskienė, dyrektor Narodowej Galerii Sztuki, Jolanta Jurašienė, wicedyrektor ds. Wystaw i Edukacji LNMA oraz architekci Mindaugas Staniūnas z działu inwestycji LNMA, Rolandas Palekas, Aurimas Sasnauskas, Siiri Valner oraz Jan Belina Brzozowski z pracowni BBGK Architekci.

Pula nagród wynosi 25 tys. euro (za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 12 tys. euro, za zajęcie drugiego miejsca 8 tys. euro, a trzeciego 5 tys. euro). Termin rejestracji i składania prac upływa 2 września. Więcej informacji https://cvpp.eviesiejipirkimai.lt.

Nowy budynek szpitala klinicznego w Otwocku: konkurs SARP Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy w Otwocku oraz oddział warszawski SARP zapraszają do udziału w dwuetapowym konkursie architektonicznym na koncepcję nowego budynku placówki.
Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: trwa konkurs architektoniczny Spółka Polskie Domy Drewniane ogłasza konkurs na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce.
Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach SARP Katowice zaprasza do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zrównoważonego osiedla TBS w Giszowcu. Składanie wniosków do 9 sierpnia.
Polacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021 Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybrało laureatów tegorocznej edycji konkursu Kaira Looro na projekt Domu Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu. Honorowe wyróżnienie przypadło Weronice Paczkowskiej, Aleksandrze Kubiak, Marcie Mojsik i Piotrowi Gajdakowi. Aż cztery zespoły z Polski znalazły się też w ścisłym finale konkursu!
Międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie nabrzeży w Mariupolu na Ukrainie Władze Mariupolu ogłosiły właśnie dwuetapowy międzynarodowy konkurs na projekt zagospodarowania nabrzeży w centrum miasta. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 lipca!
Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej wśród laureatów konkursu Tiny Library 2021.
Międzynarodowy konkurs na projekt bulwarów nad Morzem Czarnym Strelka KB zaprasza do udziału w dwuetapowym konkursie na projekt promenady nadmorskiej w nowo powstającym osiedlu koło Soczi. Pula nagród wynosi ponad milion złotych!
DtEA 2021 – wyniki konkursu Design that Educates Awards Rozstrzygnięto trzecią edycję międzynarodowego konkursu Design that Educates Awards. Obok realizacji z całego świata znalazły się też dwa projekty z Polski!