Architektura MuratorKonkursyNowa siedziba Komisji Europejskiej – Polacy w finale konkursu

Nowa siedziba Komisji Europejskiej – Polacy w finale konkursu

Komisja Europejska ogłosiła wyniki dwuetapowego konkursu na projekt swojej nowej siedziby. W finale znalazła się pracownia Kuryłowicz & Associates, pokonując takie biura jak Ateliers Jean Nouvel, MVRDV, Zaha Hadid Architects czy O.M.A.

Nowa siedziba Komisji Europejskiej – Polacy w finale konkursu
Zwycięska koncepcja nowej siedziby Komisji Europejskiej, proj. Ava Arquitectura Tecnica Y Gestion, Perkins&Will, Latz+Partner, Tecnica y Proyectos, MC2 Estudio de Ingenieria

Konkurs na projekt nowej siedziby przy Rue de la Loi 130 w Brukseli Komisja Europejska ogłosiła wiosną 2018 roku. Zadaniem uczestników było zaproponowanie zespołu biurowego o powierzchni ok. 190 000 m² wraz z centrum dla odwiedzających oraz licznymi punktami usługowymi i przestrzeniami publicznymi. Oczekuje się, że nowe budynki wygenerują o 50% mniej CO2 i zużyją o 70% mniej energii w porównaniu z istniejącymi biurami Komisji – czytamy w założeniach.

Siedziba Komisji Europejskiej - wyniki konkursu

Do udziału w konkursie na nową siedzibę Komisji Europejskiej  zgłosiło się do 28 pracowni z całego świata, w tym tak znane biura jak Ateliers Jean Nouvel, MVRDV, Snøhetta, UNStudio, Zaha Hadid Architects, Mecanoo czy O.M.A. Jury pod przewodnictwem architekt Moniki von Schmalensee i komisarza Günthera Oettingera do drugiego etapu zaprosiło jedynie 9 zespołów: Assar Architects i BURO II & ARCHI+I z Belgii, Barkow Leibinger i Nieto Sobejano Arquitectos z Niemiec, KAAN Architecten i Neutelings Riedijk architecten z Holandii, Ava Arquitectura Tecnica Y Gestion z Hiszpanii, 2Portzamparc Architectes z Francji oraz polskie studio Kuryłowicz & Associates w konsorcjum z RS Architektura Krajobrazu i Buro Happold.

Zobacz też: Projekt nowej siedziby Komisji Europejskiej wraz z zabudową kwartału przy Rue de la Loi w Brukseli wg warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates

Ostatecznie zwyciężyła koncepcja Ava Arquitectura Tecnica Y Gestion. Drugie miejsce przyznano zespołowi 2Portzamparc Architectes, a trzecie – BURO II & ARCHI+I. Jako jury szczególną uwagę zwróciliśmy na duże i dostępne przestrzenie publiczne oraz sposób, w jaki budynki zostały wpisane w kontekst miasta. Przyniesie to korzyści nie tylko pracownikom, ale także mieszkańcom – mówiła Monica von Schmalensee podczas ogłoszeniu wyników. Według planów realizacja nowej siedziby Komisji Europejskiej ma się zakończyć do 2035 roku.

Nowa siedziba Komisji Europejskiej – Polacy w finale konkursu
Koncepcja nowej siedziby Komisji Europejskiej według Kuryłowicz & Associates w konsorcjum z RS Architektura Krajobrazu i Buro Happold
Nagrody Nowego Bauhausu 2022 także dla projektów z Polski Poznaliśmy wyniki konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2022. Wśród zwycięzców znalazły się aż dwa projekty z Polski!
Miliony euro na finansowanie Nowego Europejskiego Bauhausu Na finansowanie projektów w ramach Nowego Europejskiego Bauhausu Komisja Europejska przeznaczy 85 mln euro z różnych programów unijnych. Powstanie też laboratorium Nowego Europejskiego Bauhausu: ośrodek analityczno-projektowy, którego zadaniem będzie tworzenie prototypów i testowanie innowacyjnych rozwiązań dla różnych sektorów gospodarki, w tym budownictwa i architektury.
Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2021: znamy finalistów! Poznaliśmy finalistów konursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Wśród 60 najlepszych projektów znalazły się dwa z Polski!
Konferencja „Nowy Europejski Bauhaus” z udziałem Ursuli von der Leyen, Shigeru Bana i Bjarke Ingelsa Komisja Europejska i przewodnicząca Ursula von der Leyen zapraszają na pierwszą międzynarodową konferencję zapowiadającą Nowy Bauhaus. W spotkaniu udział wezmą m.in. architekci Shigeru Ban i Bjarke Ingels oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.
Hubert Trammer wśród ambasadorów Nowego Europejskiego Bauhausu Hubert Trammer, architekt, nauczyciel akademicki, wieloletni współpracownik „Architektury-murator”, został jednym z 18 ambasadorów Nowego Europejskiego Bauhausu obok Shigeru Bana, Bjarke Ingelsa i Olafura Eliassona.
Nowy Europejski Bauhaus: zaproszenie do współpracy i konkurs na zielone realizacje przyszłości Nowy Europejski Bauhaus ma pozwolić na odbudowanie po pandemii gospodarki starego kontynentu w duchu zrównoważonego rozwoju. W ramach tej nowej inicjatywy Komisji Europejskiej zaplanowano m.in. warsztaty, pilotażowe realizacje, a także ustanowienie specjalnej nagrody New European Bauhaus Prize.