Architektura MuratorKonkursyMiędzynarodowy konkurs na projekt Litewskiego Muzeum Sztuki

Międzynarodowy konkurs na projekt Litewskiego Muzeum Sztuki

Stowarzyszenie Architektów Litewskich zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki.

Międzynarodowu konkurs na projekt Litewskiego Muzeum Sztuki
Pałac Radziwiłłów w Wilnie, stan obecny; fot. dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Architektów Litewskich

Litewskie Muzeum Sztuki (LNMA) ogłosiło międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt przebudowy zabytkowego Pałacu Radziwiłłów w Wilnie. Zadaniem uczestników jest zaproponowanie adaptacji historycznego zespołu na nowoczesną placówkę kulturalną, w której prezentowane będą dzieła sztuki z różnych epok i zakątków świata. Zmodernizowany kompleks powinien przy tym oferować atrakcyjną i dostępną dla wszystkich przestrzeń publiczną.

Późnorenesansowy Pałac Radziwiłłów, zwany też Pałacem Januszowskim, zbudowany został na polecenie hetmana wielkiego litewskiego Janusza Radziwiłła w 1653 roku. Niegdyś składał się z pięciu połączonych w ogromną podkowę pawilonów, z których do dziś zachowały się jedynie dwa. Zespół należy obecnie do Litewskiego Muzeum Sztuki, ale tylko niewielka część pomieszczeń wykorzystywana jest na cele wystawiennicze.

W 10-osobowym jury zasiadają Mindaugas Pakalnis, główny architekt Wilna, Arūnas Gelūnas, dyrektor Litewskiego Muzeum Sztuki (LNMA), Lolita Jablonskienė, dyrektor Narodowej Galerii Sztuki, Jolanta Jurašienė, wicedyrektor ds. Wystaw i Edukacji LNMA oraz architekci Mindaugas Staniūnas z działu inwestycji LNMA, Rolandas Palekas, Aurimas Sasnauskas, Siiri Valner oraz Jan Belina Brzozowski z pracowni BBGK Architekci.

Pula nagród wynosi 25 tys. euro (za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 12 tys. euro, za zajęcie drugiego miejsca 8 tys. euro, a trzeciego 5 tys. euro). Termin rejestracji i składania prac upływa 2 września. Więcej informacji https://cvpp.eviesiejipirkimai.lt.

Nowy budynek szpitala klinicznego w Otwocku: konkurs SARP Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy w Otwocku oraz oddział warszawski SARP zapraszają do udziału w dwuetapowym konkursie architektonicznym na koncepcję nowego budynku placówki.
Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: trwa konkurs architektoniczny Spółka Polskie Domy Drewniane ogłasza konkurs na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce.
POiD Building Awards 2021: finaliści Poznaliśmy finalistów pierwszej edycji konkursu POiD Building Awards 2021 na najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej w obiektach architektonicznych. Wśród docenionych w ten sposób realizacji znalazły się projekty takich pracowni jak medusa group, Grupa 5 Architekci, Goettsch Partners czy Kamiński Bojarowicz.
Konkurs na nowe zagospodarowanie centrum Mysłowic Trwa dwuetapowy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla części terenów śródmiejskich w Mysłowicach. Organizatorzy poszukują śmiałych i wizjonerskich pomysłów, możliwych do realizacji w perspektywie 20-30 lat.
Konkurs na projekt nowej wystawy polskiej w KL Auschwitz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu ogłasza nowy konkurs na koncepcję plastyczną oraz architektoniczno-budowlaną wystawy„Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”.
Konkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu Władze Kołobrzegu chcą uporządkować handel w strefie ochrony uzdrowiskowej. Właśnie ogłosiły rekomendowany przez SARP konkurs architektoniczny na projekt pawilonów gastronomiczno-handlowych wzdłuż nadmorskiej promenady.
Nowa klinika Instytutu Onkologii w Gliwicach: konkurs SARP Katowicki SARP zaprasza do udziału w dwuetapowym konkursie na projekt nowego budynku klinicznego gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Składanie wniosków do 14 czerwca!
Wyniki konkursu na projekt wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego Pracownia plus3 architekci we współpracy z PL Studio Patryk Żurawski i Manufakturą Technologiczną zwyciężyła w konkursie na projekt wystawy stałej Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.