Europe 40 Under 40 edycja 2023

i

Autor: serwis prasowy Od lewej: Bartosz Dendura, Przemek Gawęda i Przemyslaw Kolodziej

Europe 40 Under 40

Polacy wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2023

2023-05-09 23:37

Na liście Europe 40 Under 40 wśród czterdziestu najlepiej zapowiadających się młodych architektów przed czterdziestką znalazło się w tym roku trzech Polaków: Bartosz Dendura, Przemek Gawęda i Przemyslaw Kolodziej.

Listę Europe 40 Under 40 już od 13 lat przygotowuje chicagowskie Muzeum Architektury i Designu Chicago Athenaeum we współpracy z European Centre for Architecture Art Design, związanym z muzeum ośrodkiem edukacyjnym, który swoje siedziby ma w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Grecji. Najlepszych młodych architektów Europy wybiera co roku specjalnie powołane jury. W tej edycji byli to architektka i urbanistka Marianna Athanasiadou, architekt Mathieu Forest, architekt Jerome Michelangeli oraz profesor Alcestis Rodi z Uniwersytetu w Patras. Na liście Europe 40 Under 40 2023 znalazło się 16 Francuzów, pięciu Hiszpanów i pięciu Portugalczyków, po trzech Włochów, Greków i Turków, dwóch przedstawicieli Szwajcarii oraz trzech Polaków.

Najlepsi młodzi architekci w Polsce według Chicago Athenaeum

W gronie najlepszych młodych architektów przed 40 rokiem życia Polskę reprezentują: Bartosz Dendura, od 2010 roku prowadzący w Krakowie Studio4SPACE, pracownik Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Przemek Gawęda, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, właściciel i główny architekt w bydgoskiej pracowni Archigeum oraz Przemysław Kolodziej, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, obecnie kierownik projektów w londyńskiej pracowni Flanagan Lawrence.

Konkurs Europe 40 Under 40

Do udziału w konkursie Europe 40 Under 40 może zgłosić się każdy architekt przed 40 rokiem życia. Wystarczy przesłać na adres Chicago Athenaeum od jednego do trzech własnych projektów (nie muszą być zrealizowane) i uiścić tzw. opłatę manipulacyjną w wysokości 200 euro. Prace wszystkich laureatów publikowane są w specjalnym katalogu i pokazywane na objazdowej wystawie. W tym roku ekspozycja pt. „40 młodych europejskich architektów z nowymi wizjami” zostanie po raz pierwszy pokazana w Centrum Europejskim w  Atenach. Wernisaż zaplanowano na grudzień. Wśród dotychczasowych laureatów Europe 40 Under 40 byli m.in. Robert Konieczny, Tomasz Konior, Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski, Anna Siedlecka, Beata Goczoł, Oskar i Barabara Grąbczewscy, Piotr Nawara i Agnieszka Szultk, Wojciech Subalski i Roman Rutkowski, Anna Paszkowska-Grudziąż, Łukasz Skorek i Jakub Cieślik, Mateusz Górnik i Andrzej Truszczyński, a ostatnio Maciej Franta.